Odlov si kešku cestou na Sněžku

Tuto horu vám snad ani nemusím představovat. Sněžka je se svými 1603,30 metry nejvyšší horou Hraničního hřebenu Krkonoš, ale také celé České republiky. Výstup na Sněžku je velká výzva, a protože je jedním z Ideálů Pionýra překonání, rozhodli jsme se tuto horu zdolat a přitom si odlovit nějaké ty kešky.

Zvolili jsme cestu z Pece pod Sněžkou a na své skoro 6,5 kilometrů dlouhé trase jsme museli zdolat převýšení přes 800 m. Měli jsme možnost odlovit celkem 4 kešky – Růžohorky (GCY73G), KJJH (GC22QA3), Pod Sněžkou (GCY73C) a Sněžka (GCY8PR).

Z parkoviště v Peci stačí vyrazit po zelené turistické značce směrem na Růžohorky. Hned od začátku je cesta pěkně strmá a do kopce. I přes to, že vede lesem, občas se vám otevře krásný výhled do okolí.

Po třech kilometrech se před vámi ukáže turistické rozcestí Růžohorky. Jsou zde také dvě horské chaty, kde je možné se občerstvit (mají prý skvělé borůvkové knedlíky) a posedět. Samotná keška Růžohorky (GCY73G) se nachází asi 250 m od rozcestníku na žluté turistické značce opačným směrem, než budete pokračovat.

Vaším dalším průvodcem je tedy žlutá turistická značka. Rozcestník říká, že zbývá 3,5 km a převýšení 335 m.

Po kilometru chůze dorazíte ke stanici lanovky Růžová hora. Zde je také další z ukrytých pokladů – KJJH (GC22QA3). Krabička je ukryta v lesíku pár metrů od cesty, není proto problém ji najít. Jen si dejte pozor, aby vás při tom nikdo neviděl, lidí mířících k vrcholu je obrovské množství. Tato zastávka je také poslední možností si rozmyslet výstup a na vrchol vyjet zbaběle lanovkou.

Před námi je necelý kilometr po hřebeni, cesta tedy není nijak náročná. Kromě přírody stojí za zmínku Hřbitov odpadků, kde na vypalovaných dřevěných tabulkách uvidíte, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží různé druhy odpadků. Když dorazíme na rozcestník Nad Růžovohorským sedlem, odbočíme ze žluté na zelenou a po 60 m jsme u kešky Pod Sněžkou (GCY73C).

Ale nyní zpět na žlutou a k vrcholu. Poslední kilometr cesty bude pěkně do kopce – převýšení 208 m znamená 370 schodů. Všimněte si, jak se postupně mění stromy a rostliny v závislosti na výšce. Zatímco v první části cesty jsme mohli vidět jak jehličnaté, tak listnaté stromy, později listnaté zmizely úplně a čím víc se blížíme k vrcholu, tím víc převládají mechy a lišejníky.

Jakmile se před námi rozprostře horní stanice lanovky, můžeme skoro říct, že jsme to dokázali. K samotnému vrcholu chybí už jen pár metrů. Keška Sněžka (GCY8PR) je poslední, která chybí, dejte si opravdu dobrý pozor, abyste byli při odlovu nenápadní. Na samotném vrcholu určitě navštivte Českou poštovnu, kapli svatého Vavřince, která je nejstarší stavbou na Sněžce, a Polskou boudu. Je zde také několik bufetů (vlastně skoro v každé stavbě), kde můžete v teple posedět a něco zakousnout.

Pokud mate to štěstí a je jasno, odměnou za namáhavý výstup je nádherný výhled do okolí. Takže nyní již zbývá jen zakroužkovat v kalendáři datum a namasírovat nohy!

Jakub Hanuš, PS Čáslav