Pozvánka do Široké Nivy

Turistická základna na Široké Nivě v majetku ostravské Pionýrské skupiny Směr není jen místem pro tábory, dá se sem jezdit po celý rok. Chata se nachází v Moravskoslezském kraji, kousek od Jeseníků v okrese Bruntál, prakticky obklopena jen přírodou. Oddíly ocení hlavně klid a spoustu možností, co dělat. Pojeďte k nám i vy! 

Náměty na činnost v okolí
K chatě patří krom táborových budov i velká louka, která je ideální pro nejrůznější hry a zábavu pro děti. Hned vedle lze taky využít les a v teplém počasí i řeku, která je od základny, co by kamenem dohodil. A kdyby se vám v zimě poštěstilo mít na výpravě sníh, v docházkové vzdálenosti máme i obrovský kopec, na kterém je sáčkování prostě nezapomenutelné. 🙂
Široká Niva má i velké fotbalové hřiště s prolézačkami pro děti a workoutovým hřištěm, takže i zde si každý najde své. Na hřiště dojdete do deseti minut od základny. 

Tipy na výlety
Komu by bylo okolí Nivy a základny málo, může vyrazit dál. Z Nivy se dá dojet autobusem a udělat si hezký výlet na Praděd, nedalekou bobovou dráhu, do Bruntálu na zámek a mnoho dalšího. Více vám poradí třeba přímo stránky obce Široká Niva. Nudit se určitě nebudete. 

Tábor – ještě máme místo!
Chata je využívána po celý rok, ale pomyslným vrcholem sezóny jsou samozřejmě tábory. Chata se v té době používá jako zázemí pro přípravu her, jako nocleh pro lidi z kuchyně i jako marodka. Děti a instruktoři spí ve stanech s podsadou. K táboru patří velká kuchyň, jídelna, která se dá využít i na program v dešti, latríny a sauna se sprchami.
Pokud hledáte místo pro svůj tábor, prozatím máme volné tyto turnusy:

  • turnus 29.6.-13.7.
  • turnus 27.7.-10.8.
  • turnus 10.8.-24.8.

Nebráníme se ani týdennímu pronájmu.
Prozatím jsme na tábor jen sami a říkáme si, že je to hrozná škoda! Pokud třeba ještě hledáte místo na tábor a vyhovoval by vám jeden z turnusů, klidně se nám ozvěte a třeba to nějak vymyslíme. 

Ubytování, vybavení
Chata je relativně prostorná a zvládne ubytovat 30 osob. Možná i víc, ale to už potom záleží, jak se chtějí lidi mačkat. 🙂 Je rozdělena na hlavní místnost, kde se většinou jí, kuchyň a v patře pak velkou místnost na spaní. Děti spí na molitanech vedle sebe.
V případě tábora je kapacita větší, dětí může jet až 60 a ještě zůstane přibližně 12 stanů pro instruktory a vedoucí.
K chatě i táboru patří sklad, který nevyklízíme a rádi propůjčíme všem návštěvám. Najdete tam nejrůznější potřeby jako lana, míče, papírové koule, tenisáky… prostě cokoli, co byste mohli potřebovat při hrách. 

Doprava
Když vyrazíte s dětmi na víkend, nejjednodušší je cesta vlakem. Z Ostravy se 2x přesedá a jste na místě za 2 hodinky. Nádraží je od chaty opravdu kousek, asi 10 minut. V případě táborů je pak nejlepší varianta autobusová doprava, kterou jsme schopni i v rámci pronájmu zařídit. 

Služby v okolí
Nedaleko je malý obchod s potravinami, ale jinak je obec malinká a možností tu moc není. Na tábory jsou ale schopni zajistit každé ráno čerstvé pečivo a dovézt ho až do tábořiště, takže to je určitě velká výhoda. Během táborů si pošťák pro poštu jezdí taky až k nám.

Máte zájem o pronájem základny nebo bližší informace? Kontakt: barbora.zembova@centrum.cz, 736 202 309

Geocaching
V okolí Široké Nivy lze odlovit několik tradičních kešek. Například Zapomenuty lom (GC186FY) vás vezme na lesní procházku kolem několika těžebních děr a malých pěchotních pevnůstek. Nenáročná tradička Studanky Bruntalska #1: U Pochne (GC6DJ09) je součástí série věnované studánkám a pramenům ve zdejším kraji. Další pohodovku najdete Nad sirokou nivou (GC1RVJ9), podle vlastníka keše nemáte očekávat nic zásadního – jen překrásnou přírodu. Také doporučuje, abyste se pro keš nevydávali, když je sníh.

V okolí najdete i dvě mystery keše. Buď se můžete vydat na obtížnost i terén třiapůlhvězdičkové Putovani za drakem (GC1RX48), nebo je zde o něco snadnější Lusteninova cache (GC27Q5E). Pozor, tahle keška nemá vůbec nic společného s luštěninami, ale je tu pro ty, kteří rádi luští Sudoku.

Další kešky si můžete najít na geocaching.com. A když už budete vyhledávat, určitě si kešky zobrazte na mapě, protože taková série Zubata Zaba je minimálně graficky zajímavá a mysterky do kruhu okolo Bruntálu také.