Pro vedoucí: ZKUŠENOST: Trošku jiné plánování výprav

S novým školním rokem se v našem oddíle hlavně řeší plánování výprav a výletů, ať už termíny, motivace nebo třeba zaměření. Důležité jsou zejména termíny, které po nás již netrpělivě očekávají rodiče, a také včasné zamluvení základen, protože jsme docela velký oddíl a někdy to bývá problém. Ovšem ještě před tímto krokem se snažíme zamýšlet, jakou že to vlastně chceme výpravu. Společnou, nebo po družinách?  Zajímavou místem nebo tématem? Pro menší, nebo starší? Otázek je vždy spousta.

Letos na jaře jsme se třeba zeptali našich oddílových dětí, jakou by rády měly výpravu. Jejich odpověď nás překvapila. Přály si znova opakovat motivaci Masterchef neboli výpravu zaměřenou na vaření, která se u nás uskutečnila před čtyřmi lety. Samy dokonce přišly s nápady a zlepšením na aktivity, druh vaření a samotné pokrmy. Např. vaření venku na ohni, nebo že si sami vymyslí své recepty podle našeho zadání, anebo že by rády ochutnaly nějaké cizokrajné potraviny. Velmi nás to inspirovalo, a proto momentálně vytváříme podzimní prázdniny právě na základě myšlenek a přání dětí. Dále se jich dotazujeme a zjišťujeme další podměty. Pomáhají nám zejména nejstarší děti skoro již začínající rádci. Je krásné vidět, jak je plánování velmi baví, i přesto, že na akci samy pojedou jako účastníci. Co si namyslely, to si také zažijí.

Takovéto plánování není u nás úplně neobvyklé. Během roku fungujeme převážně po družinách, které jezdí na své malé družinové výpravy. V družince jsou děti podobného věku a společně od malička vyrůstají. S nejmenšími dětmi začínáme společné plánování třeba jen jídelníčkem a návrhy aktivit, které by si rádi zahrály. Čím více jsou děti v družince starší, přidávají se další věci, společný výběr místa (ubytování), nákup potravin, hledají si třeba dopravu nebo přírodní zajímavosti v okolí. Také vznikají různé nápady na motivace např. výprava s koňmi nebo cyklovýlet do Vídně. Vždy ovšem záleží na vedoucím. Někdo se do toho opře více a plánuje s dětmi i malé drobnosti. Pro někoho je naopak jednodušší si výpravu nachystat podle svého a poté ji naservírovat dětem. Nám se mnohokrát osvědčila první varianta.

Elis, 32. PTO Severka