Pionýrský Sedmikvítek – Divadlo

Tentokrát si v našem seriálu o jednotlivých oblastech Pionýrského Sedmikvítku budeme povídat o Divadle. Když se řekne „divadlo“, každý si představí jeviště, oponu, herce a hlediště s diváky. Podobně to vypadá i na soutěžních přehlídkách v oblasti Divadlo, kde jsou herci, děti a mladí lidé a v publiku jejich výkon oceňují potleskem hosté a ostatní soutěžící.

Divadelní kusy
Připravujete s dětmi zpracování pohádky nebo jste se pustili do náročnějšího divadelního kusu a chystáte se uspořádat divadelní představení pro rodiče a kamarády? Proč se nepochlubit i jinde šikovností oddílových dětí a nezúročit to množství práce, které za tím vším stojí. Do kategorie Divadelní vystoupení lze přihlásit 20 až 30 minutový úryvek z klasické celovečerní divadelní hry, kde je možné vynechat některé scény a jejich obsah krátce odvyprávět, či jinak nahradit. Fantazii se meze nekladou.

Ostatní jevištní formy
Na táborech nebo na výletech často připravujeme večery, kdy děti baví děti. Dáme jim nějaký čas na přípravu a už se těšíme, čím družinky nebo oddíly přispějí do společného programu. Kromě toho, že se děti musí umět domluvit, potlačit strach z vystoupení na veřejnosti, rozvíjí tato aktivita i jejich kreativitu. Děláte takové večery? Říkáte si, že to bylo opravdu super? Tak si to neschovávejte jen pro sebe a při přihlašování do soutěže si vyberte kategorii ostatních jevištních forem, které trvají do patnácti minut. Jedná se například o scénky, krátké hry, varieté, show apod.

Jednotlivci a dvojice
Soutěž myslí i na talentované jednotlivce nebo dvojice. Na soutěžní scéně tak můžeme shlédnout divadlo jednoho herce, děti recitující verše, vypravěče, mladé komiky, baviče nebo dokonce i kouzelníky.

Divadlo pro každého
Když posloucháte úspěšné herce, většinou vzpomínají na to, jak když byli děti, tak třeba na táboře bavili ostatní táborníky. Uspořádejte si svoje táborové nebo skupinové kolo. Stačí, když vyzvete děti, ať si připraví nějaké vystoupení a potom je před všemi předvedou. Na závěr pak mohou všichni jednotlivá vystoupení hodnotit – například házením kamínků do lahví označených názvem vystoupení, a vybrat toho, kdo postoupí do oblastního kola Pionýrského Sedmikvítku. A kdo ví, třeba objevíte hvězdu. 🙂

Republikové finále
Kde jinde by se mělo konat republikové finále Divadla, než v českobudějovickém Divadle U kapličky, kam se po letech vrátilo. Chcete se tam podívat? Pak přihlaste děti na některou z oblastních soutěží, kde se hraje divadlo, nebo se rovnou spojte s organizátory republikového finále. Stačí napsat třeba Peterovi Padúchovi (kancelar@jihocesky-pionyr.cz) z Jihočeské krajské organizace Pionýra.

Anička

Bližší informace o Pionýrském Sedmikvítku a jednotlivých oblastech najdete na webu Pionýra.