Pomocníci pro otevřené akce

Je tu čas otevřených kluboven, náborových akcí, zkrátka oslovování veřejnosti a představování naší činnosti. Pojďme si připomenout pár užitečných informací.

Tematický speciál Mozaiky
V dubnu 2016 vyšel spolu s Mozaikou speciál nazvaný „Otevřené akce (nejen) pro začátečníky“, který nabízí praktické rady k plánování, zajištění i programu otevřených akcí. Elektronicky ho najdete také na webu Pro členy na stránce věnované Mozaice.

Mluvíme o Pionýru
Možná to znáte, akce pro veřejnost je báječně zorganizovaná, lidí přijde požehnaně, ale pak si někdo „odchytí“ jednoho z pořadatelů, ideálně začínajícího instruktora, a začne klást otázky jako: „Co Pionýr s dětmi vlastně dělá?“ „Jak se lišíte od skautů?“ A zaskočený „mraveneček“ těžko hledá ty správné věty, i když to třeba všechno ví. S tím pomůže stručný manuál „Mluvíme o Pionýru“, který vyšel dříve jako letáček a teď je i na webu na stránce Pro členy (v části věnované komunikaci). Nabízí i obecně platné zásady komunikace a další užitečné rady.

Propagace akce
Způsobů, jak akci propagovat, je samozřejmě mnoho – internet, sociální sítě, pozvánka v obecním zpravodaji, vývěsky, plakáty ve školách a další… Výběr toho vhodného závisí i na tom, komu je akce určena. Určitě byste ale neměli zapomínat na zadání všech otevřených akcí do přehledu na webu Pionýra (tlačítko Vložit událost na stránce Pro členy), tím se totiž stanou součástí vizitky celého spolku.

Vložit akci můžete zdarma také na různé webové portály k tomu určené, např. kdykde.cz, kamsdetmi.com, pidak.cz, atlasceska.cz, kudyznudy.czpeknyden.cz apod. Podobné přehledy lze využít i na stránkách některých obcí či krajů.

Toto všechno a další související informace najdete také v jedné z pionýrských situací „Co mám dělat, když… o sobě chceme dát vědět?“.

Prezentujte se i zapojením do projektů mimo Pionýr

72 hodin – přidejte se!

Tři dny plné dobrovolnických aktivit se v ČR konají již posedmé a jako v předchozích letech se přidá i Pionýr. Půjdete do toho také?
Aktivity budou probíhat od čtvrtka 10. října od 12.00 do neděle 13. října 2019 do 12.00. Samozřejmě ale mohou být libovolně dlouhé, od jednorázových několikahodinových aktivit až po třídenní maratón dobrovolnických prací.
Základní zaměření aktivit se nemění. Měli bychom pomáhat buď přírodě, lidem kolem nás nebo prostředí, kde žijeme. I letos bude například pokračovat spolupráce s Národním památkovým ústavem, která nabídne řadu konkrétních příležitostí.
Všechny podrobnosti najdete na: www.72hodin.cz

Projděte Branou k druhým

V minulém roce se do této soutěže vedené Národním institutem pro další vzdělávání MŠMT zapojilo 15 pionýrských oddílů. 32. PTO Severka z Brna si odnesla ocenění a věcné ceny. Letos probíhá už osmý ročník a stále je možné se přihlásit.
Soutěže se může zúčastnit jakákoliv skupina (oddíl), která v období od 1. 9. 2018 do 31. 10. 2019 vykonala nebo vykoná ve svém okolí něco veřejně prospěšného a užitečného pro ostatní – pomáhá potřebným lidem, zvelebuje okolí ve svém městě či obci, pečuje o přírodu nebo třeba pořádá veřejnou sbírku, zkrátka rozdává svou tvořivostí radost druhým (takže se přímo nabízí přihlášení aktivit zapojených do projektu 72 hodin).
Vše potřebné pro přihlášení najdete na stránkách soutěže: znv.nidv.cz/brana-k-druhym/