Oddílová filmotéka: xenofobie, rasismus

Oddílová filmotéka pokračuje a přináší další velmi aktuální téma. Než si ho ale přiblížíme, tak připomínáme, že cílem této rubriky není být přehledem jediných správných filmů k dané problematice. To ani nelze, na to je zajímavých snímků jednoduše moc. Chceme vám ale nabídnout inspiraci, pokud hledáte podnět, kterým otevřete s nejstaršími dětmi a instruktory diskuzi na nějaké téma.

Tím dnešním tématem je xenofobie. Slovo, které má velmi široký význam. Označuje nepřátelství odpor, strach, nedůvěru… vůči všemu cizímu (odlišnému). Může jít o sexuální menšiny, osoby tělesně i duševně postižené, lidi zastávající výrazně menšinové názory atd. Nejčastěji je ale pojem xenofobie spojován s projevy rasové a národnostní nesnášenlivosti a na toto téma se zaměříme i zde v Mozaice. A jako vždy, nabízíme snímky české i zahraniční:

České

Smradi (2002, režie Zdeněk Tyc) – příběh manželů, kteří se s jedním vlastním synem a dvěma adoptovanými romskými chlapci přestěhují na vesnici, aby tu našli klid a vstřícné prostředí. Skutečnost se ale jejich představám moc nepodobá…

CSFD.cz: 61 %, IMDB.com: 6,5/10

Marian (1996, režie Petr Václav) – snímek vypráví o romském chlapci z dětského domova, který má sice jídlo a střechu nad hlavou, ale zoufale mu chybí láska a porozumění. Snaha najít naplnění vlastního života ho ale dovede až na dno.

CSFD.cz: 68 %, IMDB.com: 6,7/10

Zahraniční

Kult hákového kříže (1998, režie Tony Kaye) – ústřední postavou tohoto dramatu je mladý neonacista, jehož nenávist dospěje až k vraždě dvou černochů, za kterou je uvězněn. Ve vězení se svého fanatizmu vzdá, jen aby po návratu zjistil, že jeho mladší bratr se vydává na podobné scestí, jako dříve on.

CSFD.cz: 88 %, IMDB.com: 8,6/10

Hádej, kdo přijde na večeři (1967, režie Stanley Kramer) – film zachycuje zkoušku rodinných vztahů i lidských postojů poté, co dcera svým rodičům představí svého snoubence, který je nejen inteligentní a vzdělaný mladý muž (lékař), ale také černoch. Film byl natočen 11 let poté, co byla rasová segregace v USA oficiálně označena za protiústavní.

CSFD.cz: 85 %, IMDB.com: 7,8/10

Další tipy: Cesta ven (7x Český lev 2014), Bastardi, Taková je Anglie, Hotel Rwanda