Oddílová filmotéka: Pionýr ve filmu

Seriál povídání o filmech jsme těžko mohli uzavřít jiným tématem. Filmů, kde se vyskytovali pionýři, bylo samozřejmě více, ale vybrali jsme pro inspiraci tyto čtyři. Každý je trochu jiný, dva z nich jsou dokonce pohádky, takže tentokrát rozhodně neplatí obvyklé varování, že filmy nejsou určeny dětem. Na tyhle se klidně můžete podívat s celým oddílem a nikdo žádnou újmu neutrpí. Nanejvýš se někdo pozastaví nad věcmi plynoucími z doby, kdy filmy vznikaly, to ale není nic, co by nešlo vysvětlit.

Na rozdíl od předchozích pokračování tu najdete jen české, nebo spíš Československé filmy.

A pokud jen tak listujete a zastavili jste se u filmotéky, tak nepřehlédněte také předchozí stránku, kde je rozhovor s produkčním jednoho z našich vybraných filmů: Údolí krásných žab.

01 z filmu 5Údolí krásných žab (1973, režie Jiří Hanibal) příběh patnáctileté Jany, která krátce před odjezdem na pionýrský tábor potkává Jindru, který je úplně jiný než kluci od nich ze třídy, a moc si s ním rozumí. Najednou se na tábor už vůbec netěší… Po příjezdu na místo se její nálada nelepší, nic ji nebaví, kazí soutěže, nakonec se rozhodne z tábora utéct…

ČSFD: 61 %, IMDB: 6,2/10

 02 at ziji duchoveAť žijí duchové (1977, Oldřich Lipský) hudební komedie plná zlidovělých hlášek (My nejsme pážata, my jsme pionýři!) o dětech, které chtějí opravit starý hrad, ale nechtějí, aby ho dospělí z jejich vesnice používali jako zemědělský objekt. S pomocí duchů a skřítků se jim to nakonec podaří a hrad je nejen v pořádku, ale slouží dětem.

ČSFD: 81 %, IMDB: 7,7/10

03 pan tauPan Tau na pionýrském táboře (1978, režie Jindřich Polák) pohádková komedie vypráví o pionýrském táboře, na který nejedou jen děti, ale také kouzelný panáček pan Tau. Ten je ovšem na táboře zaměněn za kuchaře a jen děti znají pravdu, i když vaření mu moc nejde. A to je jen jedna z mnoha dalších vtipných a kouzelných situací.

ČSFD: 65 %, IMDB: 8,2/10

04 treti skoba pro kocouraTřetí skoba pro kocoura (1984, Radim Cvrček) dobrodružný film o mladících z turistického oddílu, kteří při tréninku lezení po skalách objeví v jeskyni mrtvolu neznámého muže. Když však dorazí na místo bezpečnost, je z mrtvoly spící muž, který tvrdí, že v jeskyni usnul. Všichni mu věří, jen jeden z mladých horolezců, Kocour, se rozhodne pátrat na vlastní pěst…

ČSFD: 70%, IMDB: 6,7/10