Pelhřimov – město rekordů

Pelhřimov (lidově „Pejr“, německy Pilgrams) je město v jihočeské části kraje Vysočina. Nachází se v údolí říčky Bělé v Křemešnické vrchovině (součást Českomoravské vrchoviny). Leží 27 km západně od Jihlavy a 93 km jihovýchodně od Prahy. Centrem historického města je Masarykovo náměstí s kostelem sv. Bartoloměje a radnicí.

Původní osada z 13. století vznikla pravděpodobně na místě dnešního Starého Pelhřimova. Později bylo jméno přeneseno na osadu kolem kostela sv. Víta a Hrnčířské ulice, která byla vypleněna Vítkem z Hluboké v roce 1289. Město bylo poté opět založeno a opevněno hradbami.

V době předhusitské bylo trhovým centrem a byla zde rozvinuta celá řada řemesel, např. soukenictví, plátenictví, tkalcovství, perníkářství a pivovarnictví. Klidný vývoj města byl ukončen třicetiletou válkou. Do města vtáhla několikrát vojska, bylo poškozeno i několika požáry. V roce 1766 lehla popelem většina domů. Protože domy byly po požáru postaveny zcela nově, má historické městské jádro barokní řád.

Pelhřimov je známý jako město rekordů a kuriozit (viz nejmenší jezdecká socha T. G. Masaryka na světě přímo nad podloubím Masarykova náměstí a soutěže každoročně na tomto rynku probíhající), a tak při své návštěvě města nesmíme určitě vynechat tradiční kešku Muzeum rekordu a kuriozit/Museum of Records (GC17XRM).

Jednou z nejstarších budov v Pelhřimově a zároveň další tradičkou je Kostel sv. Vita (GC1MY6H). K návštěvě láká i Dekanska zahrada (GC1F8FD), kde najdeme mimo jiné voliéru s exotickými ptáky, dětské hřiště a minigolf. Kaple Panny Marie Sedmibolestne (GC1F26A) je slohově nejčistší barokní stavba ve městě, která si zachovala dodnes původní podobu, zároveň je to rychlá a nenáročná tradička. V Městských sadech čeká na své kačery ZMP – 8. Restaurace Na Sadech (GC7FCE4), a pokud jsme zvládli dobře přípravy na geocachingovou cestu do Pelhřimova, nebude to jediná keška, kterou zde odlovíme.

Multikeš Dobry den / Good day (GCMCZH) je dobrou příležitostí projít se centrem města a prohlédnout si jeho historické památky. Pozor, finálku v centru města nenajdete, ale dá se k ní dojít pohodlně pěšky a ještě se pokochat výhledem na město. Také Pelhrimovsky letterbox (GC6T103) je sice nenáročnou procházkou po městě, ale je třeba mít oči na stopkách, aby bylo dosaženo kýženého cíle.

Cesta do Pelhřimova je dobrou příležitostí stát se diváky kultovních filmových dílek. Například pokud budete chtít odlovit mystery keš NAVSTEVNICI – ZEME ROKU … (GC74YYV) je třeba se na ni připravit předem, a to tak, že se s oddílovými piokačery pozorně podíváte na první díl seriálu Návštěvníci a odpovíte na otázky položené v listingu keše.

Pravděpodobně nejznámější neexistující budovou v Pelhřimově je Pelhrimovske „Krematorium“ (GC1WTQM), které znáte z klasiky českých filmů „Vesničko má středisková“. A zase je zde vhodná příprava na odlov kešky, a to zjištěním několika údajů z tohoto filmu.

Za zmínku stojí určitě série ZMP – Zmizelá místa Pelhřimovska, která nás může zavést například na  ZMP – 6. Nadrazi Pelhrimov (GC6TV8R) nebo k ZMP – 1. Kostel Boziho Tela (GC5HH8R).

Některé pelhřimovské kešky jsou typu small, takže se vyplatí si s sebou vzít i nějaké drobnosti na výměnu, například pionýrská CWGčka, která můžete pořídit v E-mošce.

Do Pelhřimova se nejlépe dostanete autobusem, vedou zde například linky na Prahu, Brno, Jihlavu, Tábor, Strakonice, České Budějovice a Hradec Králové. Železniční jednokolejka vede přes Pelhřimov z Tábora do Horní Cerekve. Po Pelhřimově jezdí městské autobusy, ale většinu keší lze zvládnout obejít pěšky.

Anička