Parádní koncert Děti dětem

aneb jak jsme oslavili výročí a (ne)podpálili Kongresák

Pionýr letos slaví třicet let od obnovení své samostatné činnosti, a tak si více než tisícovka návštěvníků koncertu Děti dětem užila nejen skvělá hudební a taneční vystoupení soutěžících Pionýrského Sedmikvítku, proložená předáváním prestižních Putovních pohárů předsedy vlády ČR, ale také svéráznou „narozeninovou“ oslavu, která zahrnovala i „zapálení“ veliké pagody z třiceti polen. Vše ale dobře dopadlo, takže i přítomný požární dozor si mohl v klidu užít koncert. 🙂

Hned v úvodním vystoupení shrnul předseda Pionýra Martin Bělohlávek celou myšlenku koncertu Děti dětem, když oslovil sál zaplněný dvanácti stovkami návštěvníků slovy: „Dobrý večer, holky a kluci, protože se sluší jako první pozdravit ty, pro koho je dnešní večer hlavně určen.“ Hlediště bylo skutečně zaplněné hlavně dětmi, jako každý rok si na koncert ale našli cestu i významní hosté, mezi kterými byli zástupci obou komor Parlamentu ČR, vysocí státní úředníci i zástupci partnerů akce.

Tanec, hudba i divadlo

Na koncertu Děti dětem jde ale hlavně o to, aby děti na pódiu, což jsou vybraní účastnící republikových finále Pionýrského Sedmikvítku, předvedly své umění dětem v hledišti. A jako každý rok to byla jízda od začátku do konce. Hned v úvodu mohli diváci například žasnout na šikovností, s jakou Mažoretky Leontýnky vířily svými hůlkami. Že jedna kytara a zvučný hlas stačí k tomu, aby se se hlediště rozvlnilo a rozsvítilo nespočtem světýlek mobilních telefonů jako hvězdné nebe, dokázala Jitka Knížková a její autorské písničky. Jako záplavu modrých triček na pódiu a skvěle ladících hlasů v uších si nejspíš diváci zapamatují pěvecký sbor Štěpánka, který je rozhoupal například spirituálem Jozue ten porazil Jericho. Hned nato všichni v sále na vlastní oči a uši poznali, co znamená „pink power“, když je do sedadel přibila energie tanečnic ze skupiny Freaks Crew v růžových mikinách a jejich streetdance vystoupení. První polovinu programu uzavřela kapela Docela – na první pohled docela malé děti, které ale překvapily rockovými peckami. Během přestávky se na pódiu objevily kulisy pro vystoupení divadelního oddílu Puzzle o obvinění a (dost realisticky podané) popravě údajné čarodějnice. Ze závěru šel bez řečí mráz po zádech… Na lehčí notu zahrála taneční skupina Babydance s choreografií na téma talentových soutěží. Rozvířené emoce nakonec před velkým finále trochu zklidnila svým pohodovým zpěvem Eva slavíková. Posledním vystupujícím večera byla ostravská pop-rocková skupiny Self Made, která dříve také prošla soutěžemi Pionýrského Sedmikvítku. A jak se na finále sluší a patří, byl to docela nářez. Děti se nahrnuly pod pódium a tančily, tleskaly, skákaly… zkrátka se na rozloučenou s koncertem pořádně vyřádily.

Oslava výročí

Už od začátku byl ale program večera proložen různými vstupy. Šlo například o udělování Putovních pohárů předsedy vlády a také o jedno hodně překvapivé ocenění (více na vedlejší stránce). Celý večer se nesl také v duchu oslavy 30. výročí obnovení samostatné činnosti Pionýra. Nejen, že moderátor Jan Kovařík připomínal výrazné pionýrské momenty posledních tří desetiletí, ale připraven byl i jeden nápad, který u některých organizátorů vzbuzoval lehké obavy, ale nakonec se povedl úplně parádně! Děti v hledišti si od zadních řad přes celý sál posílaly polena, ze kterých na pódiu vznikala slavnostní hranice. Vše se obešlo bez karambolů a nastaly i opravdu roztomilé situace, jako když se s jedním polínkem vyškrábali po schodech na pódium tři prckové, kteří ho sotva nesli, ale byli prostě k sežrání. 🙂

Nakonec na potemnělé pódium přišly čtyři děti s loučemi, které ji postupně ze všech stran zapalovaly (nebo spíše rozsvěcely, protože kvůli bezpečnosti samozřejmě nešlo o skutečnou vatru, ale efekt vytvořený elektrickým světlem) – každé ve jménu dvou Ideálů Pionýra (ano, čtyřikrát dva není sedm, proto poslední palič přiložil svou louč ve jménu Přátelství a Pionýra). A tak byla pro tento večer oslava výročí zakončena za praskání plamenů při atmosféře táboráku. Těžko si představit pro nás pionýry vhodnější tečku.

Jakub

Součástí koncertu Děti dětem je každoročně i předávání Putovních pohárů předsedy vlády ČR. Jejich novými držiteli jsou Olomoucko-zlínská krajská organizace Pionýra (v oblastech Dětská Porta a Literární část), Pionýrská skupina dr. Mirko Očadlíka (v oblastech Tance a Výtvarná činnost), Jihočeská krajská organizace Pionýra (v oblastech Divadlo a Melodie), Pionýr, z. s. – Krajská organizace Kraje Vysočina (za oblast Folklorních tanců) a Plzeňská krajská organizace Pionýra (za oblast Clona).

Záštitu nad koncertem převzal Ing. Andrej Babiš, předseda vlády ČR., Mgr. Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Ing. Robert Plaga, Ph.D., ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Děkujeme!

Po symbolickém zapálení slavnostního ohně ovšem přišel ještě jeden nečekaný okamžik programu. K ohňům patří rituály a mezi nimi i oceňování těch, kdo si ho zaslouží. Nebývá to na koncertu zvykem, ale letos zde proběhlo předání nejvyššího vyznamenání Pionýra – Křišťálové vlaštovky. Tu letos převzala místopředsedkyně a ekonomka Pionýra Kateřina Brejchová, která ale do poslední chvíle nic netušila. Kdo tam nebyl, bude si ten okamžik, kdy zaznělo Káčino jméno, muset představit – jen nápověda, slz ukáplo větší než malé množství.

23. ročník koncertu pořádal Pionýr tradičně spolu s Nadací Dětem 3. tisíciletí.
Děkujeme partnerům koncertu!