Pro vedoucí: Prosincový ideál

Co má společného dobrovolnictví a Vánoce? To je vlastně hodně jednoduchá otázka – a nejen proto, že Vánoce by měly být svátky klidu a dobré vůle. S odpovědí nám pomůžou Ideály Pionýra. Mezi nimi jsou totiž dva, které jsou celoročně vlastní všem dobrovolníkům a v čase svátečním jsme s nimi blíž ostatním lidem – Přátelství a Pomoc.

Co to znamená?
Například to, že v nadcházejících týdnech máme dobrou příležitost přivést děti k myšlence pomoci i někomu, koho neznají. Tak třeba když se každé dítě rozloučí s jednou hračkou a společně je věnujete dětem, které nemají – anebo může jít o něco úplně jiného, jako zapojeni do Ježíškových vnoučat a podobně. Takový dobrý skutek a podaná ruka jsou skvělé samy o sobě, ale navíc je to příležitost s dětmi přiměřenou formou mluvit o tom, co se jim vlastně na obdarování jiných líbilo, proč by nám mělo záležet i na lidech, které přímo neznáme, proč bývá lepší dávat než brát…

Podobné předvánoční dobrovolnictví je navíc ideální odrazový můstek k dalším aktivitám. Pokud na něj děti reagovaly dobře, proč to s nimi na jaře nezkusit při Českém dni proti rakovině, na podzim při 72 hodinách… Doplnit si můžete leccos, hlavní je Přátelství a Pomoc.

Jakub