Pionýrský pes na RESETu

Každý známe piopsa, ale kdo z vás ho pravidelně venčí? Kdo ho pravidelně, češe, pere, větrá? No sáhněme si všichni do svědomí.

My víme, že toho našeho pejska někdy trošku zanedbáváme. Proto chceme piopsovi dopřát kupu přátel na RESETu. Nenechávejte pejska doma a přivezte ho s sebou do Ostravy. Uděláme mu pěkné fotoalbum, skamarádí se s ostatními piopejsky, no bude to prostě psina.

Kam s pejskem vyrazit na Landeku? Najděte v areálu Landeckou Venuši.

Při průzkumu pravěkého sídliště na Landeku byly objeveny rudé plochy vytvořené z drceného krevele. Okolnosti nálezu sice nevylučují jiný důvod jejich vzniku (například nějaká řemeslná činnost), mnohé však nasvědčuje tomu, že právě v nich se odehrávaly jakési magické rituály.

Poblíž jedné z těchto ploch nalezl roku 1953 tehdejší vedoucí zdejších vykopávek Bohuslav Klíma sošku ženy z krevele, která se stala známá pod označením Landecká (nebo též Petřkovická Venuše). Jedná se o světový unikát – na rozdíl od většiny ostatních gravettiénských sošek žen nemá nápadně plnoštíhlé tvary (jako například známější Věstonická Venuše), ale velmi štíhlou, téměř kubistickou postavu. Ležela v zemi roztříštěná na tři kusy.

Fakta o Landecké Venuši

  • stáří: 21 až 23 tisíc let
  • výška: 46 mm
  • datum nálezu: 14. července 1953
  • nálezce: Bohuslav Klíma, Archeologický ústav ČSAV
  • lokalita: Landek (www.okd.cz)

TAK CO, UŽ JSTE SE PŘIHLÁSILI NA RESET?
9. – 11. 6. 2017, Landek park Ostrava

za MKOP Katka


Brouk vypuštěn

Na Ledové Praze byl na svá putování vypuštěn travel bug RESET 2017 (TB6CKWV). Jeho úkolem je navštívit různá zajímavá místa naší republiky a do 9. 6. 2017 doputovat na Republikové setkání pionýrských oddílů do Ostravy na Landek. Přesný cíl jeho cesty (keška) bude vyvěšen na webu www.pionyr-reset.cz od 15. května 2017.

Tak našeho brouka nezapomeňte na jeho cestách sledovat a přejte mu, ať se na své pouti podívá na spoustu zajímavých míst a šťastně se shledáme na RESETu 2017.

Kam se zatím podíval?
Z pražských Vrchlického sadů putoval přes Kozí ulici na Vyšehrad, pokračoval přes Jedličkův ústav na Pankrác, kolem Letenské pláně na Čechův most. Na rozloučenou se na chvíli vrátil do Vrchlického sadů, aby vyrazil do Jihomoravského kraje. Jeho první zastávkou tu byla Bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Brně, navštívil brněnská sídliště, podíval se na psí „cvičák“, do centra Líšně i na zdejší hřbitov. Jeho cesta vedla také k brněnské spalovně odpadu nebo ke dvěma lesním studánkám v okolí Brna. A to zdaleka není všechno, jeho pouť pokračuje…