Orientace a pohlaví I.

Lechtivá rubrika Šuškanda pokračuje tématem, které je rozhodně aktuální. Je předmětem jak vtípků, tak řady iniciativ a projektů – a nepochybně i mnoha soukromých dramat… I zde se při pohledu do „knihy nejen o sexu“ dozvíme leccos zajímavého, tady jen ochutnávka.

Záludné zkratky a pojmy
Základní pojmy jako heterosexuál, homosexuál, bisexuál, případně gay či lesba nejspíš všichni známe, ale s tím si už dnes nevystačíme. Běžně se totiž setkáváme s různými variacemi zkratky LGTB (příp. LGBT, LGBTQI apod.). Jde o zkratku označující komunitu s jinou než heterosexuální orientací, přičemž L = lesby, G = gayové, T = transsexuálové, B = bisexuálové, Q = queer (souhrnně sexuální menšiny), I = intersexuálové (jedinec s kombinací mužských i ženských pohlavních orgánů)…
Coming out je další anglický pojem, se kterým se v téhle souvislosti často potkáme. Znamená něco jako „jít s tím ven“ – prostě přestat svoji orientaci tajit, všem o ní říct a přestat předstírat. Jde o mimořádně náročnou fázi, ve které dotyčný potřebuje pomoc a podporu.

Vyvracíme mýty
Homosexualita je nemoc – to je samozřejmě lež. Orientace je vrozená a se zdravotním stavem nijak nesouvisí.
Zženštilí kluci jsou gayové a mužatky jsou lesby – ani jedno není pravda. Fyzický vzhled, zájmy či záliby neurčují naší sexualitu.
Lesbičky jsou divné a nesnášejí chlapy – další hloupý předsudek, vždyť svým způsobem divný je kdekdo, se sexuální orientací to nemá co dělat.

Zajímavosti
Ze světa hudby – Rakouská zpěvačka Conchita Wurst byla první vousatá žena, která vystoupila v přehlídce Eurovize. Nejen, že vyhrála, ale pomohla bořit předsudky o pohlaví.
Ze světa zvířat – Homosexuální chování bylo zjištěno u 1500 druhů živočichů.

Téma orientace a pohlaví jsme ani náhodou nevyčerpali a ještě se k němu vrátíme.
Jakub