Pionýrský Sedmikvítek – Melodie

Dnes si představíme další oblast Pionýrského Sedmikvítku, kterou je Melodie (dříve Hudba). Možná si říkáte, proč máme ještě další hudební soutěž, když už máme Dětskou Portu. A právě proto, že je Dětská Porta (jak už název naznačuje) úzce zaměřená na folk a country muziku, hledali jsme, jak umožnit soutěžení dětem a mladým lidem do 20 let, kterým jsou blízké jiné hudební žánry.

Od Bigbeatu po operu
Máte v oddíle „slušného“ rappera nebo naopak operní divu a myslíte si, že mají talent. Pak právě pro ně je určena Melodie. Škála hudebních žánrů je opravdu rozmanitá. Zasoutěžit si může oddíl s pásmem lidových písniček, které si připravil na jarní koncert pro rodiče, nebo třeba parta kluků a holek, která hraje rockovou muziku.

Převzaté skladby i autorská tvorba
Účastník soutěže může své vystoupení sestavit z písniček od různých autorů nebo může porotě předvést i vlastní autorskou tvorbu. Pokud však účastníci soutěží s vlastními skladbami, je nutné minimálně tři týdny před samotným republikovým finále zaslat pořadateli text skladby a případně odkaz na webovou stránku s nahrávkou.

Kapela, CD nebo bez hudby
Nemusíte mít profesionální hudební nástroje a aparaturu, protože podmínkou účasti v soutěži Melodie není doprovod živé hudby. A tak stačí mít doprovodnou hudbu (vlastně takové karaoke) nahránu na CD nebo flashdisku a zvukový mistr si s tím už poradí. Určitě lze využít i tu nejjednodušší možnost a zpívat bez hudebního doprovodu.

Jak se zapojit
Uspořádejte si na skupině nebo na táboře své soutěžní kolo a ty nejúspěšnější můžete přihlásit na oblastní (krajské) kolo Melodie. Ta pořádají například na Důlcích v Ústí nad Labem, Okříškách v kraji Vysočina, Olomouci, Holešově nebo Kopřivnici.

Republikové finále
Donedávna probíhalo republikové finále Melodie souběžně s republikovým finále Dětské Porty v době pololetních prázdnin v Praze. Od loňského ročníku převzala od 96. PS Veselí Medvědi taktovku nad pořadatelstvím Jihočeská krajská organizace Pionýra a finále se tak přestěhovalo do Divadla U Kapličky v Českých Budějovicích. Pokud se budete chtít poradit či získat bližší informace, můžete kontaktovat zástupce pořadatele republikového finále Melodie Petera Padúcha na e-mailu paduchpeter@seznam.cz.

Bližší informace o Pionýrském Sedmikvítku a jednotlivých oblastech najdete na webu Pionýra.

Anička