Pro vedoucí: Když je z pomoci pohroma

Že je pomoc přírodě záslužná činnost, snad ani není třeba zmiňovat. Může se ale stát, že svojí neznalostí ve výsledku především živým tvorům spíše ublížíme, nežli pomůžeme. A přitom stačí málo – znát pár základních pravidel a v případě nejistoty se obrátit na odborníky.

Především živočichové mají své životní a stravovací zvyky a jejich narušení může často skončit až smrtí jedince. Jedná se především o snahu zachraňovat opuštěná mláďata, jako jsou srny, zajíci nebo ptáčata. Pravdou je, že pokud zvíře není zraněné, není důvod se strachovat. Rodiče většinou shánějí potravu, mladí ptáci mimo hnízdo se zase učí létat. Pokud na mláďata sáhneme, často to pro ně znamená život v zajetí.

Podobně můžeme uškodit také divokým zvířatům, která se rozhodneme krmit. Obzvlášť pečivo může být velmi zákeřné; pokud tedy chceme přilepšit například oblíbeným labutím, volme nezpracované suroviny, jako salát, kukuřici, rýži, oves, pšenici a další. Pečivo totiž zdánlivě ptáky zasytí, ale opeřenci z něj neumí čerpat živiny a hladoví, což může vést až k vývojovým deformacím. Obezřetní bychom měli být také u krmení ptáků v krmítku. Obecně se doporučuje krmit jen v dobách mrazu a sněhu, jinak ztrácí schopnost obstarávat si potravu sami a tloustnou, což jim dobře nedělá.

Na pozoru bychom se ale měli mít nejen při péči o zvířata. Časté nešvary se projevují také při hospodaření na našich zahrádkách. Jedním z nich je například přehnané využívání umělých hnojiv. V dobré víře, že rostlinkám přilepšíme, nalejeme do půdy klidně několikanásobné množství, aniž bychom tušili, že ji tím nenávratně ničíme. Taková půda nakonec strádá, neumožňuje správné vsakování vody a zabíjí drobné živočichy důležité pro správné fungování půdních procesů. Mnohem vhodnější je hnojivo organické, tedy hnůj nebo kompost, které jsou základem tzv. přírodních zahrad – tedy takových, které jsou zdravé, neškodí živočichům a jsou stejně (ne-li více) výnosné jako ty plné chemie a pesticidů.

I přesto, že nástrah, které na nás při pomoci přírodě čekají, je spousta, nebuďme pasivní. Příroda a zvířata si naši péči zaslouží, vždyť bez přírody a zvířat bychom tu nemohli žít (vzpomeňme např. na včely). Je ale třeba vzít rozum do hrsti, přemýšlet a hledat si ty správné informace. 🙂

Tirís