Pro vedoucí: Odborníci na Výpravách za poznáním

Tentokrát se na Výpravy za poznáním podíváme z jiné strany. Velká část tohoto vydání vám představuje pionýrské Odborky. Mluvíme o nich jako o celku. A už to vidíme, jak si říkáte: „To je ale obrovská práce navíc.“

Tak teď vám budeme chvilku oponovat. Vždyť nemusíte jít do Odborek hned naplno. Zkusili jste si projít jednotlivé podmínky? Pokud máte všestranně zaměřený oddíl, tak celou řadu aktivit stejně děláte, případně můžete sáhnout po šanonech Výprav, kde se lze inspirovat.

Třeba takový Táborník – do I. stupně se můžete s dětmi pustit hned s mladší věkovou kategorií, pro kterou jsou vhodné aktivity popsány v programu Putování se psem (převážně v oblasti Příroda). Děti pak najdou celou řadu informací v zápisníku Výpravy za poznáním, který je možné objednat na E-mošce, a protože má kroužkovou vazbu, lze do něj doplňovat podle potřeby stránky oddílové, ale i vlastní.

Ochránce přírody může začít plnit už nejmladší věková kategorie, protože v sadách námětů Mláďátka a Zvířátka je celá řada vhodných aktivit, které lze využít pro splnění podmínek této odborky, popsána v oblastech Příroda a Technika.

A tak bychom mohli pokračovat dál. Záleží na tom, jakou odbornost chce zájemce o její získání plnit. Víme, že v metodických listech k Výpravám za poznáním nenajdeme pro všechny podmínky z odborek vhodnou aktivitu, ale celou řadu možností nám nabízí. Na finální soubor námětů k Odborkám si budeme muset počkat, až proběhne jejich ověřování.

Pracovní listy pro děti

Takhle pracovaly děti z PS Butovická Studénka s pracovními listy s úkoly od mravenečka a z oblasti Putování se psem.

Už jste v praxi vyzkoušeli nové stránky v Mozaice, které jsou přímo pro děti? Pokud ano, tak víte, že se často odvoláváme na aktivity z Výprav za poznáním. Tentokrát si ale hrajeme s Odborkami a odbornostmi, proto se na „metlisty“ můžeme odvolat pouze v případě našich nejmladších.

S předškoláky a dětmi z 1. a 2. tříd se pusťte do aktivit Mláďátka ML T8 – Mraveneček – Zaměstnání rodičů, řemeslaZvířátka ML T2 – Mravenec – Poznáváme zaměstnání lidí. Je to jeden ze způsobů, jak si do budoucna připravit půdu pro povídání o odbornostech a odborkách.

Mladší děti hledají, co je baví, a tak se mohou v nějaké z pionýrských odborek najít, případně popustit uzdu fantazii a vymyslet si vlastní odborku. Se staršími zkuste tipovat, komu by v oddíle seděla jaká odbornost a proč. Navíc si při tom uvědomí, čím vším se lze na oddílovém životě podílet a třeba vám odpadne některá ze „starostí“ – např. fotografování na akcích.

Kategorie 15+ (můžete to vyzkoušet i se staršími dětmi) už je zralá na diskusi o povoláních a jejich důležitosti pro společnost. A pokud už s nimi budete mluvit o povoláních, možná by stálo za to zmínit, že když bude svět plný manažerů, youtuberů a umělců, tak nám bude chybět mléko, chléb, bude nám zima a nebudeme mít kde bydlet.

Pošlete nám fotky a napište na anna.novakova@pionyr.cz, jak využíváte pracovní listy pro děti. Budeme rádi, když nám k nim poskytnete zpětnou vazbu.