Radhošť

S oddílem Orion jsme se několikrát vypravili na putování po Beskydech, okolo Velkých Karlovic a Rožnova pod Radhoštěm.

Naším oblíbeným cílem je bájná hora Radhošť. Byť jsme Pražáci, už jsme na ní byli celkem pětkrát a určitě se tam ještě vypravíme. Pokaždé volíme jinou cestu – jednou jsme tam byli lanovkou z Trojanovic, podruhé jsme se mastňácky nechali vyvézt autobusem (to ale byla ta nejhorší varianta, jaká nás mohla napadnout – víckrát už ne), nebo krásná cesta po hřebenu od Horní Bečvy přes Martiňák. Ty výhledy odtud opravdu stojí za to.

Trasa z Pusteven okolo krásné sochy Radegasta na vrchol ke dřevěné kapličce je dnes už plná různě obtížných kešek. I my jsme si jich tam pár ulovili. Pro jednu se musel Máťa vyšplhat po smrku do značné výšky. O to větší radost jsme z ní měli.

Můžete zkusit odlovit sérii, která vás provede turisticky zajímavými nebo někdy i zapomenutými a zchátralými místy na Pustevnách a v jejich okolí. Skládá se z tradičních keší Pustevny 1: Sedackova lanovka (GC5AZRH), Pustevny 2: Skokansky mustek (GC5B172), Pustevny 3: Jezirko Morske oko (GC5B1CK), Pustevny 5: Vyhlidkovy altan Cyrilka (GC69T2C) a mysterky Pustevny 4: Povest o vzniku Pusteven (GC5ZG1K). Další tradičky, které tu najdete, jsou Beskydy, Jeskyne Cyrilka (GC1CR7T)Zvonicka na Pustevnach. (ZV7) (GC2A4FF), která je součástí série keší Valašské zvoničky. I v zimě je k odlovu připravena tradička Bezka-keska 6 (GC5P1GP).

Z vrcholu Radhoště po červené značce se vracíváme do Rožnova pod Radhoštěm. Cestou máme už oblíbený plácek plný sladkých borůvek. Je to vždycky příjemné zastavení. Kešky cestou jsou Verozvesti / Missionaries (GCKD3N), O laznich na Polane (GC63F7J).

V parku v Rožnově kousek od vstupu do skanzenu Dřevěné městečko se nachází keška Mestsky park (GC55KAK). Jeden rok jsme ji tam marně hledali, ale další rok jsme ji objevili hned, ani jsme souřadnice nepotřebovali. Zřejmě předtím padla do rukou nějakým nenechavcům a musela být obnovena. Už jsme si byli i pro tradičku Jurkovicova rozhledna (GC33WRX). A je tu ještě tip pro ty, kteří mají rádi letterbox keše a mají více času, za vyzkoušení stojí Roznovska struha (GC5Z2M4).

A až příště sem na Valašsko zase zavítáme, podíváme se po dalších keškách. Nemůžeme si je vysbírat všechny najednou. Takhle máme důvod se sem stále vracet.

Jana Jandová, 93. PS Orion


Brouk vypuštěn

Na Ledové Praze byl na svá putování vypuštěn travel bug RESET 2017 (TB6CKWV). Jeho úkolem je navštívit různá zajímavá místa naší republiky a do 9. 6. 2017 doputovat na Republikové setkání pionýrských oddílů do Ostravy na Landek. Přesný cíl jeho cesty (keška) bude vyvěšen na webu www.pionyr-reset.cz od 15. května 2017.

Tak našeho brouka nezapomeňte na jeho cestách sledovat a přejte mu, ať se na své pouti podívá na spoustu zajímavých míst a šťastně se shledáme na RESETu 2017.