Oddílová filmotéka: Válka

Filmotéka je zpátky a rovnýma nohama skáče do tématu, o kterém se vůbec nemluví snadno. Začátek září je totiž nejen koncem prázdnin, ale také časem, kdy si připomínáme začátek 2. světové války (1. 9. 1939). Pokud cítíte potřebu o historii i současnosti války s dětmi mluvit, snad vám pomůže i tento náš malý výběr. Ale jde opravdu jen o zlomek, tomuto tématu je věnován skutečně nespočet snímků.

Na západní frontě klid (1930, režie Lewis Milestone)

Působivá adaptace knihy Ericha Maria Remarque je stejně protiválečná jako její předloha. Jejím cílem není líčit boje, oslavovat jednu či druhou stranu konfliktu, ale podat výpověď o tom, jak moc válka změní každého, koho se přímo dotkne.

CSFD.cz: 85 %, IMDB.com: 8,1/10

 

Kočár do Vídně (1966, Karel Kachyňa)

Jde spíše o komorní psychologické drama než válečný film, přesto je zde válka zcela hmatatelná. Příběh vdovy, které den předtím Němci oběsili manžela, a nyní ji dva němečtí vojáci přinutili, aby je na svém voze vzala do Vídně. Napětí by se dalo krájet…

CSFD.cz: 84 %, IMDB.com: 7,8/10

 

Mariňák (2005, režie Sam Mendes)

Film nabízí pohled na americkou armádu na blízkém východě (Kuvajt, Irák) očima mladíka, který v duchu rodinné tradice narukuje s představou získání slávy v boji, místo toho ho ale čeká především ubíjející čekání. Film je plný napětí i trochu ostřejšího humoru.

CSFD.cz: 80 %, IMDB.com: 7/10

 

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců (2013, režie Hélène Giraud, Thomas Szabo)

Animovaný film o konfliktu černých a rezavých mravenců tu může působit překvapivě, ale některé scény (obléhání mraveniště) jsou jako dělané pro nastínění tématu války i menším dětem.

CSFD.cz: 75 %, IMDB.com: 7,1/10

 

Další tipy: Černý jestřáb sestřelen, Signum Laudis, Avatar