Pro vedoucí: Výpravy za poznáním do přírody

Kam jinam na výpravu než do přírody? Stačí jen zabalit batoh, vzít si svačinu, mapu a třeba přibalit do batohu i pár „drobností“, které se můžou na takové výpravě hodit. A pak už jen vybrat, jakým směrem se vydáme.
A i když se teď můžeme vydat na výpravu pouze s rodinou, mohou se některé tipy hodit. Naplno je můžeme využít, až se se svými oddílovými dětmi zase uvidíme.

Objevování
Teď na jaře, když se s dětmi vypravíme ven, můžeme začít objevovat a pečlivě zkoumat přírodu pěkně zblízka, a tak se i něco nového o ní naučit. Zkusme s nejmladšími dětmi a Medvídětem Vycházku na louku (rostliny, které léčí i potěší) (Mláďátka ML P6) nebo se s nimi můžeme vydat na Vycházku za zvířátky (ZOO, farma apod.) (Mláďátka ML P6 a PL8). S mladšími dětmi se vydejme na Putování přírodou (Putování se psem ML P2) a kdo ví, třeba se vám podaří objevit Zvířátka a jejich stopy (Putování se psem ML P11).

Záleží na každém z nás
Už od malička (se) učíme, jak se chovat v přírodě a k přírodě. Začínáme tím, že odhazovat odpadky je špatné, později už si vysvětlujeme, že je nutné třídit odpad (Mláďátka ML T6 Třídíme odpad) a postupně tuto „dovednost“ rozvíjíme (Putování se psem ML P3 Třídíme odpad, Tajemství staré truhly ML P9 Ekologie není jen slovo), a když máme dost rozumu a rozvinutý pud sebezáchovy, tak si nanečisto vyzkoušíme, jak probíhá Likvidace skládek (Osmá planeta ML P6), a pak už se do toho s patřičným vybavením můžeme pustit (Putování se psem ML P12 Chráníme přírodu).

Bez ochrany přírody to nepůjde
Aby nám příroda zůstala zachována v co nejlepší kondici, měli bychom se o ni starat a chránit jí před zásahy, které ji ničí. Zkusme si o tom s dětmi popovídat a využít aktivity z „metlistů“ Medvěd – chráním přírodu (Zvířátka ML P5), Poselství přírodě a Tvorba chráněných rezervací (Putování se psem ML C16 a C19), Vymírání lesa, Tragédie obecní pastviny, Chráněná území ČR (Tajemství staré truhly ML P10, P18 a P27), Paměťová karta stromů, Voda a Den Planety (Osmá planeta ML P1, P3 a P7).
V každém ze souboru námětů v cyklu Výpravy za poznáním je oblast Příroda. Pokud chcete, zalistujte a určitě objevíte něco, co bude stát za to s dětmi vyzkoušet.

Anička