Oddílová filmotéka – smrt

Ať už ctíte více dušičky, nebo vás baví spíše Halloweenská symbolika, jedna věc se nemění. Na přelomu října a listopadu si připomínáme památku zesnulých. Oddílová filmotéka má od počátku sloužit k otvírání obtížných témat – a těžko najdeme jiné, které vzbuzuje tolik otázek, ale zároveň se na ně dětem tak nesnadno odpovídá, jako je smrt… Najde se ale dost filmů, které nám mohou pomoct.

Druhá nebo první (1998, režie Chris Columbus)

Příběh pracuje s více ožehavými tématy, tím prvním je rozvod. Vše proběhne civilizovaně a bývalý manžel dál udržuje kontakt s dětmi, ty ale těžko přijímají jeho novou družku. Do situace navíc vstoupí smrtelná diagnóza jejich matky…
CSFD.cz: 67 %, IMDB.com: 6,7/10

 

Volání netvora: příběh života (2016, režie Juan Antonio Bayona)

Film, který na první pohled vypadá jako fantasy nebo pohádka pro větší děti, se postupně ukáže být příběhem o chlapci, který se únikem do světa fantazie snaží vyrovnat s blížící se smrtí vlastní matky.
CSFD.cz: 72 %, IMDB.com: 7,5/10

 

Je to i můj život (2009, režie Nick Cassavetes)

Drama o rodině stižené jednou z nejhůře představitelných tragédií – smrtelnou nemocí dítěte. Zatímco jedna z dcer nutně potřebuje transplantaci, od druhé se automaticky očekává, že se stane dárcem. Ta se ale vzbouří a chce sama rozhodnout, co se bude dít s jejím tělem.
CSFD.cz: 82 %, IMDB.com: 7,4/10

 

Než si pro nás přijde (2007, režie Rob Reiner)

Dokladem, že i téma blízké smrti se dá pojmout s humorem, je tato komedie o dvou starších pánech, kteří se potkají v nemocnici, kde si oba vyslechnou špatné zprávy, ale taky se spřátelí a společně si začnou odškrtávat životní přání, dokud je čas.
CSFD.cz: 79 %, IMDB.com: 7,4/10

 

Další tipy: Dařbuján a Pandrhola, Klepání na nebeskou bránu