Pro vedoucí: Naše děti jsou na pohyb zvyklé

Pionýrská skupina Horní Bříza má k pohybu hodně blízko a zapojuje ho do průběžné celoroční činnosti i do svých akcí. S jejím vedoucím Václavem Steidlem jsme si povídali o jejich oblíbeném ringu, o tom, jak děti zvládají fyzicky náročnou činnost, nebo třeba o zájmu veřejnosti o jejich akce…

Když přijde na sport a aktivní pohyb, tak toho vaše pionýrská skupina dělá docela dost. Zkus to pro začátek shrnout.
Věnujeme se celoroční sportovní činnosti v podobě oddílu Ringo, který se schází každý týden, a dále máme sportovní akce pro členy i pro veřejnost: Krajské kolo turnaje v ringu, turistický pochod Hornobřízský puchýř, branný závod Na vlastní pěst. Letos na jaře jsme chtěli ještě uspořádat 1. ročník běžeckého závodu s překážkami Lanař a druhý turnaj v ringu, který by se měl konat začátkem léta na venkovních hřištích. Běžecký závod jsme nakonec nepořádali (snad ještě letos bude) a s letním turnajem uvidíme.

Zdá se, že ringo je váš nejoblíbenější sport. Co na něm baví děti a v čem vidí jeho klady vedoucí?
Ringo na naší skupině hrajeme už dlouho, ani nevím, kdy jsme s ním začali. Dříve jsme pořádali turnaj v ringu a hráli jsme ho jako jednu z mnoha her při některých schůzkách a na táborech. Před cca 10 lety jsme začali jezdit na republikové finále do Mladé Boleslavi a poté vznikl nápad založit oddíl ringa. Postupem času hráči přibývali a začali jsme jezdit na další turnaje, pořádat pro členy soustředění a např. loni se zástupci naší skupiny zúčastnili mistrovství světa v Polsku.

Proč jste se rozhodli nabídnout svůj turnaj i ostatním skupinám v KOP, je o něj zájem?
Turnaj pořádáme už 25 let a pokaždé byl určen pro všechny, kdo si chtějí ringo zahrát. Před lety jsme turnaj spojili s Uzlařskou regatou, kterou mají na starosti pionýři a hasiči z Obory. Jako krajskou akci to pořádáme již několik let a některé skupiny z kraje k nám zavítají i opakovaně. Hodně se akce zúčastňují hasiči a skupiny, které se na ringo zaměřují, a nejen pionýři. Většinou máme účast kolem 160 lidí.

Pojďme k turistice. Hornobřízský puchýř je akce, která už probíhá spoustu let, je to tak? Jak to berete, že letos proběhnout nemohl?
Hornobřízský puchýř založil náš již bohužel bývalý člen a dlouholetý vedoucí Jarda Novák, který před čtyřmi lety umřel, a pochod byl po něm přejmenován na Hornobřízský puchýř, Memoriál Jardy Nováka. Založen byl již dávno, ale po revoluci nebyl mnoho let pořádán a cca před 15 lety byl obnoven. Jedná se o víkendový pochod, kdy máme pro účastníky trasy v pátek, sobotu a neděli. V sobotu je i trasa 50 km pro zdatné turisty. Snažíme se každý rok vymýšlet nové trasy, na startu a kontrolách nabízíme občerstvení a např. na kočárkové šestikilometrové trase máme pro děti připravená stanoviště s úkoly.
Letos se měl pořádat 32. ročník, který jsme museli zrušit. Bereme to tak, že letos sice nebude, ale příští rok se k nám lidé určitě vrátí. Skalní turisté přijedou a jdou v jakémkoliv počasí. A když je hezky, máme za víkend účast i 1600 pochodujících.

A jak jste se vlastně dostali k pořádání branného závodu, co všechno při něm závodníky čeká?
Pořádání závodu „Na vlastní pěst“ je také tradice, ve které pokračujeme. Účastníky čeká vymezený prostor s disciplínami jako střelby ze vzduchovky, luku, praku, hod šipek, různé překonávání překážek jako prostorový pavouk, šplh na laně, lanové překážky typu dvojitá lávka atd. Hry na zručnost jako zapalování petrolejky a zatloukání hřebíku. Na účastníky dále čekají i nefyzické hry typu kimovky a morseovky.

Celkově se pořád mluví o tom, že děti se nechtějí a neumějí hýbat – u vás to ale asi problém není. Jak je ke sportu motivujete?
Myslím, že nemáme problém s tím, že by se děti nechtěly hýbat. Děti z našich oddílů jsou na pohyb zvyklé díky různým hrám, rozcvičkám a cvičení.

A na závěr mě zajímá, jestli vše zvládáte sami, nebo s někým spolupracujete?
Spolupracujeme s městem Horní Bříza, které nás podporuje finančně formou dotací. Dále s Masarykovou základní školou, která nám poskytuje prostory, především pro naši klubovnu. Také spolupracujeme s Pionýrskou skupinou Mladých požárníků, Obora, kteří nám pomáhají s Na vlastní pěst, při soutěži Ringo pořádají Uzlařskou regatu a prostřednictvím nich si pronajímáme táborovou základnu. Nakonec nás ještě podporují místní jednotlivci a naše rodiny.

ptal se Jakub