Prázdninový stroj času

Každé září si v Mozaice můžete přečíst zprávy z letních táborů. A každý rok – bez ohledu na to, kolik jim vyhradíme stránek – je musíme krátit, protože je na ně málo místa, anebo spíš těch zážitků je moc. 🙂
A aby toho nebylo málo, nabídneme vám tu také odpovědi na anketu, kterou vyplňovaly děti na několika táborech.

 

Expedice Nebřeziny 2018 aneb Jak pokořit Atlantidu

Tak se nazývala celotáborová hra 1. běhu letního tábora PS Beroun-Závodí v Nebřezinech u Plas 30. 6. – 14. 7. 2018. Vydali jsme se do končin, kde již mnoho badatelů, archeologů a hledačů pokladů zaplatilo cenou nejvyšší, životem. Přijelo nás mnoho, jsme parta Rogera GoldSmitha, ale zbylo nás již jen takto málo. Náš vůdce se vydal do lesa, ale už se nevrátil. Musíme se mít na pozoru, je to zde Bohem zapomenutá krajina.

Vydáváme se na průzkum okolí tábora, kde nacházíme modré, zelené, žluté a červené lístečky a na nich jména. Dle nich se rozdělíme do čtyř družin, každá má svoji barvu, obdrží i triko, které si musí vyzdobit. Naším úkolem je vytvořit znak družiny, vlajku a postavit si stožár. Skupiny si v lese vybírají své místo, aby nezasahovaly do jiných prostor, a zde tráví většinu času, to je jejich zázemí.

Na táboře jsme se učili šifry kvůli utajení úkolů i zpráv z průzkumu. Protože zde na nás může čekat mnoho nástrah a může dojít ke zranění, zopakovali jsme si poskytování první pomoci, především resuscitace. To jsme si pak ověřili i v praxi, když jsme při procházce lesem objevili náhodné zraněné obyvatele. Marná nebyla ani stavba rozcestníků, vodních mlýnů, pyramidy či vlastního obydlí.

A co další úkoly, které nás čekaly? Na Atlantidě se nachází mnoho druhů kovů, měli jsme je najít a posbírat. Získali jsme informaci o léku na dlouhověkost. Vytvořili jsme mumii. Uprostřed lesa stojí pevnost, a naším úkolem je zjistit různé kódy, které ji obklopují. Nikdo se však nesmí kódu dotýkat. V průběhu hry byla zjištěna radiová vlna, kterou jsme museli najít a rozluštit. Za zjištění a splnění úkolu jsme obdrželi část mapy a zprávy, která se nám bude ještě určitě hodit. Podařilo se nám získat nevídaný předmět, křišťálovou lebku, pro kterou musíme vytvořit asi 50 cm vysokou svatyni. Vyráběli jsme nosítka a zachraňovali zraněné po výbuchu laboratoře. Chytali jsme pašeráky. Vyráběli jsme pochodně a přenášeli oheň. Večer jsme do mapy malovali souhvězdí s pomocí hvězdářů z planetária v Plzni.

Pomalu a jistě se expedice chýlí k závěru. My nemáme ještě vše hotové, abychom mohli říci, že jsme zvítězili. Ještě tvoříme maketu Atlantidy. Další den se vydáváme na Robinsonův ostrov, kde si musíme umět poradit. Čeká nás náročná vědomostní stezka. Poslední úkol je stavba metr vysoké Babylonské věže z přírodního materiálu. Na vrcholu musí být prostor pro hrneček s vodou, který tam vydrží 2,5 minuty. Z historie víme, že stavba této věže rozhádala nejeden národ, my se ale dáváme dohromady a pracujeme všichni společně.

Je to super, objevili jsme Atlantidu! Po závěrečné výpravě za pokladem poslední nástup, vyhodnocení, rozdělení odměn a poslední noc ve stanu. A ráno již balíme a hurá domů.

Květa Hrbáčková


Celý kalendářní rok jsme prožili za 14 dní na táboře

14. 7. 2018 jsme se konečně dočkali a pro naši PS Čtyřlístek začal letní tábor s celotáborovou hrou Putování kalendářem. Každý den představoval jeden měsíc a děti se seznámily s jeho tradicemi a zvyky. V lednu bezmála 80 účastníků přivítal na táboře hlavní vedoucí novoročním projevem. V únoru jsme nazuli lyže a brusle a účastnili se zimních olympijských her. Dále jsme malovali velikonoční kraslice, učili jsme se první pomoc v rámci Světového dne zdraví, zdobili a stavěli májku a léto jsme přivítali hrami ve vodě. Jelikož se tábor konal na Chodsku, nechyběly v srpnu ani Chodské slavnosti. Pro rodiče jsme si tento měsíc spolu s dětmi připravili vystoupení s chodskými písněmi i tancem v krojích. Nachystáno bylo zářijové přezkoušení znalostí dětí, příprava dřeva na zimu či dušičkový lampionový průvod. Na závěr tábora přišel Mikuláš s čertem a andělem, nechyběl ani štědrovečerní oběd a správná vánoční nadílka se stromečkem a prskavkami. Poslední den jsme vyhodnotili nejlepší děti z jednotlivých věkových kategorií, kterým diplomy předával nejlepší český fotbalový rozhodčí pan Pavel Královec. Už se těšíme za rok na další tábor!

Vendula Pangrácová

 

Předávání žezla hlavního vedoucího tábora

Když náš hlavní vedoucí tábora a vedoucí PS Čtyřlístek, Honza Pangrác, před táborem oznámil, že letos je to jeho opravdu poslední tábor, přemýšleli jsme, jak mu za léta u skupiny co nejlépe poděkovat. Jelikož si Honza na věcné dary nepotrpí a stále nám opakuje, že toho až tak výjimečného neudělal, napadlo nás, že mu dokážeme, že to tak není. Obeslali a obvolali jsme většinu vedoucích, instruktorů a personálu, co prošli pod Honzovým vedením, a pozvali jsme je na poslední večer tábora. Celých 14 dní na táboře jsme to úspěšně tajili a v den D jsme bez povšimnutí ukryli 30 lidí do jídelny. Honzíka jsme usadili do křesla a s kytarou se nachystali mu zazpívat písničku, kterou jsme mu složili. Nejdříve jsme ale vyzvali hosty, aby se k nám přidali, a to Honzíkovi, jak se říká, „spadla brada“. Vidět pohromadě 60 pracovníků tábora, 30 současných a 30 bývalých, se nestává každý den. A když jsme začali zpívat, neudrželi jsme slzy ani my, ani samotný náš Honzík.

Chtěli bychom ještě jednou Honzovi moc poděkovat za léta strávená na táborech i mimo ně a doufáme, že dodrží slib a bude s námi na tábor stále jezdit. A jeho nástupci Martinovi Pangrácovi přejeme úspěšné vedení skupiny a bezproblémové tábory.

kolektiv PS Čtyřlístek Domažlice


Participation Island 2018 – mezinárodní tábor ve Finsku

Na přelomu července a srpna jsme se vydali na první mezinárodní tábor v historii naší Pionýrské skupiny Čáslav, Participation island na ostrově Bengtsår, který pořádala finská organizace Nuoret Kotkat. Kromě nás se účastnily organizace z Rakouska, Německa, Norska, Velké Británie, Španělska (resp. Katalánska) a Finska. Celý tábor zastřešovala organizace IFM-SEI.

Někteří z nás poprvé letěli, ale let jsme si užili. Na helsinském letišti Vantaa nás překvapila podobně vysoká teplota jako v 1300 km vzdálené Praze. Po krátkém čekání jsme vyrazili na jihozápad a za hodinu přijeli k molu, kde už na nás čekala loď, a před námi bylo posledních 10 minut cesty.

Ihned jsme spěchali na úvodní ceremoniál, kde jsme se dozvěděli něco o Finsku, jeho kultuře a hlavním poslání tábora, tedy vytváření trvalých přátelství a tolerance odlišností.

Účastníci tábora byli rozděleni do čtyř barevně odlišených vesnic. My jsme obývali žlutou, podle toho jsme dostali náramek a tričko, na které jsme měli nashromáždit podpisy všech obyvatel naší vesnice. Mezi oblíbená místa k návštěvě patřila pláž se šlapadly a kánoemi. Srdcem tábora byla centrální oblast, kde probíhal odpolední program.

Denní režim byl zcela odlišný od toho, jenž známe z našeho tábora. Každý den po snídani následoval tzv. morning circle, shromáždění celé vesnice. Zde jsme se dozvěděli, co můžeme daný den dělat, a poté následovala nějaká aktivita, např. první den byla seznamovací. Na zbytek tábora již byly náhodně určené multikulturní skupiny, které kolo štěstí každý den předurčilo buď na pomoc s jídlem, nebo s úklidem toalet. Po obědě probíhal centrální program někdy až do půlnoci, obvykle však končil před večerní svačinou v 20:00. Večer se zde ukazovala letní výhoda všech severských zemí, polární den, díky kterému se dalo sportovat až do půlnoci.

Program byl velmi různorodý a jeho hlavním tématem byla participace/účast/zapojení. Také proto se každý večer scházel parlament složený z různě starých zástupců z každé vesnice. Odpoledne a večer jsme navštěvovali nejrůznější aktivity – například skupinovou výrobu ovocného salátu, karaoke soutěž, pletení náramků přátelství, typicky finské šplhání po přepravkách, veslování na pramici a semináře na téma pohlaví, dospívání a osobnosti. V polovině tábora se konal Mezinárodní veletrh, kterého mohly přítomné organizace využít ke své prezentaci. Při této příležitosti se na tábor přijela podívat bývalá finská prezidentka Tarja Halonen, která se zapojila do otevřené diskuze na téma vedení země, demokracie apod.

Poslední den se událo fotbalové klání mezi vesnicemi a náš tým zvítězil!

Celý tábor byl zážitkem nezapomenutelným a velice přínosným, co se týče nových zkušeností, jazykových dovedností i nově navázaných přátelství.

Vojta ZvolskýLucka Míšková

 

CO JSI SI NA TÁBOŘE VYZKOUŠEL/A NEBO PROŽIL/A POPRVÉ?

Že jsem prožila poprvé tábor bez úrazu. Řekla jsem Adamovi, co k němu cítím.
Ester (10)

Nic, protože už jsem na táboře posedmé, ale vůbec to nevadí. Michaela (14)

Skákat na skákacích botách. Matyáš (12)

Vést tým. Matěj (13)

Řezání pilou. Ilonka (12)

 

CO PRO TEBE BYLO PŘEKVAPENÍM?

I ti nejmenší dokáží být nejšikovnější. Kristýna (16)

Robot a Ufo. Filip (6,5)

Vůbec jsem netušila, kolik zábavy tu prožiju a celkově jsem netušila, že to tu bude tak super! Karolína (12)

Že už tábor bude končit. Michaela (14)

Vedoucí: že jsou SUPER! Gabča (11)

– It was better than I thought it would be.
/ Bylo to tu lepší, než jsem si myslel. Ian (13)


Letní tábor Ledce

Druhou polovinu července jsme strávili na oblíbeném letním táboře v Ledcích na téma „Cesta na Ostrov pokladů“. Posádka pirátské lodi se vydala do nebezpečných vod a statečně čelila mnoha nástrahám, než získala mapu záhadného ostrova a poklad si na něm mohla vyzvednout. Počasí nám přálo. Bylo to 14 dní her, soutěžení, sluníčka a kamarádů. Do táborového programu se vešlo koupání, jízda na člunech, táboráky s kytarou, diskotéka, společné „Bubnování v kruhu“, vaření na ohni v kotlíku, nocování pod širákem, dva celodenní výlety (Mirákulum a pěší výprava na Kozákov). Navštívili nás rytíři „Páni z Michalovic“. Táborový čas utekl jako voda. Těšíme se zas za rok. :o)

Hanka, PS „Klub dětí“ Dobrovice

JAKÉ NEJVĚTŠÍ DOBRODRUŽSTVÍ JSI NA TÁBOŘE ZAŽIL/A?

Koupání v potoce. Martin Koudelka (13)

Největší dobrodružství byla noční hra. Tereza (13)

Stavění a přespání pod přístřeškem. Bořek (13)

CO SE TI PODAŘILO?

Opravil jsem sprchu. Martin (13)

Mně se podařilo, že jsem byla na trampolíně a skočila jsem salto. Karina (11)


„100py času“

to bylo téma příměstského tábora, který pořádala PS Dobřany 30. 7. až 3. 8. za finanční pomoci města Dobřany.

První den si 19 účastníků připomnělo historii města Dobřany. Následovala fotosoutěž, kdy některé děti fotily historické budovy ve městě. Ty ostatní si zatím zdobily trička a pak se děti vystřídaly. Vítězi fotosoutěže se stali Kája Davídková a Ondra Folk.

Jako každý rok jsme se při vytváření snažili naučit pracovat s odpadovými surovinami. Zdobili jsme květináč ubrouskovou technikou. Díky velkému horku jsme nestíhali vše, ale než jsme šli domů, zvládli jsme ještě nazdobit čajovými sáčky obrys konvičky a hrnečku, které jsme pak lepili na desku zdobenou strukturou papírové utěrky, to celé bylo vloženo do rámu od starého obrazu. A abychom jen nevyráběli, stříleli jsme z foukačky, hráli stolní hry, jezdili na koloběžkách a hráli hokej.

V úterý jsme jeli do Mariánských Lázní, kde jsme si v parku Boheminium prohlédli makety hradů a zámků, no a aby to bylo zajímavější, dostali jsme obrázky hradů a zámků a měli jsme vypátrat jejich jména a vyfotit se u nich.

Ve středu jsme měli jet do ZOO, ale zvítězil návrh jet na koupaliště. Ve čtvrtek jsme měli jet na zámek Kozel, ale změna je život, a tak jsme jeli do ZOO. Nejvíc nás asi bavila domácí zvířátka – prase, kozy, králíčci, jen kůň nám chyběl.

Pátek byl samé překvapení. Zdobili jsme svíčku plátky vosku, pak jsme odlévali plovoucí svíčku, lili jsme vosk do malých hrnečků, což vypadalo moc hezky. Čtvrtá svíčka byla gelová, ale nejdřív jsme si skleničku ozdobili voskovými konturami, obrázky vybarvili fixy na sklo a pak do nich nalili gel. A abychom si výrobky měli v čem odnést, učili jsme se vyzdobit papírovou dárkovou tašku.

Ještě zajímavější než tvoření byla hra se stolními hokeji, tzv. Stiga hokeji, které přivezl pan Martin Ženíšek a když jsme to jakž takž uměli, dali jsme si turnaj, který nakonec vyhrála vedoucí Míša.

S programem připraveným na toto léto byli spokojení rodiče i děti. Na příště to vyhrálo koupání a Techmánie.

Líba Nejedlá, vedoucí tábora

CO A KOMU BYS VZKÁZAL/A Z TÁBORA?

Vzkázala bych, že se mi na táboře moc líbí a že tu mám moc kamarádů. A že vedoucí jsou taky super. Hana (11)

Mamce. Tábor rychle utíká, ale instruktoři i vedoucí se o nás starají, moc mě to tu baví, všechny dny a sportovní hry. Renáta (12)

Asi, že když něco chceme udělat, ale bojíme se, tak to zkusit. Matyáš (12)

Všem – bacha na třísky! Aduš (14)

Bořkovi, aby se nechoval jako malej kluk. Patrik (14)


Léto na vodáckém táboře

Není nic lepšího než horké dny strávené s kamarády u vody. PS Safír Kdyně proto opět uspořádala vodácký tábor pro děti od šesti let. Na konci července společně vyrazily sjíždět řeku Ohři v úseku Kynšperk – Sokolov – Loket. Tématem bylo cestování časem po boku tajemného Doktora například do starověké Sparty, Egypta, k Vikingům, do pravěku nebo středověku. S Kryštofem Kolumbem děti pozorovaly zatmění měsíce, za socializmu se snažily sehnat džíny v Tuzexu, v pravěku překreslovaly jeskynní malby a užily si i prohlídku hradu Loket. Na závěr se stroj času porouchal a přenesl děti do budoucnosti, kde se obyvatelstvo evakuuje ze zničené Země. Skupinky si musely postavit vlastní raketu, aby mohly sehnat součástky a stroj času opravit.

Vyhlášení vítězů proběhlo tradičně u slavnostního ohně a věříme, že si děti odnesly nejen pěkné ceny, ale hlavně nezapomenutelné zážitky. Program doplňovaly zejména hry ve vodě a koupání. Putovní tábor postupně navštívil tři vodácké kempy a na lodích absolvoval i další dva výlety bez náročného stěhování.

Pavla Hrubá


Pionýři z Holešova v antickém Řecku

Každoročně od roku 1987 prožívají pionýři z PS Dr. M. Očadlíka Holešov tábor na louce pod Šaumburkem. Letos s tématem Antické Řecko. Děti prošly mnoha řeckými městy, seznámily se se životem, výchovou a kulturou v Athénách, ve Spartě, navštívily věštírnu v Delfách, propluly Korintským průplavem, obchodovaly na tržišti v Mykénách. Nechyběla zápletka s Trojským koněm a také typický řecký tanec. Významnou událostí byly třídenní Olympijské hry. První večer byl věnován slavnostnímu ceremoniálu. Zástupci z každého města vyzvedli slavnostní olympijský oheň na „Olympu“, který jim předali sami bohové Zeus a Héfaistós. Oheň pak hořel po celou dobu her. Druhý den proběhly disciplíny jednotlivců – např. hod diskem, vrh koulí, hod oštěpem, běh na jeden stadion, běh těžkooděnců, potápění a skok daleký. Třetí den byly kolektivní sporty – přetah lanem a běžecká štafeta. Součástí bylo také večerní klání v rétorice – řečnictví.

Nechyběly oblíbené hry a soutěže: dřevorubecká olympiáda, pevnost Boyard, Oko za oko, Sazka, všechny hry v lese a také večerní bojové hry. Nezapomenutelná byla večerní posezení se zpěvem, povídáním a hrami a také večerní čtení antických bájí. Navštívila nás spousta zajímavých osobností, např. včelař Václav Srkala z Telče, ornitolog Jaroslav Walter a také Tomáš Pečiva z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Měli jsme velkou radost, že za námi k táboráku přijel a zazpíval také známý folkový zpěvák Slávek Janoušek.

Velmi milé bylo setkání se zahraničními dobrovolníky z Mexika, Španělska, Turecka, Francie. Několik dní s námi na táboře strávila naše milá kamarádka z Hong Kongu – Michell a také Amina z Nigérie, díky nim jsme měli možnost procvičit si anglická slovíčka a konverzovat s nimi.

Tradičně ve čtvrtek za námi přijeli rodiče a další hosté na Slavnosti Dia a Mykénský trh. Předvedli jsme jim vše, co jsme se na táboře naučili.

Poslední den nás čekala výprava na bájný Eménos. Před ní jsme se museli posilnit pravou řeckou hostinou, při které se vleže na levém boku pojídají řecké speciality. Nastal večer a s ním i otázka, kde se Eménos nachází. V Delfské věštírně jsme získali mapu. Protože bájné město bylo úplně vyprahlé a téměř bez života, museli jsme naplnit vodou své vyrobené Amfory a celou cestu až do města jsme je nesli. Cesta byla dlouhá a náročná, ale touha po spatření Eménosu byla silnější než únava, a tak jsme ho v krásnou a mystickou noc při zatmění měsíce společně nalezli. Přivítal nás tu poslední z žijících obyvatel a odměnil nás prachem a kameny z města. Byl to velmi hezký zážitek, na který většina z nás nikdy nezapomene.

Děkujeme všem, kteří pro nás letošní tábor připravili. Na táboře jsme prožili nezapomenutelné chvíle, spoustu dobrodružství, ale také jsme navázali nová kamarádství. Naše velké poděkování patří za finanční podporu městu Holešov, Zlínskému kraji a MŠMT.

za účastníky tábora Klaudie, PavelMaty

Veselé prázdniny s Janou a Kájou

V týdnu od 30. 7. do 3. 8. proběhl příměstský tábor s názvem „Veselé prázdniny s Janou a Kájou“ pro členy PS Dr. M. Očadlíka Holešov, pro jejich rodiče a širokou veřejnost.

V rámci týdne jsme navštívili spoustu zajímavých míst a hodně jsme se toho dozvěděli.

Navštívili jsme krásné historické město Kroměříž, kde jsme se setkali s dalšími kamarády z táborů a akcí. Viděli jsme svatý Hostýn, na kterém se nám moc líbilo. Mezi výlety patřilo také město Rožnov pod Radhoštěm, kde jsme si prohlédli krásný místní skanzen. Čekala nás i prohlídka Zlína, zlínského „mrakodrapu“ a všem se také moc líbilo na Laser Game. Dalším velmi zajímavým výletem byly Luhačovice, kde jsme se prošli po krásné kolonádě a pochutnali si na pravých lázeňských oplatkách.

Ze středy na čtvrtek jsme přespali v místním SVČ TYMY, kde jsme si díky táboráku připadali zase jako na táboře!

Chtěly bychom za všechny vedoucí velmi pochválit všechny děti, které se tohoto tábora zúčastnily, za vzorné chování.

Moc děkujeme za všechny finanční příspěvky MŠMT a všem podporovatelům, díky kterým se tento tábor mohl uskutečnit!

za všechny vedoucí tábora Jana IvánkováKája Vaclachová

CO SE TI PODAŘILO?

Podařilo se mi, že sem se naučila zavázat uzel. Barbora (9)

Naučil jsem se číst runy. Karel (12)

 

Jídlo na ohni. Cecilka (9)

Ulovit všechny draky. Terka (8)

Potkat nové kamarády. Karolína (13)

Udělat burrito. Martin (11)


Olbram Challenge 15+

Šestý ročník tábora PS Kopřivnice pro 15+ Olbram Challenge (12. – 20. 8.) se nesl ve znamení Star Wars. Vedoucí si pro účastníky připravili plno nových aktivit a bojovek, do kterých šli všichni naplno. Počasí nám vyšlo bezdeštné, ale zato pekelně horké.

Prožité aktivity nejdou ani slovy popsat. Mezi nejlepšími zážitky většiny účastníků je noční výsadek a bojovka s ním spojená, zakončená zchlazením na Únanově.

Workshopové přednášky vedli Kuba a Hanka Trnčákovi. Hanka vede svou firmu Svoboda v pořádku a podělila se s o své rady i tipy do života. Kuba se podělil o bohaté zkušenosti s focením a Míra představil hru dodgeball, kterou hraje většina vedoucích na profi úrovni, a my si ji také vícekrát zahráli.

Nutno dodat, že účastnici byli na konci spokojeně unavení a užili si skvělé strávený čas na Olbramu a také skvělé mírné zakončení léta.

David Řeha alias Rohlík

 Elektrotábor JUNIOR

Cílem tábora bylo nadchnout děti pro elektrotechniku a ukázat jim svět amatérského rádia. Děti se naučily poznávat základní součástky, postavily si dva funkční výrobky, aktivně se zúčastnily zajímavých fyzikálních a elektro pokusů. Zkusily si Radiový orientační běh, vypustily vlastní pneumatickou raketu, viděly, jak se leptá a vrtá plošný spoj, rozsvítily zářivku Teslovým transformátorem a mnoho dalšího.

Samozřejmě jsme neopomenuli klasické táborové aktivity jako opékání špekáčků, spoustu her v přírodě i spaní pod širákem.

Věříme, že se dětem tábor líbil, odvezly si hezké vzpomínky a našly nové kamarády se stejnými zájmy.

Zbyněk Kocián, PS Kopřivnice