Pohořský výhled

Lokalita: vesnička Pohoří, Plzeňsky kraj

Představení: Jak už název napovídá, je vesnice Pohoří značně vysoko. Opravdu stojí za námahu tuto vesničku, kde je evidováno pouze 26 adres a trvale žije 42 obyvatel, navštívit. Hned kousek od značky obce je nádherný výhled na Šumavu, nacházejí se tu nové informační tabule vybudované díky Stehlíkově stezce. Také zde naleznete roubenou chalupu U Primasů, kde přespal v roce 1865 zakladatel českého moderního divadla Josef Kajetán Tyl.  Odtud se, již velmi nemocný, vydal na svoji poslední cestu do Plzně.
Dále doporučuji navštívit nedalekou skálu Velký kámen, kde můžete odlovit další kešku.

Určitě by nikdo neměl vynechat muzeum zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka v Plánici. V nedalekém Nepomuku, městě Černých baronů, kde je sídlo pionýrské skupiny pod kterou spadáme, najdete muzeum a můžete si odlovit další kešky.

Ubytování: Naše Pionýrská skupina Nepomuk nabízí ubytování ve své klubovně, nebo fotbalisté provozují ubytovnu v Nepomuku i Neurazech. Ceny jsou dohodou a nízké.

Doprava: Pohoří – z Nepomuku nebo Klatov autobusem do Plánice, Lovčice a odtud pěšky. Nepomuk – vlakem a autobusem.

GPS souřadnice:

N 49° 25.231

E 013° 31.679

Geocaching:

Pohorsky vyhled – GC4K67X

Nacházíte se v předhůří Šumavy a při hledání keše se pohybujete u komunikace, tak buďte opatrní. Keš je celoroční, dobře přístupná a zábavná: „Informacni tabule uz mne nebavila. Sel jsem tedy 3 dny, ty vsak cca 5 kroku. A najednou velka rana, pro mne velka skala. Pro tebe vsak ne.“

Velky kamen – GC1TYFV

Keš vás přivede do prostoru přírodní památky Velký kámen v chráněném území stejného jména. To se rozkládá na západně orientovaném svahu poblíž obce Blížanovy na Plánicku, v lesích zvaných Kakov. Statut přírodní památky má cíl ochránit zbytky přirozených bučin na rozloze něco málo přes 1 ha. Jedná se o členitý skalní útvar, dlouhý asi 60m, s šířkou kolem 30 m. Keška je ukryta na Velkém kameni a jejím vedlejším ukolem je znovu vytvořit rytířský poklad. Vezměte si proto na výpravu za ní s sebou nejlépe nějaký leštěný kamínek, ale můžete i umělou perlu, prstýnek, cizokrajnou minci, zkrátka něco, co by mohlo být součástí takového pokladu. Rytíři ještě neznali plastové hračky z Kinder vajíček 😉

Pionýrské kešky: v okolí zatím nejsou

Pionýrské skupiny v okolí: PS Nepomuk – www.nepomuk.pionyr.cz

Náměty na výlety: Jak už zazněly v úvodu, nebo popojet dál na ŠUMAVU.

Bližší informace o stezce – http://www.myslivsko.wz.cz/
Bližší informace o zdejším okolí z – http://www.planice.cz/ http://www.nepomuk.cz/cs 

Marie Svejkovská, PS NEPOMUK oddíl Babeta Neurazy