Pro vedoucí: Ideál na říjen

Bereme batůžky a vyrážíme na výpravu! To je chvíle, na kterou se všichni těší a plánují ji dlouho dopředu – kam pojedeme, jak se tam dostaneme, co všechno stihneme… Kolik z nás si pomyslí, že je před námi dobrá příležitost předvést dětem v praxi obsah a význam Ideálů Pionýra?

O jaké ideály půjde, to samozřejmě záleží na cíli a programu výpravy – jestli si chceme projít naučnou stezku v nedaleké chráněné oblasti, nasát atmosféru středověkého hradu, vystoupat na nejvyšší kopec v okolí… Možná si říkáte něco jako: „Jasně, Příroda, Paměť, Překonání…“ Ale jeden sedí vždycky – ať vyrazíte kamkoli, čeká vás Poznání.

Ostatně se zkuste sami přesvědčit. Cestou domů nebo na následující schůzce se dětí zeptejte, co nového se na výpravě nebo při její přípravě dozvěděly. Každé z nich bude nepochybně moct zmínit alespoň něco drobného. Nejen, že to může být lehce neformální součást zpětné vazby na činnost, ale možná budete sami překvapeni, jak rozmanité možnosti Poznání nám, a tím spíš dětem, nabízí každá i malá výprava mimo vyšlapané stezky.

Jakub