Pozvánka do Medvědína

Vlastníkem TZ ve Sloupu v Čechách, na adrese Luční 255, je 96. PS Veselí Medvědi, a aby nebylo v okolí České Lípy a potažmo v Libereckém kraji málo míst spojených v názvu s chlupatou šelmou, získalo i toto od dětí název „Medvědín“. Základna stojí v lesním porostu cca 1 km severovýchodně od Sloupu směrem k obci Lindava a její nejbližší okolí láká návštěvníky nejen svými rozsáhlými lesy, ale především jedinečnými skalními útvary, obé v blízkém dosahu krásných Lužických hor.

Náměty na činnost v okolí
U základny vybudovali Medvědi hřiště na malou kopanou a odbíjenou, takže nic nebrání tomu, aby zde návštěvníci vyběhali obědové knedlo-vepřo-zelo, a pokud by to bylo málo, lze potýrat tělo i v Lesní tělocvičně, která je rovněž součástí areálu. Přilehlé smíšené lesy jsou čisté a přehledné, jako stvořené pro stavbu odpolední kolektivní hry. Příznivci kostitřasu jistě nepohrdnou bohatou sítí cyklostezek.

Tipy na výlety
Na vysoké skále v obci Sloup leží památkově chráněný Skalní hrad, při jehož návštěvě vstoupí návštěvník do pohádky „S čerty nejsou žerty“, která se zde natáčela. Při návštěvě Sloupu je vhodné vyzkoušet si výbornou akustiku místního přírodního Lesního divadla, a to ihned po sestupu ze skalního ostrohu, na kterém je umístěna rozhledna. Za zmínku stojí i pět vyhlídkových okruhů, např. Cikánským údolím s jeskyněmi nebo kolem Bílé paní. Nejen příznivci motorek si neodpustí návštěvu Pekelných dolů mezi Velenicemi a Svitavou. Při horším počasí lze popojít 4 km a navštívit sklárnu Ajeto v Lindavě, kde si může každý vyrobit vlastní skleněný výtvor pod dohledem sklářských mistrů. Je toho mnoho, co by měl návštěvník TZ v nejbližším okolí vidět…

Perličky a zajímavosti
V případě, že se rozhodnete TZ Medvědín navštívit, zvažte, zda mezi výlety zařadíte i zdolání hory Ortel. Svou výškou sice nepatří k dominantním vrchům, ani jeho oblý tvar příliš neodrazuje, ale už z názvu je cítit hrůza, děs a utrpení. Ortel prý sloužil jako popravčí místo pro Cvikov a Sloup a vyzařuje značné množství negativní energie a nemálo svědků zde dokázalo přítomnost tajemných příznaků.  Hovoří se dokonce o bráně do jiné dimenze, ze které vystupují zvláštní bytosti, o rituálních nástrojích a čarodějných knihách, ukrytých ve skalách a strážených černou magií. Existují i zvěsti o návštěvnících, kteří se na Ortelu ztratili, a nikdo po nich neobjevil ani stopu…

Ubytování, vybavení, obsazenost
TZ Medvědín je sezonní a v provozu je dle počasí od druhé poloviny dubna do konce září. Areál tábora tvoří čtrnáct 5–7 lůžkových dvouložnicových nevytápěných chatek, lůžka jsou většinou patrová. Postele mají nové PUR matrace, potažené strečovými prostěradly, jiné lůžkoviny vybavení neobsahuje. Kapacita základny je 88 lůžek. Hospodářská budova s jídelnou (cca 70 strávníků), velkokapacitní kuchyní, marodkou a sklady stojí samostatně, stejně tak i budova se třemi klubovnami a budova se sociálním zařízením a sprchami.  Nabízíme možnost využití s polopenzí/plnou penzí, po dohodě i možnost vlastního vaření. Pro letní měsíce je základna obsazena dlouhodobě, ale mimo hlavní školní prázdniny srdečně zveme případné zájemce k návštěvě.

Doprava
Do Sloupu jezdí autobus k OÚ z Nového Boru nebo z České Lípy, vzdálenost od zastávky k TZ je 1,7 km. Přímo u areálu je možno parkovat s osobními vozy. 

Služby v okolí
Obchod s potravinami, dvě restaurace i pošta jsou přímo ve Sloupu, možnost občerstvení je od května do září i na 1 km vzdáleném koupališti. Česká Lípa s většími obchody i se sportovními stadiony je vzdálena 11 km.

Upozornění
Správce areálu spolu s hajným upozorňují na fakt, že se v okolí po mnoha letech znovu objevili vlci, „odstonaly“ to zatím ale jen čtyři ovečky na farmě.

Geocaching
Okolí základny nabízí vyžití i pro vyznavače geocachingu. Nejblíže Medvědínu je tradička Byvaly Vilimkuv rybnik (GC44D0K), tady si ale dejte pozor, ze které strany se blížíte, do bažin opravdu nemusíte. Na terén náročnější tradičku najdete na již zmiňovaném kopci Ortel (GC67PHB), méně náročné jsou tradiční keše Krizek nad Svitavou (GC49DDJ) kousek od kopce Šišák, Radvanecky rybnik (GC52P0M), Maxov (GC6T5N2), Lipova alej ve Sloupu v Cechach (GC20H05)

Určitě stojí za odlov Earth keška AGT 02: Skalni hrad Sloup / Rock castle Sloup (GC3B4X9), tradičky Vysoka skala / The High Rock (GCMDC4), Lesni divadlo Sloup v Cechach (GC5FTMM).

Pokud nechcete získat bodíky do sbírky zadarmo, zkuste některou z místních mysterek. Středně obtížná je JSDH Sloup (GC5H897). Poněkud na terén náročnější Všechno, co opravdu potrebuju znát… (GC1QDJ7) může trochu zamotat hlavu. Obtížností i náročností na terén vyrovnaná je Jedinecna (GC1K7FF), kterou autor věnoval přátelům pískovcových skal, ale i tady si dejte pozor na to, až se budete kochat.

I zde si mohou užít ti, kteří mají rádi wherigo keše, nebo třeba s nimi chtějí začít. Stačí si do mobilu stáhnout aplikaci a Hradnikova sloupska cache / Hradniks Sloups Cache (GC1QZE6) může být vaše.

Směrem na Nový Bor, Pihel nebo Svojkov pak můžete vybírat ze spousty dalších kešek. Jen nezapomeňte v listingu ověřit jejich náročnost. A pozor, dost často nebývá v keších tužka, tak si ji raději vezměte s sebou.


Máte zájem o pronájem základny nebo o bližší informace?
Kontakt: Radek Zázvůrek – vrk@veselimedvedi.cz, 773 212 007