Parta a kamarádství

Téma ohromné a úplně běžné zároveň. Mít kamarády přece není nic neobvyklého, už v raném dětství se kluci i holky shlukují v partách a tvoří vazby, které často přetrvají až do dospělosti. Naše oddíly jsou kamarádů a kamarádek plné. Prostě normálka. Na druhou stranu ale jde o nesmírně důležitou součást našich životů a vývoje.

Pro zářijové vydání jsme tohle téma vybrali právě proto, že se rozebíhá celoroční činnost oddílů a družin, děti se potkávají po prázdninách a pro všechny je to tak trochu zkouška. Letos ztížená navíc o to, že pro některé bylo odloučení mnohem delší.

Co všechno jsme pro vás k tématu připravili?

Ze dvou úhlů – jedna z novinek začínajícího ročníku, která nabídne pohled na téma ze dvou různých stran. Tentokrát jsme se na význam kamarádství v oddíle zeptali oddílové vedoucí a jednoho ze členů jejího oddílu.

Rozhovor s oddílákem – některé oddíly se dělí na družiny, které fungují do jisté míry samostatně, bez zásahů dospělého vedoucího. Nabízíme pohled přímo z oddílového života na fungování a přínos družin jak pro děti, tak pro oddíl celkově i pro jeho vedoucí.

Psychologie – Jak důležité je kamarádství pro náš vývoj? V čem nám vazby na ostatní lidi pomáhají? Je i kamarádství potřeba „trénovat“ a jak na to? Jak v oddílech překonat dlouhé odloučení způsobené pozastavením činnosti kvůli epidemii? Těchto otázek se dotýkáme z pohledu psychologie.

Týmovky – aneb hry a aktivity zaměřené na rozvoj komunikace a spolupráce v týmu. Ke krátkým popisům základních principů her (protože detaily si stejně každý oddílák dotvoří sám) je připojen i krátký komentář k věkovým zvláštnostem dětí, protože ne všechny hry se hodí pro všechny děti.