Pionýrský geocaching v Havířově

Milí piokačeři, milé piokačerky!

Máte rádi velké množství kešek různých typů a velikostí v malé oblasti? Pak se vydejte na lov pokladů do Havířova v Moravskoslezském kraji.

Havířov se nachází v hornické oblasti nedaleko Ostravy. Vznikl před necelými 60 lety v souvislosti s výstavbou hornických sídlišť. Většina města byla vybudována ve stylu socialistického realismu a v roce 1992 byl Havířov zařazen do památkové zóny zvané Sorela. Těžba v okolí Havířova se začíná postupně zastavovat a Havířov se rozvíjí jak po stránce kulturní, tak po stránce sportovní. Z všestranného sportovního vyžití především vyčnívá přibližně rok stará havířovská novinka Disc Golf na Stromovce. Protože oplývá zelení, říká se Havířovu město mezi stromy.

Nachází se zde více než 70 krabiček. Na své si přijdou kačeři, kteří rádi loví jednoduché tradiční kešky, i náročnější lovci, kteří do přípravy před hledáním rádi přidají i složitější kešky typu mystery či multi.

Sám mohu doporučit několik unikátních a propracovaných keší. Na první místo bych zařadil kešku s názvem Tunelové krysy. Kód kešky je GC4QYBV. Keška je typu multi a doporučuji ji pouze otrlejším kačerům. V listingu se dočtete něco o válce ve Vietnamu, hlavním námětu, který owner, tedy majitel keše, využil při tvorbě své kešky. Jak sám název keše napovídá, finálová krabička se nachází v „tunelu“. Více informací o této kešce naleznete na stánkách www.geocaching.com.

Jako další zajímavost jsem vybral kešku Quick response (GC4ZRR7). Keška je sice typu mystery, nicméně v průběhu získávání indicií pro výpočet souřadnic finální krabičky zjistíte, že jde spíše o multikeš. A čeho že se keška s takovým zvláštním názvem týká? Zlehka nastíním, o co se jedná. Quick response v překladu znamená rychlá reakce. Většinou se slovní spojení quick response zkracuje na pouhé QR. S takovou zkratkou jste se již zajisté někdy setkali a kdo ne, má nyní jedinečnou příležitost. Zkratkou QR se označují tzv. QR kódy, se kterými se v dnešní době můžeme setkat prakticky všude – na informačních cedulích, na webových stránkách, v reklamních letácích nebo časopisech. Při získávání finálních souřadnic keše Quick response bude vaším úkolem projít jednotlivé stage (stanoviště), přičemž na každém stanovišti najdete jeden až dva QR kódy. Zde se dostáváme k dalšímu důležitému bodu. Pro odlov této krabičky budete potřebovat telefon s fotoaparátem a aplikací umožňující naskenování a přečtení QR kódů. Takovou aplikací je např. aplikace QR Barcode. Tímto jsem shrnul několik základních informací týkajících se této kešky. Mnohem více informací, které před odlovem kešky doporučuji pročíst, naleznete v listingu této keše na výše zmíněném serveru.

Poslední zajímavý kousek, který bych Vám doporučil navštívit, se jmenuje Křižíkova fontána nad terasou (GC4P30F). Opět se jedná o multikešku. Pro výpočet souřadnic finální kešky musíte zjistit několik číselných informací o Křižíkově fontáně, což je ta jednodušší část. Pořádný oříšek nastane v místě, kde je keška schovaná. Schovka je to unikátní. Samozřejmě vám k ní nic neprozradím, jelikož bych vám tím zkazil překvapení při nálezu a ani owner by mě zajisté nepochválil.

Tyto tři kešky určitě stojí za návštěvu a odlov. Samozřejmě cestou odlovíte spoustu dalších méně či více zajímavých keší. Musíte ovšem vzít na vědomí, že se ve městě pohybuje spousta mudlů, kteří mají oči, jak se říká, všude. Proto buďte při vytahování schránek trpěliví a obezřetní, ať nezkazíte zábavu ostatním kačerům. Přeju dobrý lov!

Ubytování: Přespat můžete po domluvě s Pepou Matouškem v prostorách MKOP na Bajkalské ulici v Ostravě-Porubě. Každý si však musí přinést vlastní spacák a karimatku. Z Havířova se do Ostravy-Poruby dostanete nejlépe vlakem. Z nádraží v Havířově do Ostravy–Svinova. Odtud autobusem č. 48 nebo č. 49 ze Svinovských mostů na zastávku Bajkalská. Souřadnice MKOP jsou N 49°50.111′, E 18°11.013′. Kontakt: Pepa Matoušek,  tel.: +420 777 248 713.

Tomáš Schwetter

PS Šenov