PIONÝŘI SOBĚ

Informační tok v Pionýru není žádná jednostranná „nalejvárna“. Počítá s odezvou ze spolku a také vytváří prostor, aby si pionýři mezi sebou sdíleli a vyměňovali informace užitečné pro činnost. Zde ovšem obzvlášť platí, že na vás samotných záleží, jak moc budou tyhle nástroje užitečné. Aby z nich totiž bylo co brát, je nejprve potřeba je naplnit.

Kde při výpravách hlavu složit?

Hledáš občas místo, kde ubytovat děti při výpravě? Nejspíš ano, na každou vícedenní akci si přeci musíme zajistit bydlení, pokud nejedeme zrovna na vlastní základnu. Pomoci ti může společný katalog nemovitostí, kde se můžeš podívat na nabídku od ostatních pionýrů. Najdeš tu táborové základny, klubovny i větší chalupy. Vyhledávat tu můžeš například podle kraje nebo kapacity.
Samozřejmě je ale potřeba, aby bylo z čeho vybírat. Proto pokud má tvoje pionýrská skupina základnu s volnými termíny nebo klubovnu, kde se dá přespat, určitě ji nezapomeňte vložit. Základní informace zapisuje vedoucí PS v RISPu a podrobnosti pak přímo v katalogu doplní „správce základen“ (oprávnění se nastavuje v RISPu).

Hledáš náměty na činnost?

Určitě to znáš… Občas vymyslet něco nového, co jste s dětmi ještě nehráli nebo nevyráběli, není jen tak. I při přípravě tábora asi oceníš tip na dobrou etapovku (i kdyby se z ní mělo jen vyzobnout, co se nejvíc hodí). Tohle všechno ti nabízí stránka Inspiruj se.
Samozřejmě, že vybrané náměty si pak můžeš přizpůsobit, ale získáš tu hotový základ, který může osvěžit činnost oddílu novými nápady a také ti ušetří práci. Inspiruj se slouží nejen k získávání námětů, ale i k výměně zkušeností. Pokud máte na skupině vyzkoušenou super hru, můžeš ji zde nabídnout ostatním pionýrům. Stačí jen zvolit, zda chceš přidávat Hru a aktivitu, Etapovou hru nebo Příklad dobré praxe.
Nebo když máš například tip, jak hru doplnit, nebo pokud jste si vyzkoušeli něco, co by mohlo při realizaci této hry pomoci i někomu jinému, můžeš připojit komentář. Hry tu lze také hodnotit.

Co se starou hvězdnou bránou?

Občas je třeba si k tématu hry vytvořit něco náročného, co je ale zároveň použitelné jen na tu jednu akci. To bude spousta práce… Co když ale tvůj vysněný indiánský totem už někdo vyrobil a teď ho nevyužívá? Málokdo asi takové věci likviduje.
Anebo jste měli super celotáborovku o hvězdné bráně, máte fakt „vymazlenou“ bránu a klidně ji půjčíte nebo darujete jiným pionýrům? I to je možné, stejně jako nabízet starší stany, kostýmy, prostě cokoliv co je vám líto vyhodit a může to posloužit jinde.
Stačí si otevřít stránku Inzerce. Můžeš tu procházet nabídky, poptávat, nabízet. Jen pozor, inzeráty si sice zobrazíš i bez přihlášení, ale pro zadání inzerátu je přihlášení nutné.

Dej vědět o povedených akcích

Sepsat krátkou zprávu z proběhlé akce vlastně není mnoho práce navíc. Můžeš ji ale využít mnoha způsoby. Už jsme mluvili o tom, že ji můžeš prostřednictvím článků poskytnout např. do Mozaiky. To je pochopitelně prezentace vaší činnosti, ale popsaná aktivita nebo i místo, kde proběhla, může být inspirací pro ostatní pionýry.

TIP: Základnu můžeš nabízet i např. v Horkých novinkách, stačí napsat na pionyr@pionyr.cz.
TIP: Takový připravený článek můžeš nabídnout i do místních novin, a tím propagovat svou pionýrskou skupinu.

Pionýři Pionýru

Určitě se čas od času potkáš s výzvami ke zpětné vazbě, k odpovědi na dotazníky, zaslání zpráv o tom či onom (nejčastěji na adresy ustredi@pionyr.cz, mozaika@pionyr.cz, pionyr@pionyr.cz). Takové výzvy mají zpravidla dobrý důvod a reakce na ně pomůže někomu dalšímu s jeho prací pro náš spolek. Rozhodně ale nemusíš čekat na vyzvání, když máš něco na srdci – ať už je to připomínka k webu nebo třeba nápad na nový propagační předmět, určitě se ozvi! Můžeš na uvedené adresy, nebo si v kontaktech pro členy můžeš najít spojení na konkrétní
funkcionáře a psát přímo jim.
Znovu se tím vracíme k myšlence, že vše, o čem se tu dočteš, je vlastně společné dílo. Stačí k němu přispívat i po troškách, hlavně ho nenechat chátrat…