Operace Valhala

O víkendu 4. až 6. května proběhlo už třetí setkání pionýrských airsoftových oddílů, tentokrát na táborové základně v Lišicích u Přeštic, pod taktovkou Pionýrské skupiny Dravci. Přidaly se i některé spřátelené týmy mimo Pionýr a celkový počet účastníků přesáhl 130.
A jak se akce povedla? Napoví zprávy od účastníků (i když jsme je museli pokrátit, aby se nám do Mozaiky vešly).

Akce se zúčastnily tyto oddíly:
Sokoli Ústí nad Labem

Task Force Hrádek
Oddíl taktických operací Chomutov
301. Pionýrská Domažlice
Kobra Strašice

Branný oddíl SOSNA – FOX Praha
Angry Eagles Ústí nad Labem
Branný oddíl mládeže Děčín

Už několik týdnů před operací Valhala přišel našemu oddílu dopis s mobilizační vyhláškou. Náš oddíl, vědom si svých vlasteneckých povinností, uposlechl a v daném čase se dostavil na bojovou základnu v Lišicích. V pátek jsme přijeli k bráně, kde byla ozbrojená hlídka a zkontrolovala nám celé auto a všechny papíry. Po kontrole nás pustili dál a přidělený poddůstojník nás ubytoval a provedl nás po základně. Ve 22:00 byl slavnostní nástup a my konečně viděli všechny oddíly.
Zhruba v 1:30 byl nepřátelskými výsadkáři proveden raketový útok na základnu. Na nebi střídavě bouchaly granáty a světlice. Za cenu těžkých ztrát jsme základnu udrželi.
V sobotu v 6:00 byl budíček a rozcvička. … Přesunuli jsme se na předsunutou základnu, která byla napadena. Sokoli, O.T.O., TFH a AE se na základnu přesunuli a po dvě hodiny základnu bránili a ubránili. Potom naše oddíly vyrazily zaútočit na základnu nepřítele. Z lesa se jen ozvalo „Bajonety nasadit!“ a začalo peklo. Po 25 minutách byly nepřátelské síly na ústupu. Po tomto útoku jsme se vrátili na hlavní základnu, kde byl pro nás připraven doprovodný program na celé odpoledne. Po večeři byl slavnostní oheň.

Plk. Martin Pecha (velitel Sokolů)

Na pionýrské airsoftové setkání jsme se těšili po celý rok. Na konci dubna náš oddíl obdržel povolávací rozkaz, kde jsme byli vyzváni k pomoci při bránění hranic České Republiky proti vnějším hrozbám.
… Naším úkolem bylo bránit předsunutou základnu. Po bezmála dvou hodinách bojů a odrážení nepřátelských vln jsme mohli hlásit splnění rozkazu – základna ubráněna. Odpoledne nás čekal už jen doprovodný program, který zahrnoval nejrůznější soutěže, ve kterých jeden z našich členů také bodoval, a my si tedy odvezli domů pár hezkých cen.
V neděli ráno jsme obdrželi informaci, že se protivníci přeskupili, a nás tak čekal nelítostný boj všichni proti všem, při kterém se našemu oddílu také povedlo zahnat na ústup i ty nejostřílenější bojovníky. Po obědě už následovalo ukončení celé operace a odjezd spřátelených jednotek domů.
Několik členů našeho oddílu ale na základně vytrvalo až do úterka 8. 5. pro případ, kdyby se protivníci dokázali vzpamatovat a znovu zaútočit. Menší boje nás neminuly a v pondělí odpoledne jsme na útěk zahnaly i poslední zbytky nepřátelských jednotek.
Domů jsme tedy odjížděli s hřejivým pocitem vítězství a spoustou zážitků

Eduard Hubl (velitel Task Force Hrádek)

Konečně to přišlo! Naše jednotka obdržela dopis, který nás povolával na obranu hranic Česka proti vnějším agresorům. Tak jsme si sbalili výbavu a vydali se do Lišic, kde se celá operace s označením „Valhala“ odehrávala.
Po ubytování a slavnostním zahájení nás čekala noc plná napětí, protože jsme museli držet hlídku v sektoru základny, které hrozilo napadení. Konečně se poplach ozval kolem půl druhé v noci, ale hlídky se měly na pozoru a žádný nepřítel do základny nepronikl.
Druhý den ráno jsme vstali, rychlá snídaně a hned znovu do akce, tentokrát dobývat základnu. A i když byl náš útok neúspěšný, byla to sranda a užili jsme si to. Odpoledne si pro nás organizátoři připravili několik soutěží, jako například střelba z luku, střelba ze vzduchovky, hod kládou a střelba za pohybu, ve kterých si i naše jednotka vydobyla několik prvních míst!
Po zkušenosti z předchozího dne jsme se v neděli dopoledne vydali na akci mnohem lépe připravení a tentokrát jsme nejen přežili, ale v přestřelce týmů „všichni proti všem“ jsme pár týmů zlikvidovali, a tak jsme se s klidným svědomím a spoustou skvělých hlášek a zážitků mohli vrátit domů.

Kpt. Jakub Čech (velitel 301. Pionýrské)

Akce byla podpořena Ministerstvem obrany. Děkujeme!