Pionýři šli do KoPru

KoPr znamená konec prázdnin. Právě tak jsme v Pionýru nazvali aktivity uspořádané na výzvu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které oslovilo spolky pracující s dětmi a mládeží, aby uspořádaly vzdělávací dny (nejlépe vždy alespoň pět – např. jeden pracovní týden), které by dětem trochu pomohly s návratem do školních lavic po nucené pauze.
Pionýři takovou výzvu samozřejmě přijali a uspořádali přes padesát takových aktivit – většinou v průběhu srpna (některé ale už v červenci). S náplní programu vedoucím pomáhaly mimo jiné i aktivity ze souboru námětů Výpravy za poznáním. Zkrátka škola hrou v praxi. 🙂 Přečtěte si, jak takové vzdělávací dny po pionýrsku vypadaly.

Domažlické léto s Všeználkem

Pionýrská skupina Mír Domažlice přichystala pro děti od 6 do 9 let týdenní Dobrodružství s Všeználkem. Děti poznávaly zvířata, v přírodě stavěly hmyzí hotely, vyráběly si dalekohledy, připraveno pro ně bylo i procvičování angličtiny a mnoho dalšího. Počasí bylo nádherné a děti nadšené.

Dravci poznávali (nejen) dravce
I v oddíle Výrečků Horní Jiřetín při PS Dravci proběhly vzdělávací dny. Děti si například zopakovaly vše o zvířatech v Chomutovském zooparku, připomněly si dějiny města Horního Jiřetína, procvičily celé tělo a zdokonalily se v plavání.
Protože PS Dravci působí na více místech, uspořádala podobnou aktivitu i pro děti v Ústí nad Labem. Zúčastnilo se celkem 15 dětí, které se každý den něco naučily, něco si i vyrobily a zahrály si plno her venku i v klubovně. Navštívily také muzeum města Ústí nad Labem nebo ZOO.

KoPr v hasičské zbrojnici
Pionýrská skupina Miloše Sýkory připravila vzdělávací dny v obci Palkovice. Devatenácti dětem a jejich vedoucím poskytli zázemí kamarádi, místní hasiči, kteří jim zapůjčili krásnou novou budovu hasičské zbrojnice. Program plný her a zábavy připravili oddíloví vedoucí a instruktoři, kteří s dětmi pracují během celého roku. Děti si užívaly hry v přírodě, plnily různé úkoly etapové hry a také se každý den zábavnou  formou vzdělávaly v různých oblastech školní připravenosti. Domů se  děti vracely plné zážitků a nových poznatků.

Týden plný aktivit v Šumperku
KoPr Pionýrské skupiny Šumperk toho dětem nabídl opravdu hodně, kromě her pro zábavu a seznámení to byly například pohybové hry na hřišti, tvořivé aktivity jako třeba výroba sádrových masek nebo deníčky s obtisky z listů a květů, lesní pozorování hmyzu pod lupou s určováním druhů podle atlasu, poznávání stromů, orientace v mapě a mapových značkách, určování vzdáleností, rozdělání ohně pomocí slunečních paprsků nebo třeba společná rytmická a hudební cvičení, spojená i s výrobou vlastních chrastítek.

Jakub