Pozvánka do Újezda u Domažlic

Táborová základna Újezd u Domažlic v Plzeňském kraji patří Pionýrské skupině Mír Domažlice. Nachází se v blízkosti CHKO Český les a kromě krásné přírody nabízí také řadu možností k výletům do okolí. Přijeďte se podívat, nebo jak se říká u nás na Chodsku: „Přijďte pobejt!“

Náměty na činnost v okolí
Táborová základna stojí na místě bývalé pískovny, proto se tam v létě budete cítit jako na pláži. 😊 V prostoru základny je hřiště na míčové hry, různá zákoutí a travnaté plácky, v bezprostřední blízkosti je malý lesík a louka. Do většího lesa musíte jít kousek po silnici, ale ať se dáte kterýmkoliv směrem, vždy najdete krásná místa na výpravy i bojovky. Příjemnou lesní cestou se dá dojít i na přírodní koupaliště Babylon, vzdálené asi 3 km.

Tipy na výlety
Kdo chce přijet za kulturou či turistikou, toho místní region Chodsko určitě nezklame. Když vyšlápnete z tábora asi 1 km do kopce, dojdete na Hrádek, kde se nachází památník Jana Sladkého Koziny a také restaurace Chodská chalupa. Z Hrádku je nádherný výhled do okolní krajiny. V obci Újezd hned pod kopcem můžete navštívit Kozinův statek, ve kterém je malé muzeum. V nedalekém Klenčí pod Čerchovem, rodišti J. Š. Baara, můžete navštívit Baarův dům a Dům přírody. Kousek dál cestou k německé hranici jsou Výhledy, památník J. Š. Baara. A odtud už je jen kousek na Čerchov, nejvyšší horu Českého lesa. Tam můžete vystoupit na Kurzovu věž a dát si malé občerstvení. Pro ty, kdo jdou raději do města, jsou dobrou volbou Domažlice nebo už o něco vzdálenější Horšovský Týn.

Ubytování, vybavení
Táborovou základnu je možné využívat od května do poloviny října. V objektu jsou dvě zděné budovy – velká jídelna s kuchyní a terasou a sociální zázemí (záchody, umývárny, sprchy s teplou vodou). Ubytování je na palandách v dřevěných čtyřlůžkových chatách bez vytápění. V objektu je možné topit dřívím (kamna v kuchyni i v jídelně). Kapacita základny je 92 lůžek v chatách, v době letních táborů je k dispozici navíc 5 stanů s podsadou. Kuchyně je plně vybavená tak, aby se dalo vařit pro 100 lidí – lednice, sporák, elektrická trouba, elektrická varná pánev, elektrická ohřívací stolička, mikrovlnka, velké hrnce a další nádobí, nerezová várnice na nápoje. Pro nájemce je k dispozici i další vybavení – stůl na ping-pong, míče, síť na volejbal, pálky a další drobnosti na hry, kotlíky, vidlice na opékání, běžné nářadí, ohniště v prostoru tábora atd.

Doprava
Nejlepší způsob dopravy na tábor do Újezda je autem. Když pojedete vlakem z Domažlic, musíte vystoupit buď na zastávce Havlovice, nebo Újezd-Pila, obě jsou od tábora vzdálené asi půl kilometru. Z Domažlic se dá jet i autobusem na zastávky Havlovice-Valcha, Hadrovec nebo Újezd-Hrádek.

Služby v okolí
Asi 5 km od táborové základny jsou Domažlice, kde najdete v podstatě vše potřebné (obchody, pošta, restaurace, nemocnice). Pěšky můžete dojít do restaurace Chodská chalupa na Hrádku nebo do restaurace U Svatého Jána v Trhanově. V obou by neměl být problém zajistit hromadné stravování (po předchozí domluvě).

Upozornění
Blízko táborové základny je rybník, který patří obci Újezd. Není vhodný ke koupání, místní zde chovají ryby. Je zde přísný zákaz rybolovu! Veškeré pozemky v okolí tábořiště jsou obecní nebo soukromé, proto je nutné chovat se ohleduplně a nic nepoškodit. V těsné blízkosti tábořiště vede silnice s běžným provozem. Tábořiště je zásobováno pitnou vodou z vlastní studny. Tuto vodu nelze použít např. k napuštění bazénu.

Geocaching
Multina Ujezd – rebelie na Chodsku (GC4XR2E) nás informuje o tom, že Újezd patří k 11 nejznámějším privilegovaným chodským vesnicím. Tato obec je rodištěm Jana Sladkého Koziny, a proto nezapomeňte navštívit tradičku TCL#4 Pomnik J. S. Koziny / Monument of J.S.K. (GC12YZM), která je součástí série TOULKY CESKYM LESEM (TCL). Na západ od této kešky najdete tradiční keš Hamersky dub (GC3F6R0).

Máte-li rádi technické zajímavosti, tak jižním směrem od naší základny najdete Akvadukt (GC3K95P). A když už se vydáte směrem na jih, můžete ještě odlovit multiny Certova naucna stezka / Teufels Naturlehrpfad (GC3K7A4), TCL#6 Babylon (GC12Z0Z) a tradičku Prirodni koupaliste Babylon (GC63Y44).

Jihozápadním směrem od Újezda je Trhanov, kde se nacházejí hned 4 mystery keše: Trhanov (GC6AEZB), Zamek Trhanov – sidlo pana z Lamingenu (GC4544T), POSLEDNI AKCE 30.04.1945 (GC1A9AV) a obtížná Chodov (GC3GQCF). V trhanovské multině se dozvíte také o tom, že Prof. MUDr. Josef Thomayer (GC3HT6M) byl jedním ze zakladatelů moderní české medicíny.

Vydáte-li se na sever od Újezda, zastavte se pro multikeš Dobra Voda (GC190K2), která vás zavede na významné poutní místo. Kousek odtud je přírodovědně zaměřená mysterka Ornitologicka (GC4896R). Pokud sbíráte CWG nebo je chcete směnit, pak je tu pro vás mystery keš Rozhledni se clovece (GC43GCP), ale pozor, obtížnost této kešky je 4,5 hvězdy.


Máte zájem o pronájem základny nebo o bližší informace?
Pište na: psmir@pionyrdomazlice.cz