Oddílová filmotéka: Pionýr ve filmu

Seriál povídání o filmech jsme těžko mohli uzavřít jiným tématem. Filmů, kde se vyskytovali pionýři, bylo samozřejmě více, ale vybrali jsme pro inspiraci tyto čtyři. Každý je trochu jiný, dva z nich jsou dokonce pohádky, takže tentokrát rozhodně neplatí obvyklé varování, že filmy nejsou určeny dětem. Na tyhle se klidně můžete podívat s celým oddílem a nikdo žádnou újmu neutrpí. Nanejvýš se někdo pozastaví nad věcmi plynoucími z doby, kdy filmy vznikaly, to ale není nic, co by nešlo vysvětlit.

Na rozdíl od předchozích pokračování tu najdete jen české, nebo spíš Československé filmy.

A pokud jen tak listujete a zastavili jste se u filmotéky, tak nepřehlédněte také předchozí stránku, kde je rozhovor s produkčním jednoho z našich vybraných filmů: Údolí krásných žab.

Údolí krásných žab (1973, režie Jiří Hanibal) příběh patnáctileté Jany, která krátce před odjezdem na pionýrský tábor potkává Jindru, který je úplně jiný než kluci od nich ze třídy, a moc si s ním rozumí. Najednou se na tábor už vůbec netěší… Po příjezdu na místo se její nálada nelepší, nic ji nebaví, kazí soutěže, nakonec se rozhodne z tábora utéct…

ČSFD: 61 %, IMDB: 6,2/10

 Ať žijí duchové (1977, Oldřich Lipský) hudební komedie plná zlidovělých hlášek (My nejsme pážata, my jsme pionýři!) o dětech, které chtějí opravit starý hrad, ale nechtějí, aby ho dospělí z jejich vesnice používali jako zemědělský objekt. S pomocí duchů a skřítků se jim to nakonec podaří a hrad je nejen v pořádku, ale slouží dětem.

ČSFD: 81 %, IMDB: 7,7/10

Pan Tau na pionýrském táboře (1978, režie Jindřich Polák) pohádková komedie vypráví o pionýrském táboře, na který nejedou jen děti, ale také kouzelný panáček pan Tau. Ten je ovšem na táboře zaměněn za kuchaře a jen děti znají pravdu, i když vaření mu moc nejde. A to je jen jedna z mnoha dalších vtipných a kouzelných situací.

ČSFD: 65 %, IMDB: 8,2/10

Třetí skoba pro kocoura (1984, Radim Cvrček) dobrodružný film o mladících z turistického oddílu, kteří při tréninku lezení po skalách objeví v jeskyni mrtvolu neznámého muže. Když však dorazí na místo bezpečnost, je z mrtvoly spící muž, který tvrdí, že v jeskyni usnul. Všichni mu věří, jen jeden z mladých horolezců, Kocour, se rozhodne pátrat na vlastní pěst…

ČSFD: 70%, IMDB: 6,7/10