Pro vedoucí: Jeden ideál nikdy nestačí

Zní to jako reklamní heslo? Možná, ale také je to pravda. Vždyť pionýrské ideály jsou tak úzce provázané, že naplňovat jen jeden a ostatních se ani „nedotknout“ v podstatě nelze. A tak, když se v této Mozaice z různých stran dotýkáme tématu bezpečnosti (což je slovo, které může v různých situacích znamenat spoustu různých věcí) nabízí se pro tuto glosu hned několik ideálů.

Tak třeba když vyrazíte s oddílem do jeskyně, máte veškeré vybavení, o kterém je řeč výše, zjistili jste si potřebné informace, víte, co vás uvnitř čeká… Stačí to ale pro pocit bezpečí? Není přinejmenším stejně důležité, že vás s lidmi okolo spojuje přátelství, zážitky a vědomí, že společně dokážete překonat každou výzvu, a že se můžete spolehnout na pomoc jeden druhému?

Také si myslíte, že ano a že mezi bezpečnostní výbavu (kterou rozhodně není možné podcenit) je klidně možné přidat i Ideály Pionýra? Možná je to inspirace na jeden ze způsobů, jak o nich uvažovat a předávat je dětem, aby nebyly jen slovy, ale hodnotami, které nás skutečně spojují.

Jakub