ODDÍLOVÁ PŘÁNÍ SE BUDOU PLNIT I V ROCE 2019

Je to tady! Program podpory pravidelné oddílové činnosti je vyhlášen i pro letošní rok. Podrobné informace, jako například kdo, o co a jak může žádat, najdete na www.pionyr.cz v části Pro členy (Hospodaření / Dotace – aktuální informace).
A jestli ještě nevíte, na co takovou podporu nejlépe využít, tady je inspirace – další várka příkladů z loňského roku.

 

Fashion a oddílová paměť
Již delší dobu jsme uvažovali o tom, že pro všechny členy našeho oddílu pořídíme nová trička. Nechali jsme na ně umístit nejen oddílový znak, ale též ten pionýrský. Program podpory pravidelné činnosti nám tak dal velký impuls k tomu, k čemu bychom se jen tak nerozhoupali, i pěkný dárek na vánoční výpravě. Za další prostředky jsme nechali vyrobit kroniku a také zakoupili základní vybavení a barvy k technice „Gelli plate“. Pomocí ní jsme s dětmi vyráběli nádherná vánoční přání a v budoucnu chceme zdobit i listy se zápisy v nové kronice. Byli jsme překvapeni, že tahle rukodělka u nás zaujala i odrostlejší náctileté chlapce.
Neměli jsme problém rozhodnout, o co si zažádat, ani sepsat projekt, ale výběr a komunikace s dodavatelskými firmami se nám ne zcela dařila, a tak jsme trnuli do poslední chvíle, zda k nám faktury a samotné zboží v pořádku a v daném termínu dorazí.
Každopádně jsme moc rádi za podporu a již spřádáme plány na další projekt v roce 2019.

Roman Valenta, 7. PS Borač


Oslava 20. let výročí oddílu
Díky dotačnímu programu na pravidelnou oddílovou činnost jsme v polovině června velkolepě oslavili 20 let od našeho založení. Na oslavu jsme zorganizovali hru po Modřicích pro veřejnost, kde jsme představili naše pravidelné akce. Odpoledne jsme zakončili na faře, kde jsme promítali fotky, nakrojili krásný dort, zahráli si hry a pokecali s rodiči i veřejností o naší činnosti. K výročí jsme také vydali knížečku o celých dvaceti letech činnosti a Pionýru, kterou jsme rozdávali nejen na oslavě, ale i široké veřejnosti.

Pavla Pokorná, PS Brabrouci


Nákupy pro deset oddílů
Podporu celoroční činnosti jsme moc rádi využili, jelikož máme deset různorodých oddílů a pět kluboven. Příspěvek jsme použili na nákup airsoftových zbraní a příslušenství, abychom je mohli půjčovat nováčkům. Také se nám podařilo nakoupit míče, floorbalky a další materiál pro sportovní oddíly. Tábornickým oddílům jsme pořídili stan a vařiče. Nejvíce jsme pořídili kreativního materiálu, protože pastelky, fixy, papíry i lepidla potřebují nejen rukodělné oddíly, ale všichni neustále, pro rozvoj kreativních oddílů jsme si pořídili plotter. Tyto prostředky nám v mnohém pomohly a díky nim jsme se mohli věnovat více dětem.

Ruda Zeus, PS Dravci


Sport přilákal nové členy
Z příspěvku jsme pořídili rakety na badminton, ale hlavně malý dětský KinBall. Díky sportovním aktivitám venku se k nám přidaly další děti a rozrostli jsme se o osm nových členů. Při hraní KinBallu na hřišti s námi hráli i jiné děti a rodiče a všichni si chválili, jak je to super, že to ani neznají, že si děti vyzkouší spoustu nových věcí.
Když jsme projekt připravovali, měli jsme hned jasno, co chceme. Náš oddíl funguje druhým rokem, a tak pořád potřebujeme spoustu věcí. Trochu složitější bylo hledání, kde věci koupit, kolik budou stát, najít výrobce či distributora, u kterého vezmeme vše najednou.
A pak následovalo čekání, protože některé věci nebyly skladem a některé se dokonce musely vyrábět. Ale na konci všeho bylo sportovní vybavení, které můžeme využívat na schůzkách a akcích a které nám pomáhá v další propagaci naší činnosti. Ve druhém roce naší činnosti se blížíme počtu třiceti členů a to vůbec není špatné, že?

Martina Franková, 2. PS Julia Fučíka Kroměříž, oddíl Zárybáci


Dětský muzikál a koncert „Heal the World“
Mimo tábornické činnosti zaměřujeme také na hudbu a divadlo. Připravujeme muzikálová vystoupení, kde se sejde na jevišti řada malých herců, zpěváků i tanečníků. Jenže nestačí jen připravit texty, choreografie, kostýmy, kulisy, písničky… Důležitou otázkou jsou finance na pronájem sálu. Proto nám příspěvek na činnost značně pomohl. Děti měly více času trénovat přímo na jevišti a patřičně si to užily, stejně tak jako dospělí i dětští diváci, kterých naše představení shlédlo během roku určitě více než tisíc.
Každoročně na jaře také pořádáme koncert dětí, které se u nás učí hrát na hudební nástroje. Témata jsou různá. Letos jsme vybrali termín 22. dubna a k němu zvolili téma Heal the World. Na pódiu se sešlo přes sedmdesát malých muzikantů (současně), kteří společně secvičili a zahráli řadu národních písní z různých zemí a v různých jazycích. Díky příspěvku jsme mohli využít služeb profesionálního zvukaře. Závěrečná skladba Heal the World od Michaela Jacksona pak nenechala jedno oko suché.

Zuzana Del Favero, 32. PS Galaxie


Zpestření činnosti dvou oddílů
Materiál, který jsme pořídili z této dotace, jsme využili v klubovně, v níž se schází naše dva oddíly: všestranně zaměřený Trilobit vedený Markétou Fraitovou a „můj“ oddíl, směrovaný hlavně na šachy, ale nejen na ně. Pomohlo nám to ke zpestření a oživení činnosti obou kolektivů dětí.
Výsledkem byl vyšší zájem spoluobčanů, ale hlavně dalších kamarádů, kteří často navštěvovali naše schůzky a akce. V průběhu roku jsme dokonce některé z nich zaregistrovali jako nové členy.

Mirek Maršálek, PS Jince


Výbava pro brannou činnost
Díky programu podpory pravidelné oddílové činnosti jsme měli možnost investovat do nových pomůcek na oddíl. Díky informační ceduli a letákům se o nás a naší činnosti více ví. Mohli jsme nakoupit vysílačky a také několik nových erárních zbraní pro naše nováčky k zapůjčení, než si pořídí vlastní výbavu. Již jsme měli možnost zbraně otestovat a všichni si je velmi pochvalovali. Pořídili jsme také sadu laserových pistolí, takže můžeme trénovat taktiku a strategii boje v okolí klubovny (což dosud s našimi zbraněmi nešlo), takže jsme v okolí více vidět, ale hlavně slyšet, za což jsme rádi, protože se nám takto povedlo získat další nováčky.
Objednali jsme také potisk oddílových triček. Už se těšíme, až je užijeme při slavnostním přijímání nových členů.
Pokud budeme moci, určitě se znovu přihlásíme, už máme několik nápadů, které bychom mohli díky této podpoře příště realizovat.

Lucie Bauerová, 63. PS Sosna Praha 8