Pro vedoucí: Jak slaví Sýkorky

Nemáme teď na mysli ptáčky, které vídáme na krmítkách, ale členy ostravské Pionýrské skupiny Miloše Sýkory. Jejího dlouholetého člena Tomáše Podoly, v minulosti též místopředsedy Pionýra, jsme se zeptali nejen, co chystají na příští rok, ale také jsme ho požádali, aby zavzpomínal na „pětadvacítku“ a akce, které před pěti lety přichystali – a co jim to dalo. A Tomáš se rozpovídal…

My si na velké formality nepotrpíme, ale kulatiny Pionýra, jehož se cítíme být součástí, neopomineme. Pětadvacáté výročí obnovení samostatnosti Pionýra jsme si tak samozřejmě připomínali především činností, akcemi. Nechyběli jsme proto ani v červnu na RESETu 2015 v pražském kempu Džbán, kde jsme se chtěli potkat s ostatními oslavenci, a báječně jsme si ho užili. Současně jsme se ale také nechali výročím inspirovat a vymysleli něco vlastního, originálního. Přišli jsme s myšlenkou uspořádat mezigenerační výpravu v retro stylu.

Na začátku to vypadalo trochu netradičně až výstředně. Nebývá běžné vytvořit malovaná zvadla, která jsme osobně roznášeli. Pozvání obvykle obstarávají sociální sítě. Ale protože účastníky čekaly dva dny ve Zlatých horách bez mobilů, zato ve starém oblečení a se spoustou doplňků a vybavení z doby před rokem 1989 – a samozřejmě s nezbytnou kytarou, jinak to nešlo. Jinak to ovšem šlo! A báječně si to všichni zúčastnění užili. Protože sice chyběla elektronika, ale nechybělo to, co nás, pionýry, drží: Báječná parta, společné zážitky. Byla to nezapomenutelná akce.

Je tak zcela přirozené, že pro rok 2020 zase počítáme se zapojením do společných pionýrských akcí, to je jasná věc. Takže v březnu budeme zapalovat oheň a nevynecháme RESET, tentokráte v Brně, to jasné. Ale opět chystáme i vlastní akce, například klání v míčových hrách s účastí od mateřské školky po důchodce nebo také vzpomínkový večer u gramofonu s černobílými fotkami, starými kronikami, vzpomínkami pamětníků, vyprávěním skupinových historek a samozřejmě také s něčím dobrým na zub, protože přece chceme, aby nám při vzpomínání bylo příjemně.

A pro mě osobně bude ta největší oslava, až už čtyřicátým rokem sbalím bágl a vyrazím s novou – pro mě již sedmou „generací“ prima kamarádů na hory. A přitom si i – tak sám pro sebe – zavzpomínám na dobu velkých změn, na to jaká byla plná nadšení, radosti a naděje.

Tomáš Podola