Opravdu dobrý tábor

Jak to všechno začalo
Projekt ODT odstartoval v roce 2005 a hned upoutal veliký zájem médií i veřejnosti. Myšlenka byla jednouchá – využít něco, co umíme opravdu dobře, k navázání kontaktu s veřejností. Přínos byl oboustranný – pro Pionýr šlo o skvělou propagační příležitost a veřejnost získala zdroj kvalitních informací o letních táborech.

Na jedné webové stránce, která byla od počátku hlavním komunikačním nástrojem, našli především rodiče budoucích táborníků esenci pionýrských táborových zkušeností, převedenou hlavně do přehledného Osmera dobrého tábora. U každého z těchto pravidel je napsáno, co obecně znamená i jak ho naplňujeme v Pionýru. To je cenným vodítkem při vybírání tábora, protože když je některý z bodů problém si „odškrtnout“, je na místě velká opatrnost!

Tip:
Osmero není jen pro veřejnost. Při přípravě každého tábora rozhodně nezaškodí si ho projít, ujistit se, že na vše pamatujeme, že to, co slibujeme na webu, také na 100 % dokážeme dodržet.

Kromě osmera tu ale čtenáři najdou i spoustu rad (jako například co si zabalit s sebou), táborové příběhy, tematická videa… A samozřejmě také nabídku konkrétních táborů, ze kterých mohou vybírat. Díky ní mohou zapojené pionýrské skupiny zaplnit volná místa na táborech, pokud to potřebují – ale i když mají plno, zveřejnění v přehledu obecně známého projektu je pro ně zajímavou propagací, která stojí jen pár minut práce.

Víte, že:
Od počátku projektu nás oslovovali pořadatelé mimo Pionýr, kteří měli zájem zařadit svůj tábor do nabídky. Odpověď je ale stále stejná – ODT je značka kvality, kterou dokážeme garantovat jen u pionýrských táborů.

 


Osmero dobrého tábora

MÁ KVALIFIKOVANÉ VEDENÍ
Tábor připravují a vedou osoby s odpovídající kvalifikací (akreditované vzdělání MŠMT, školení) a osoby schopné práce s dětmi (např. na základě dlouholeté zkušenosti – reference, historie tábora).

MÁ ZAJÍMAVÝ PROGRAM
Program tábora je pestrý, zajímavý, ucelený, odpovídá věkovému složení účastníků, vychází z dlouhodobé činnosti a je zajišťován s dostatečným předstihem (např. připravená celotáborová hra).

JE BEZPEČNÝ
Tábor má pevný řád, je náplní i programem pro děti bezpečný, je legální akcí, ohlášenou orgánu hygienické služby i obecnímu úřadu, pro nouzové případy má připraven i krizový plán.

JE VE VHODNÝCH PROSTORÁCH
Tábor je připraven ve vhodných prostorách, včetně jeho zázemí, vyhovuje hygienickým podmínkám.

 

Ideál Pionýra – Paměť

Zdá se, že tábory tento Ideál příliš nenaplňují, ale to je jen první dojem. Vždyť mohou být úžasnými výpravami do historie lidstva, ale také skupiny či oddílu. Děti tu mohou žasnout u výstavy oddílových vlajek za roky zpátky, zažít letité táborové rituály… Tábory jsou ale také příležitostí ověřovat a pamatovat si nejen prožitky či dovednosti, ale současně i pionýrské hodnoty.