Pionýrský geocaching

aneb piokačeři nejsou pernatá zvěř

Pro to, abychom došli v terénu do cíle, lze využít i GPS navigaci. Dětem práci s GPS navigací můžeme přiblížit i pomocí geocachingu. Je to zábava na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané „cache“ (čti keš). Kombinuje moderní techniku s dobrodružstvím v přírodě. Jednou ze základních myšlenek je umisťování keší (pro děti – pokladů) na místech, která jsou něčím zajímavá.

Chcete to zkusit?
Protože začalo přibývat oddílů, které této aktivitě holdují, vznikl projekt Pionýrský geocaching, který má za úkol podporovat turistiku a netradiční formy poznávání naší republiky. Nejde jen o zapojení do běžící celosvětové „hry“, ale především o vytváření a vzájemné hledání pionýrských keší. Tipy na hledání keší najdete v Mozaice Pionýra, kde pravidelně vychází geopozvánky.

Geocaching si můžete vyzkoušet nejen na Kamínkách, kde jsou pravidelně dílny věnované této aktivitě a zakládání keší, ale i na republikových pionýrských akcích jako je Ledová Praha nebo RESET.

Chcete založit kešku?
Materiál pro založení pionýrských keší je v nabídce internetového jarmarku E-moška. Stačí si jen vybrat, jakou keš chcete založit. Zde můžete pořídit i speciální dřevěná kolečka zvaná CWG (Czech Wood Geocoin) s pionýrským motivem, která lze umísťovat do keší. A pokud si z nasbíraných koleček založíte vlastní CWG sbírku, nemohou tam chybět ani příležitostná CWG, která jsou vyráběna pro některé akce. Chcete-li se zařadit mezi piokačery (pionýry zapojené do Pionýrského geocachingu), hledejte bližší informace na: geo.pionyr.cz.