PRAVIDLA DODGEBALLU PRO POKROČILÉ – I. část

Každá hra – i ta nejjednodušší – má svá pravidla. O těch základních pro dodgeball jste si už v Mozaice mohli přečíst. Tentokrát si povíme trochu víc o zdržování hry, přiblížíme si roli podavačů a také zabrousíme na tresty.

ZDRŽOVÁNÍ HRY

Jakmile má tým na své straně alespoň tři míče, které jsou v dosahu hráčů nebo podavačů, začíná rozhodčí sám pro sebe počítat pět vteřin. Pokud během nich nedojde k odehrání tolika míčů, aby týmu zůstaly 0–2 míče, rozhodčí zahlásí: „Play n balls!“, kde „n“ je počet míčů, který tým musí do pěti vteřin odehrát, a tento počet ukáže na prstech. Rozhodčí pak začne viditelně počítat na prstech nad hlavou zvednuté ruky pět vteřin. Počet míčů k odehrání závisí na tom, kolik má tým aktuálně míčů v držení a kolik hráčů mu zbývá v poli. Pokud má tým větší počet hráčů než míčů nebo stejný počet hráčů jako míčů, musí jich odehrát tolik, aby mu zbyl právě jeden míč. Pokud má tým menší počet hráčů než míčů, počet míčů k odehrání se určuje tak, aby každý hráč musel hodit jeden míč. Tzn. pokud má tým pět míčů a dva hráče, musí odehrát do pěti vteřin dva míče. Požadovaný počet míčů ale může klidně hodit jeden hráč. Pokud hráči do těchto pěti vteřin neodehrají požadovaný počet míčů, pak je vyloučeno tolik hráčů, kolik míčů nebylo odehraných. Pokud měl tedy tým odehrát čtyři míče a hodil dva, pak jsou vyřazeni dva hráči z těch, kteří drží nebo by mohli držet míč.

PODAVAČI

Podavači mají rozlišovací dresy, běhají pouze kolem své poloviny hřiště, nesmějí vstoupit do hřiště, za středovou čáru ani se dotknout čáry, která tato území ohraničuje. Úkolem podavače je co nejrychleji podat jeho aktivním hráčům všechny míče, které se dostanou mimo kurt na jejich polovině hřiště. Podavač nesmí míč vzít z hřiště ani ze soupeřovy poloviny. V případě, že podavač udělá přešlap, vezme míč z území, ze kterého jej vzít nesmí, nebo jinak ovlivní hru ve prospěch svého týmu, dostane upozornění rozhodčího nebo rovnou žlutou kartu podle závažnosti přestupku. Míč, kterého se podavač dotkne, není živý a je potřeba jej oživit tím, že jej dostane za svou útočnou čáru. Buď jej tam podavač položí, nebo jej hodí hráči, který za ní stojí oběma nohama. Pokud se tak nestane, hráč, který drží míč, se s ním musí za tuto čáru vrátit.

TRESTY

Hráči, podavači a týmy, které se dopustí menšího přestupku, na něj budou rozhodčím upozorněni. Hráč nebo podavač, který se dopustí většího přestupku, může dostat osobní trestný set a je vyloučen po zbytek setu a celý set následující.

Hráči, podavači a týmy, které se dopustí zásadního přestupku, dostanou žlutou kartu. Trest se přenáší mezi poločasy i mezi zápasy. V případě hráče a podavače se tento člen týmu odebere do trestného boxu, kde stráví následujících pět minut. Čas se zastaví pouze na poločasovou přestávku nebo mezi zápasy. V případě týmové žluté karty tým hraje v pěti lidech, ale tím, že není určený žádný konkrétní hráč, nikdo do trestného boxu nemusí. Žlutá karta se uděluje například, ale nejen, za nesportovní chování, kontakt s protihráčem, když hráč neodejde nejkratší cestou z hřiště, nemá zvednutou ruku při odchodu ze hřiště, nebo když po svém vyřazení brání ve hře nebo hru ovlivňuje.

Červenou kartu může dostat hráč, podavač nebo tým. Červená karta pro hráče nebo podavače znamená vyloučení do konce zápasu a na dva následující zápasy. Za týmovou červenou kartu je zápas kontumován ve prospěch soupeře a tým pokračuje svým dalším zápasem. Červená karta se uděluje za agresivní, hrubé, nesportovní či jiné nevhodné chování nebo za nepřijatelné, vulgární nebo nenávistné vyjadřování.

V podrobnějším vysvětlování pravidel budeme pokračovat i v příští Mozaice.

Ondřej Šmída

Zahrajte si dodgeball i u vás

Chcete se do hraní dodgeballu opravdu pustit? Připravili jsme pro vás dvě zvýhodněné startovací sady:

SADA ZÁKLAD – pět míčů, dvě píšťalky, souhrn pravidel: 1000 Kč
SADA NADŠENCI – šest míčů, dvoje stopky, dvě píšťalky, souhrn pravidel: 1500 Kč

Podmínky pro získání slevy:

• na vaší pionýrské skupině proběhnou alespoň tři dodgeballové tréninky,
  • pošlete z tréninku fotky nebo videa na dále uvedené kontakty,
  • na podzim roku 2020 se zúčastníte alespoň s jedním týmem velkého pionýrského turnaje, ze kterého vzejdou první pionýrští dodgeballoví šampioni.

Máte-li zájem o získání dodgeballové startovací sady, napište na anna.novakova@pionyr.cz.