PŘÍPRAVA TÁBORA

MŮŽE BÝT PRO NĚKOHO (PĚKNĚ NÁROČNÁ) CELOROČNÍ HRA

Září – říjen

• Říct si, že chcete dělat tábor.
  • Vytipovat místo, oblast, druh tábora.
  • Vrátit se k hodnocení tábora: Jak vnímáme naplnění výchovných cílů, zdařilost organizace a propagace tábora nyní, s odstupem?
  • Začít stanovovat cíle, zaměření, zvažovat legendu.
  • Připravit harmonogram organizace a zabezpečení tábora.

• Rozhodnout o konání tábora.
  • Zajistit tábořiště, projednat pronájem s majitelem.
  • Určit hlavního vedoucího tábora a vybrat táborové pracovníky (vedoucí i případné provozní pracovníky).
  • Vymezit výchovné cíle, začít připravovat – v návaznosti na ně – program, legendu (celotáborovou hru).
  • Zaslat žádost o povolení k táboření na příslušný obecní úřad.
  • Předběžně jednat s hygienickou službou o povolení táboření.
  • Stanovit trasy putovních táborů a začít zajišťovat tábořiště pro putovní tábory.

Prosinec

• Sepsat na základě předpokládaného programu požadavky na materiální vybavení a soupis táborového materiálu.
  • Sestavit rozpočet tábora (příjmy z poplatků účastníků a dotací, předpokládané výdaje, stanovení ceny tábora).

Leden

• Rozdat přihlášky účastníkům.
  • Zahájit vzdělávání pracovníků tábora (doplnění kvalifikace apod.).
  • Pečlivě rozpracovat výchovné cíle do programových bloků.
  • Prezentovat tábor v rámci projektu Pionýra „Opravdu dobrý tábor“.

Únor

• V případě náročnější táborové legendy začít připravovat kostýmy či další podrobnosti.
  • Zaslat žádosti zaměstnavatelům o uvolnění na tábor.
  • Předat rodičům formuláře žádostí o příspěvek pro zaměstnavatele (nejčastěji FKSP).
  • Obrátit se na možné sponzory (rodiče, přátele PS, firmy v okolí) se žádostí o sponzorské dary.
  • Zajistit konečné povolení místních (obecních) úřadů k táboření.
  • Uzavřít smlouvu nebo zajistit povolení od majitele pozemku.

Březen

• Shromažďovat přihlášky od účastníků.
  • Projednat případnou koupi materiálu na stavbu tábora.
  • Připravit zdravotnickou dokumentaci vedení tábora.
  • Zajistit dopravu (na tábor a zpět).
  • Konkretizovat program LT (celotáborová hra, mokrá a suchá varianta).
  • Uskutečnit přípravnou schůzku pracovníků tábora a určit harmonogram dalších schůzek.
  • Zabezpečit materiální vybavení.
  • Příprava jídelního lístku, táborového řádu, režimu dne atd.

Duben

• Zajistit přepravu materiálu na tábor.
  • Zaslat žádost HS.
  • Zajistit odběr potravin v místě konání tábora.
  • Vybrat poslední přihlášky od účastníků a provést celkovou evidenci.
  • Uzavřít dohody o výkonu funkce, případně o pracovní činnosti s táborovými pracovníky.

Květen

• Odevzdat schvalovací list do kanceláře krajské organizace Pionýra tak, aby byl doručen do 31. 5. na Pionýr.
  • Konkretizovat spolupráci s institucemi v okolí tábora (místní úřady, zdravotní středisko – zajištění odborné péče dětského lékaře).
  • Zajistit aktuální proškolení všech účastníků a pracovníků o bezpečnosti, ochraně zdraví, hygieně.
  • Zajistit platné zdravotní průkazy.
  • Dokončit dlouhodobější vzdělávací kursy (HVDT, KOV, KIP, Minimum).
  • Provést kontrolu počtu dětí dosud přihlášených na LT, příp. zajistit další propagaci.
  • Rozeslat organizační pokyny účastníkům včetně seznamu požadovaného vybavení.
  • Provést kontrolu vybavenosti a připravenosti prostoru tábora, objektu (návštěva na místě).
  • Uspořádat informativní schůzku účastníků (pokud nejsou členy PS, oddílu) a jejich rodičů.
  • Uspořádat informativní schůzku rodičů.
  • Doplnit táborovou dokumentaci (táborový řád apod.).

Červen

• Zajistit provozní zálohu.
  • Provést kontrolu plateb.
  • Zpracovat jmenný seznam účastníků.
  • Zajistit pojištění účastníků, případně odeslat seznamy k odpovědnostnímu připojištění.
  • Předat tiskopisy nutné k vedení tábora (zdravotní deník, k evidenci příjmů a výdajů …).
  • Vyzvednout a zaplatit případné jízdné.
  • Zajistit dopravu a stravování tzv. „táborového předvoje“ na dostavbu tábora, zpracovat plán jeho činnosti.
  • Provést soupis inventáře.
  • Zabalit materiál.

Červenec – srpen
Uskutečnění tábora – v jeho průběhu zajistit:

• vybrat nejpozději při odjezdu čestné prohlášení o bezinfekčnosti a zdravotním stavu dítěte od rodičů účastníků;
  • řádné vedení ekonomické agendy;
  • řádný zdravotní dozor a dodržení všech hygienických předpisů;
  • proškolit vedoucí a instruktory, případně provozní pracovníky o bezpečnosti práce na táboře a ochraně osobních údajů;
  • atraktivní a bohatý program.

Po skončení tábora

• Co nejdříve vyúčtovat provozní zálohu.
  • Po ukončení tábora a uzavření hospodaření provede vedoucí tábora s hospodářem konečné vyúčtování tábora a předloží jej ke kontrole pořadateli tábora.
  • Zhruba do měsíce zpracovat základní hodnocení tábora (vč. ekonomického).
  • Řádně uložit všechny materiály o jeho průběhu, jak ukládají vnitřní předpisy Pionýra či obecně platné předpisy u písemností.

BLAHOPŘEJEME. VYHRÁLI JSTE. A TEĎ HEZKY ZASE ZPÁTKY NA START. 🙂