Pionýrská apatyka

Letošní rok je takový „jiný“. Z velkých plánů, co všechno k 30. výročí obnovení samostatné činnosti Pionýra proběhne a jak, jsme museli postupně slevovat. Malá obsahová konference, která se podle plánů měla konat první víkend v září a navázat na diskuze z oblastních konferencí, nakonec proběhla ve značně změněné podobě jako Pionýrská apatyka.

Reportáž psaná na Apatyce

Pátek ráno
Přicházím do kanceláří na Senovážném náměstí. Chystáme poslední drobnosti na apatyku. Včera se z objektivních důvodů odhlásilo pár účastníků. Jsem zvědavá, jak to bude dál. Na messenger mi přišla zpráva: „Přítel šel na testy na covid a já se také necítím úplně dobře.“ Zpráv, kdy se lidé omlouvali, že v sobotu nedorazí (např. Starosta nám doporučil, že nemáme jezdit mimo obec.), mi přišlo ten den víc. Jsou věci, které neovlivníme. I z ústředí jede nakonec méně lidí, než bylo původně plánováno.

Pátek večer
Přes den krásně svítilo sluníčko a já se těším na všechny, kdo přijedou. Připravili jsme jednací stan a začali přijíždět první účastníci. Od původního plánu, že ve velkém stanu budou probíhat současně představení všech pracovních skupin, jsme museli upustit. Akustika nám do toho hodila vidle. Prezence, ubytování, večeře. Ještě musíme počkat na minibus se 17 lidmi, který vypravila na jednání Plzeňská KOPka. Začínáme. Uvítání. Lampám v areálu nedochází, že se brzy stmívá. Vyřešeno a svítíme. Představení jednotlivých sekcí probíhá na různých místech areálu a účastníci si vybírají témata, která je zajímají. Těm, kteří mají přijet později, jsme schovali večeři.

Sobota ráno
Poslední výzva k zapisování na kulaté stoly a pracovní sekce. Podle počtu lidí (hodně orientační, protože někteří se i přes opakovanou výzvu nikam nezapsali) stanovujeme jednací místa. Jako první přijdou na řadu jednání štábu Pionýrského Sedmikvítku, Sekce rozvoje výchovných programů a kulaté stoly na témata práce s dospělými v Pionýru, akce a soutěže v Pionýru, vzdělávací materiály, hodnocení kvality pionýrských oddílů (HoPiK). Druhá část dopoledne je už určena samotnému jednání v sekcích, které byly stanoveny pro Malou obsahovou konferenci. Kamkoli nakouknu, tam se diskutuje. Mám radost, protože k tématům mluví mladí i ti zkušenější. Všichni se drží Sedmera pionýrského apatykáře.

Sobota odpoledne
Představení různých oblastí činnosti nám přijela zpestřit báječná parta lidí z České asociace dodgeballu. Postavili hřiště a teď už hrají „vybíjenou se šesti míči“. (Respekt patří Honzovi Klecovi, Martinovi Mlynáříkovi, Simče Hejlové a dalším, kteří se do hry přidali.) Pimpa připravila ukázku hry UZNADO, a tak po areálu chodí tříčlenné skupinky a plní zadané úkoly. 3D tiskárna, ozoboti a plotr jsou k vidění před jídelnou. V jednačce na ubytovně běží info o Sedmikvítku a tvoření. Branná výchova – praktická ukázka z činnosti airsoftových oddílů (do toho granátu opravdu nasypeš kuličky a on bouchne) a maskování zranění tak, aby si ho za pár korun mohl pořídit každý.

Sobota večer
Přesně v 18.07 začalo pršet. Večeře a krásná duha. (Kdo jste fotil, sdílejte na facebooku Pionyr (official). Kdo dostane nejvíc lajků, získá ozobota.) Potom rozpad zpátky do pracovních sekcí a tvořit závěry. První závěry předává Dáša Čechová za průvodcování, následuje Liduška Kočí s modelem vzdělávání a PVC. Holky z výchovných programů (Aviča a Renča) si zamlouvají, že půjdou jako další. Mezitím, co garanti témat formulují, ostatní mají už „volno“, ale přiznejme si to, stejně pořád někde probírají Pionýra a vše, co k němu patří.

Neděle dopoledne
Po snídani začínáme v jednacím stanu. Víťa z Brna představuje nové forum.pionyr.cz a vyzývá k diskutování a jeho testování. Hurá! Teď už budeme mít nástroj pro diskutování jak na úrovni Pionýra, tak i na úrovni KOP a PS. (Pozn.: O diskuzním fóru se dozvíte více v příští Mozaice). Víťu střídá Ráďa s tříminutovkou „Proč se sakra jmenujeme Pionýr?!“, kde reaguje na aktuální situaci, která se rozpoutala na facebooku. Paša předvádí zápisník Ideály do kapsy a startovací balíček. I o zápisníku bude možné diskutovat na novém pionýrském fóru. A pak už začínají jednotliví garanti přednášet závěry ze svých sekcí. Občas padne nějaký upřesňující dotaz nebo se rozjede diskuze, ale vše jde pěkně v tempu, takže skončíme i o něco dřív. Dušan zajišťuje dřívější oběd, aby se nemuselo čekat. Je prostě super.

Neděle odpoledne
Sedím v autě s Martinem a Káčou a jedeme směr Praha. Vyprávíme si zážitky. Letmo pročítám zpětnovazební dotazníky a už teď vím, že příště bude třeba některé věci udělat jinak. Ale nebojte se, hned zítra ty dotazníky začnu zpracovávat a výstupy předám Darině. Vím totiž, že nezapadnou. Teď už jen všichni dojeďte v pořádku domů a moc se těším na další setkání.

Anička

Díky všem, kdo jste přijeli!

Výstupy z jednání vám přiblížíme
v příštím vydání Mozaiky.