Pro vedoucí: Plánujeme

Tak a teď ruku na srdce. Patříte mezi ty oddíláky, kteří si připravují podrobný plán činnosti na celý rok dopředu, anebo žijete ze dne na den a schůzku začínáte připravovat „už“ den předem. Pro vás, kteří jste si dali ruku na srdce až v druhém kole, máme výzvu: zkuste také plánovat. Nemusíte vytvořit hned plán na celý rok, začněte pěkně polehoučku – jedním měsícem. Naplánujte si, co chcete na které schůzce dělat, a rozdělte úkoly – vždyť to nevisí celé na vás samotných. Také je dobré rozvrhnout si oddílové výlety a výpravy alespoň na půl roku a vyvěsit jejich přehled v klubovně nebo na stránky. Proč? Protože je pak děti mohou doma nahlásit s předstihem a vyhnou se tomu, že jim rodiče naplánují v době výpravy nějakou rodinnou aktivitu – znáte je, někteří rodiče mají rozplánovanou každou minutu. 😉 Škoda každého dítěte, které není na výpravě s oddílem.

S kým plánovat?
Samozřejmě s ostatními vedoucími na pionýrské skupině, abychom měli v plánu všechny důležité skupinové i „nadskupinové“ termíny. Určitě s instruktory svého oddílu. A nesmíme zapomenout i na členy oddílu – i každé dítě by mělo mít možnost říct, co by chtělo s oddílem zažít. Také můžeme do plánu zakomponovat 30 dobrodružství (viz dárek, pro ty, co o něj projevili zájem), která můžete v průběhu roku s dětmi prožít.

Něco praktického
V červnové Mozaice Pionýra z roku 2016 najdete náměty na celoroční plány činnosti s využitím výchovných programů z cyklu Výpravy za poznáním – když po nich sáhnete, máte minimálně půlku ze svého plánování hotovou.
Myslíte-li to s plánováním opravdu vážně, zalistujte v loňském ročníku Mozaiky, kde k tomuto tématu vycházel seriál – tam určitě pár dobrých tipů na to, jaký by měl plán být, najdete.

Anička