PROČ – splněná oddílová přání

Program podpory pravidelné oddílové činnosti, pro který se vžila zkratka PROČ, letos běží už třetím rokem a dál pomáhá s rozvojem činnosti oddílům po celé republice. Jaká přání pomohl splnit loni?

Díky dotaci PROČ můžeme nejen na schůzkách i akcích pořizovat kvalitní fotografie a informovat tak rodiče i přátele o naší činnosti. Za to díky 🙂 

Pavla Pokorná, PS Brabrouci

Pro děti z oddílu Rolničky jsme pořídili nové vesty a přilby a kluci z oddílu Čtyřlístek PS Chomutov získali nové vysílačky a na airsoftových akcích můžou prima komunikovat.

Jiří Perkner, PS Chomutov

V naší klubovně jsme v rámci projektu vybudovali zázemí kuchyňky. Máme nové skříňky s dřezem, vyměněnou vodovodní baterii a odpad. Kuchyňku využíváme na schůzkách (např. v zimě vaříme čaj) i při sobotních akcích. Udělala velkou radost dětem i rodičům.

Marcela Hrdličková, PS obránců míru Chropyně

V posledních letech jsme měli problém s místem. Program PROČ přišel jako na zavolanou. Díky němu máme nové police, kam se vešly kromě dosavadního materiálu i další hry z téže dotace. Pro šachový oddíl jsme z projektu pořídili moderní hrací a databázový program a navíc televizi s velkou obrazovkou, kde z počítače promítáme již předem sestavené přípravy na výuku královské hry.

Mirek Maršálek, PS Jince

Z příspěvku jsme pořídili notebook, tiskárnu, fotoaparát a také foto papíry a drobný materiál. Děti jsou nadšené, pořizují fotky z činnosti a také jsme uskutečnili setkání a workshop s mladým fotografem Kryštofem Vaňkem, držitelem Zlatého oříšku za rok 2019, který svým vrstevníkům ukázal a vysvětlil, jak správně fotit a zpracovat fotografie.

Jarmila Vaclachová, PS Dr. Mirko Očadlíka Holešov

V roce 2019 jsme se poprvé zapojili do programu PROČ. Díky finanční podpoře jsme si kromě běžných materiálů na schůzky zakoupili například terasový ohřívač pro zimní akce a také novou skupinovou kameru a hned vznikla nová pěkná videa.

Ivana Mochurová, PS Jitřenka Kdyně

Díky příspěvku z programu PROČ jsme zazdili nehezký výklenek v klubovně Dřevák v Domažlicích a místo starých skříní máme krásný sklad pomůcek a zamykatelnou vestavěnou skříň na dokumenty. Děti byly nadšené z velkého dárku – 20 larpových luků se šípy. Bojovky s nimi nemají chybu! Oddíl Pegas si navrhl a nechal vyrobit oddílová trička. A také jsme díky PROČ zažili několik víkendovek mimo naši táborovou základnu.

Dáša Čechová, PS Mír Domažlice

Díky příspěvku PROČ jsme si mimo běžné věci (kreativní potřeby, balonky, masky, světýlka na bojovky, horolezecké potřeby) mohli dovolit celý víkend zaskákat a zasoutěžit na pronajaté nafukovací atrakci. Navíc jsme si objednali ohnivou šou, na kterou bychom bez dotace nedosáhli.

Katka Müllerová, PS Mladých požárníků Obora

Naše skupina vznikla v roce 2018. Za velké podpory naší Plzeňské KOP se nám díky dotaci podařilo získat materiál pro začínající činnost našich dvou oddílů. Zakoupili jsme si věci do přírody (kotlíky, křesadla, stany), materiál na rukodělné práce (lepidla, tempery, papíry, štětce apod.). Část finančních prostředků jsme využili na dopravu na dvoudenní akce a pro účetní potřeby jsme pořídili i přenosný notebook.

Karel Steinbach, PS Skřítkové Blížejov

Chtěli jsme si splnit některá přání, propojit při akcích děti a dospěláky napříč oddíly naší PS a taky trochu potrápit tělo a zvýšit si fyzičku. Co jsme si tedy splnili a dopřáli? „Plaveme v tom spolu“ – zdokonalovací kurzy plavání. „Visíme v tom spolu“ – děti si zkusily pohyb na lezecké stěně. „Jedeme v tom spolu“ – dvoudenní cyklovýlet s přespáním v klubovně pionýrských přátel. „Jdeme v tom spolu“ – výuka nordic walkingu a turistiku na naší krásné Šumavě. I přes „trochu“ nervů při úřadování to stálo za to.

Vlaďka Brandová, PS Tuláci

Díky získaným prostředkům konečně všichni v okolí poznají, že jsme PIONÝŘI a že jsme ZA VODOU!!! Třeba si i rodiče nových členů přestanou plést oddíly a nebudou omlouvat své ratolesti ze Skauta, ale z Pionýra. 🙂
Také jsme si pořídili v rámci výměny nevyhovujícího vybavení nové jídelní sety do kuchyně a vypadají moc hezky.

Ivana Vejvodová, PS Za Vodou Josefov

Podpořená činnost byla tradičně směrována na tvoření inspirované ročními obdobími a na motivaci vyhlášenou v rámci Pionýrského Sedmikvítku. Zakoupili jsme malířské stojany, plotr a materiál na tvoření. Prostředky byly také využity na realizaci čtyř výstav našeho oddílového tvoření.

Miroslav Dvořák, PS Nepomuk

Díky dotaci se nám podařilo zařídit novou klubovnu pro hudební oddíl Muzikanti, který pracuje v pronajatých prostorách ZŠ, a takto mohlo vzniknout útulné prostředí pro naše hudebníky. Navrch jsme mohli dokoupit další hudební nástroje a notové stojany, kterých máme na našich koncertech stále nedostatek. Turistický oddíl zase využil dotaci na stany a výměnu židlí ve své klubovně.

Zuzana Del Favero, 32. PS Galaxie

V roce 2019 jsme dostali dotace na naší klubovnu, kde bylo třeba obměnit dosluhující nábytek a udělat určité úpravy prostor celkově. Nově zakoupené stoly a židle vylepšily celkový dojem z místnosti, ale také nám umožnily změnit celkové rozložení klubovny, aby se omezila manipulace s nimi. Dále byly zakoupeny nové skříně a úložné prostory s důrazem na lepší přístupnost našeho materiálu. Některé otevřené, ve kterých se lépe drží přehled o tom, co v klubovně je a není, a jiné zamykatelné – na citlivé informace našich členů.

oddíl Stopa, PS J. A. Komenského

Nejvíce nám program PROČ pomohl zviditelnit naší skupinu v Doubravě. Konečně je nás vidět a nikdo nás už nepřehlédne. Z programu jsme si koupili i kuchyňku, abychom si mohli v klubovně také něco uvařit. Tak pokud pojedete kolem, stavte se na čaj.

Katka Jachymčáková, 17. PS Karviná

Oddílová přání plníme i v roce 2020

Uzávěrka projektů PROČ – tedy projektů na podporu pravidelné činnosti je za dveřmi – bude už 2. března. Nevěříte? Tak se podívejte do kalendáře. A to máme letos o celý jeden den víc.

Taky v programech je toho vypsáno víc než obvykle. První část je určena pro každého, kdo pravidelně pracuje s oddílem a chtěl by realizovat něco, na co běžně nemá peníze.

Druhá je pro ty, kteří mají nápad, jak činnost oddílu otevřít, rozšířit. Pro skupiny, které chtějí založit nový oddíl. Pro oddíly, které rozšiřují klubovny, aby se do nich vešly všechny děti, které na schůzky chodí. Pro ty, kteří oddíly dělí na družiny, aby mohly pojmout všechny, kteří do oddílu přichází.

Třetí část je úplně nová. Každý rok do projektu PROČ přibývá něco nového. Tou letošní novinkou jsou inovativní projekty. Ujmou se? A oč jde?

V každé pionýrské skupině přetřásáme různé problémy, třeba, že máme moc dětí a chybí vedoucí. Co s tím? Pomohlo by rozdělení dětí do družin? A co vlastně mohou družiny dělat samostatně? Jak moc má vedoucí oddílu zasahovat do práce a vedení družin? Někde ale už mají osvědčený recept. Ví, jak to dělat, aby se v oddíle udržel pocit sounáležitosti, jak pořádat společné akce, jak přitom podporovat soutěživost mezi družinami, mají vyzkoušené, jak děti do družin dělit. Podle věku? Podle toho, kdy má kdo čas? Podle toho, kde jsou kamarádi? Jak zabránit pendlování nespokojeného nebo konfliktního jedince mezi družinami? Jak budovat to družinově jedinečné a přitom udržet společné tradice.

„Každý rok do projektu PROČ přibývá něco nového. Tou letošní novinkou jsou inovativní projekty. Ujmou se? A oč jde? “

A tradice? To je druhé téma inovativních projektů. Že to nejde k sobě – tradice a inovace? Zdánlivě. Mnohé tradice, mnohé rituály, formující příslušnost ke skupině, oddílu, k Pionýru, jsme v minulosti opustili. Dnes vedeme debaty o tom, zda a nakolik chybí. Slib? Oddílové či skupinové oblečení? Tradiční výroční oheň? Nebo se nám tradice smrskly do „tradičního tábora“ nebo „tradičních oddílových Vánoc“? K čemu vůbec jsou dobré tradice a rituály? Proměňují se v průběhu času? Jak – řízeně nebo nahodile? Jak složité je takové tradice budovat? Proč to někde jde (a většinou je to provázáno se stabilizovanou členskou základnou, vracejícími se členy či členstvím dětí členů v průběhu času) a někde ne? Nemáme na to čas? Nenapadlo nás to?

Myslíte si, že na některé otázky znáte odpovědi a nebo že byste je chtěli hledat? Pak je tahle část Programu podpory pravidelné činnosti oddílů letos určena právě vám. Podporu své oddílové činnosti (a každý určitě má své sny – materiál, vybavení, aktivity) můžete spojit s přípravou výstupu, který ve své práci pak budou moci využít i další vedoucí a instruktoři.