Praha plná pokladů

Minule jsme piokačerům, kteří přijedou na Republikové setkání pionýrských oddílů do Prahy, popsali zajímavé kešky v okolí kempu, kde budou ubytováni. Dnes tady máme pár tipů pro ty, kteří se vypraví do města a půjdou se projít Prahou plnou pověstí.

Začněme naší vycházku nejnavštěvovanější keškou na světě Prague bridges 1 – Karluv most (GC189E5), která, jak už její název napovídá, nás zavede na nejstarší stojící most přes řeku Vltavu. Stavba 515 metrů dlouhého mostu začala v roce 1357 a byla dokončena v roce 1402. Jeho šířka je 9,4 až 9,5 metru a je tvořen 16 oblouky. Most, kterému se původně říkalo Kamenný nebo Pražský, byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870 na podnět Karla Havlíčka Borovského.

Pokud vás vaše cesta zavede do okolí Křížovnického náměstí a budete mít čas, vypravte se na Staroměstskou mosteckou věž, protože zde je uložena keš Prague Tribute (GCVNTM), která vám kromě jejího odlovu dopřeje i odměnu v podobě krásného výhledu na historické centrum Prahy. Na věž se platí vstupné a je otevřena v dubnu – září od 10.00 do 22.00.

Mysterka Klementinska meteocache (GC1M6N6) se vztahuje k meteorologickým měřením v pražském Klementinu, a proto vyžaduje trochu domácí přípravy. Klementinum založili Jezuité v roce 1653, do dnešního rozsahu bylo dostaveno až v roce 1726. V roce 1722 zde byla založena hvězdárna a v roce 1751 muzeum matematiky. Místní Knihovní sál byl ve své době jednou z největších knihoven v Evropě.

Půjdete-li z Karlova mostu na Staroměstské náměstí, „vemte“ to přes tradiční kešku Terezka (GC14WV8), která se také řadí mezi nejnavštěvovanější keše na světě. Najdete ji na Mariánském náměstí, kousek od empírové kašny, která je ve výklenku zdi zahrady Clam-Gallasova paláce. Na kašně je jedna z nejkrásnějších soch Prahy – Terezka. Socha se správně nazývá Vltava, ale nikdo jí neřekne jinak, než Terezka. Podle pověsti se tak prý jmenovala jedna ze služek, která sem chodila pro vodu a byla soše velmi podobná. A ještě jedna zajímavost. Soše byl dokonce odkázán majetek v hodnotě několika tisíc zlatých, které jí odkázal vysloužilý rytmistr, který bydlel na náměstí a dlouhé hodiny se na ni díval z okna. Terezka však peníze nikdy nedostala, pozůstalí dali závěť k soudu a ten zvrátil poslední vůli v její neprospěch.

Na Václavském náměstí se připravte na mysterku Podej mi ruku a projdem Vaclavak/Wenceslas square (GC1JGT6). Prohlédněte si na fotografiích (v popisu kešky na www.geocaching.com), jak se proměnilo Václavské náměstí od I. poloviny 19. století do dnešní doby, a odhalte souřadnice pro finálku.

Tradičku Prague bridges 5 – Most Legii (GC1ARY6) najdete na pátém nejstarším mostě přes Vltavu. Ale asi vás překvapí, že v tomto místě stál již dříve řetězový most, který byl sice monumentální a opravdu přispěl k rozvoji Prahy, ale měl jeden nedostatek – malou nosnost. K odlovu této kešky se bude zřejmě hodit nějaké plavidlo. A pokud už se pustíte do série Prague bridges (Pražské mosty), zkuste i některé další.

Plynove lampy – Gaslamps (GCWWE1) je klasická filmovka, kterou můžete odlovit nedaleko Pražského hradu. A ti, kteří se neženou jenom za zápisy do logbooků, si určitě na webu rádi přečtou o plynovém osvětlení v Praze, jeho počátcích, úpadku a znovuobnovení.

Na mysterku Werichova prazska stopa (GC3YXKD) byste se měli připravit již doma. Dozvíte se tak, kdo bydlel v tzv. Hereckém domě, nebo kdo bydlel s Janem Werichem ve stejném domě a jací byli sousedé.

Pokud máte více času, zkuste následující mysterky. PraGeo – Domovni znameni / House signs (GC1CEB8) vám ukáže zajímavá pražská domovní znamení, která v minulosti sloužila k orientaci ve městě. První domovní znamení vznikala v Praze ve druhé polovině 14. století na domech kupců, krčmářů a mistrů.  PraGeo – Tajemstvi Prahy / Secrets of Prague (GC57MPB) vám zase poodhalí zajímavá místa staré Prahy, která běžně v průvodních nenajdete.

Challenge – 360 Degrees of Prague (GC56R49) je poslední, o které se dnes zmíníme. Je to opravdu pořádná výzva a plnit ji můžete, kdykoli se do Prahy vydáte. Souřadnice vás zavedou na symbolický střed Prahy. Pokud si však tuto keš budete chtít zalogovat, musíte splnit následující podmínku: nalézt alespoň jednu keš v každé výseči vymezené dvěma stupni azimutu od výchozích souřadnic této keše, tedy od sochy Sv. Václava na Václavském náměstí. Nejmenší možný počet nalezených keší pro splnění této výzvy je 360. Takže co nestihnete na RESETu, můžete dohnat na Ledové Praze. 😉

Šťastný lov všem piokačerům a v Praze ahoj.

Anička