Pozvánka na Morganu

Turistická základna Morgana (web: morgana.pionyr.cz) je v majetku Pražské organizace Pionýra. Jedná se o objekt ležící uprostřed lesů nedaleko Ledče nad Sázavou (adresa: Hradec 47), který již mnoho let slouží k rekreaci dětí, a to jak při víkendových akcích během školního roku, tak na táborech o letních prázdninách. Nabízíme ji k využití nejen ostatním pionýrským skupinám, ale i dalším dětským organizacím.

Náměty na činnost v okolí

V okolí se nachází hrací lesy i velká hrací louka. Nedaleko TZ teče potok. Koupání je možné v rybníce cca 3 km od TZ, řeka Sázava je cca 4 Km daleko od TZ.

Tipy na výlety

Výletů je opravdu mnoho, podrobně jsou popsány na: www.137psrobinsoni.cz/tz-morgana/morgana-okoli. Jen namátkou:

Ledeč nad Sázavou (cca 3 km)
Jméno osady Ledeč je zmiňováno již ve 12. století, v polovině 15. století byla povýšena na město. Pravému břehu dominuje rozlehlý hrad z poloviny 13. století. Historické jádro města s kostelem sv. Petra a Pavla se nachází na levém břehu.

Stanice ochrany fauny Pavlov (cca 4 km) – Doporučujeme!
Stanice je zpravidla otevřena vždy od 1. května do 30. září. Rezervace větších skupin na kontaktním telefonu 734 309 798. Více informací na www.stanicepavlov.eu

Sluneční zátoka (cca 6 km)
Zátoka v Horním Posázaví. Zde pořádal své tábory a psal zde své dobrodružství Jestřáb – Jaroslav Foglar.

Stvořidla (cca 7 km)
Přírodní rezervace – důvodem ochrany je typický ekosystém rychle proudícího úseku Sázavy, kamenné útvary v korytu řeky i okolní příroda.

Světlá nad Sázavou (cca 15 km)
Město na soutoku Sázavy a Sázavky, o kterém jsou zaznamenány první zmínky ve 13. století. Je zde k vidění například zámek s muzeem, městské podzemí, vojenský hřbitov, synagoga…

Selské muzeum Michalův statek – Pohleď (cca 20 km)
Národní kulturní památka Michalův statek nabízí návrat do života selského lidu v období po konci třicetileté války až do zrušení poddanství v českých zemích v roce 1848. Více informací na www.michaluvstatek.cz

Hrad Lipnice
Mohutný hrad založený na počátku 14. století umožňuje volné prohlídky středověké architektury. K vidění je také archeologická expozice, gotická kaple a rozsáhlé sklepení. Více informací na www.hrad-lipnice.cz/cs

Perličky a zajímavosti

V TZ původně bydlela rodina lesníka, která zde měla hospodářství. V koupelně byla maštal, v podkroví a ve stodole na půdě bylo uskladněno seno… Rodina bydlela společně ve společenské místnosti. Syn lesního hospodáře měl postel pod schody do podkroví, rodiče měli postel mezi okny. Ve skladu potravin byla koupelna.

Ubytování, vybavení

Morganu lze využít na víkendy a na tábory během letních prázdnin. Kapacita je v letním období 67 lůžek (27 v hlavní budově a 40 ve stanech s podsadou), v průběhu roku je možné využít pouze 27 lůžek v hlavní budově. TZ má dvě samostatné budovy – hlavní budovu (chalupu) a stodolu. Pitná voda je rozvedena do kuchyně a koupelny. Vaří se na plynových stoličkách a na kamnech. Není zaveden elektrický proud, ke svícení se používají petrolejky, plynové lampy, svíčky ve svícnech.

Doprava

Autem, vlakem (vlaková stanice Horní Ledeč), autobusem (zastávka Hradec, Horní Hradec nebo Kozlov, Olešná).

Služby v okolí

Obchod s potravinami, restaurace, pošta – vše je v Ledči nad Sázavou.

Upozornění

Stavení je kamenné, první noc o víkendové akci v zimním období bývá uvnitř chladněji…

Geocaching

I na Morganu si můžete do svých zavazadel zabalit GPSku. Sice tu nenajdete kešku na každém kroku, ale jsou tu. Určitě stojí za to si dopředu naplánovat výlety a k tomu vždy nějakou tu kešku najdete.

Nejblíže je tradička U borovice (GC72C0X), kde se můžete pokochat výhledem do kraje. Mezi další tradiční keše v blízkém okolí patří Nezdínská keš (GC84GKW), U Trejbu (GC49MAH) a Kamenne stado (GC4GFED), které mají podrobně zpracovaný listing.

V Ledči nad Sázavou můžete zkusit odlovit na terén obtížný Hrad nad Sázavou (GC7V9WR) nebo Septouchovske skaly (GC1PFA0). Velmi zajímavé jsou mysterky Zmizely svet 1 (GC3E5BM), Zmizely svet 2 (GC3E757) a Zmizely svet 3 (GC3MJ98), které jsou věnované zdejšímu židovskému osídlení. EarthCache Zamecka skala Ledec nad Sazavou (GC5KJJV) zase učaruje lidem se zájmem o geologické jevy.

Pokud se vypravíte ze základny na severovýchod a dojdete až do Číhošti, můžete zkusit odlovit Kostel Nanebevzeti Panny Marie v Cihosti (GC5XMT8) nebo geograficky zaměřenou tradičku Teziste / Centre of gravity (GCWGXE). Pro velmi pokročilé kačery je určena mysterka s obtížností pět hvězd Challenge – 360 degrees of the Czech Republic (GC4PCQB) – tady se jedná o takzvanou challenge cache, takže před logováním nálezu je třeba splnit v listingu uvedenou podmínku a ta opravdu stojí za to. 😉

Kontakt: Tomas.Behan@pre.cz