Pro vedoucí: Svátky na Výpravách za poznáním

Všichni to známe. Období okolo svátků, které by mělo být spíše časem klidu a pohody (alespoň tak si to všichni vzájemně přejeme), se mění na závod. A tak se zkusme zastavit, nadechnout se a říct si, že zkusíme dětem ukázat, že podstata svátků není v honbě za dárky (někteří stejně stále věří, že dárečky nosí třeba Ježíšek – tak pozor na to, abychom to nepropíchli ;-)).

V této Mozaice si můžete přečíst, jak se některé oddíly vypořádají s prosincovými schůzkami a výpravami. Někteří pečou perníčky, vyrábějí svíčky a třeba i ochutnávají med (Mláďátka – ML P7 – Medvídě – Medová vycházka). Prvňáčci a druháci už se směle pouští do zkrášlování klubovny (Zvířátka – ML U8 – Ptáček – Připravuji výzdobu). A pokud si mají děti odnést i něco domů, co by jim v době svátků připomnělo, že jsou součástí skvělé party, na posledních prosincových schůzkách vyrábějí například podle návodu svícínky (Putování se psem – ML U15 – Vánoční světýlka).

Většina oddílů nezapomíná ani na přírodu a má svoje tradiční zdobení stromečků pro zvířátka (Putování se psem – ML – P7 – Krmení ptáčků). A pak chodí pozorovat, kdo si na hostině přišel pochutnat.

A teď ještě ty dárečky. Moc hezké věci vyrábějí na prosincových jednodenkách děti z moduritu, Fima, ze dřeva, z přírodnin (např. Tajemství staré truhly – ML – U 10 FIMO hmota, ML U11 Obrázky z lékařských špachtlí a další), ale i papíru a dalších tradičních i méně tradičních materiálů. Zajímavým dárkem mohou být i pěkně upravené fotografie (Osmá planeta – ML U4 – Úprava fotek). Tam, kde se děti znají, mohou si dát i osobnější dárky, které potěší, když je člověku ouvej (Tajemství staré truhly – ML C7 – Pochvala do obálky).

A jeden tip na závěr: Chcete připravit děti na svátky pořádně? Zkuste metodický list z programu Tajemství staré truhly – T9 Hasicí prostředky. 😉

Anička