Pro vedoucí: Na výpravách do pohádky a taky trochu do historie

Je zima, a tak je nejvhodnější příležitost na to si zalézt někam do tepla a třeba si přečíst pohádku, vyprávět si příběhy nebo dělat plány na čas, kdy bude venku zase pěkně a teplo. Tak se hezky posaďte a pojďme společně na Výpravy za poznáním.

S nejmladšími dětmi se můžeme vydat do pohádek (pracovní listy z Mláďátek k ML C3 – Ptáče – Divadlo) nebo na výpravu do časů dávno minulých (Mláďátka – ML C2 – Sovík a historie (rytíř), Zvířátka – ML C2 – Sova – Naše minulost) a povídat si o tom, co je stejné pro všechny hrdiny – ty reálné i ty z pohádek – statečnost, pravda a poctivost.

Mladší děti se mohou vypravit na Výlet do historie (ML U1 z programu Putování se psem) nebo díky kvízu zjistit, že Nebyl jen Andersen… (ML U2, Putování se psem). Je důležité, aby děti v této věkové kategorii získaly vztah ke knihám a čtení, protože žijeme v instantní době, kdy na čtení „něčeho delšího“ není čas. Zkusme se s dětmi domluvit, že si přečtou jednu knihu, a až budeme v březnu (měsíci knihy) mít schůzku nebo výpravu, tak si mohou mezi sebou vyměnit tipy na knížky, které stojí za to si přečíst. Zároveň je to příležitost pro vyplnění bubliny na plakátu 30 oddílových dobrodružství.

Pro starší děti už můžeme vyzkoušet něco obtížnějšího – třeba kvíz na stavební slohy a dobové oblečení (Tajemství staré truhly – ML U8 – Stavební slohy – architektura) nebo před ně můžeme položit výzvu v podobě ML U7 – Stavitelství (Tajemství staré truhly). Třeba stavba Eiffeelovky ze špejlí je určitě aktivita vhodná na dlouhé zimní večery, která pro některé může být velkou výzvou (dílko potom můžete přihlásit do Soutěže technických dovedností – viz Kalendárium).

Když se podíváme na listy pro děti, které jsou součástí tohoto vydání Mozaiky, zjistíme, že je v nich celá řada aktivit věnovaných Pionýru a jeho 30. výročí („Obnoveninám“). Například pro mladší děti zde najdeme zdánlivě s tématem nesouvisející ohně, ale ty pro tento rok k výročí patří a na březen se budou určitě hodit. A když už jsme u těch ohňů, tak v nabídkovém programu Osmá planeta můžeme vyzkoušet ML T2 Kouřové signály I.

Popovídejte si s dětmi o Pionýru, jeho vzniku a o tom, že nejsme jedinou dětskou organizací v ČR (Tajemství staré truhly – ML C22 – Nejsme sami). A schválně se zkuste podívat, kdo všechno, kromě Pionýra, bude slavit v roce 2020 kulaté výročí.

Přejeme pěkný start do roku 2020.

Anička