Oddílová filmotéka: odvrácená tvář sportu

Šarapovová je podvodnice, drogy brala deset let.

S takovými titulky jako na začátku této stránky jste se v poslední době mohli setkat leckde. Dopingový skandál jedné z nejznámějších tenistek světa opět poukázal na skutečnost, že sport zdaleka není jen ušlechtilá aktivita rozvíjející tělo i ducha, ale také byznys, a to někdy ne moc čistý. Tento díl oddílové filmotéky je věnován právě této temnější stránce sportu, najdete tu dva snímky věnované právě dopingu a dva „fenoménu“ fotbalových chuligánů. Jistě tak nepokrýváme vše, co si lze představit jako odvrácenou stranu sportu, ale jde o témata patrně nejvýraznější a nejaktuálnější. Jistě jsou i další, třeba využívání sportu k politické propagandě. Ale bylo by asi bláhové nabízet dnešní mládeži například film Olympia, natočený před olympijskými hrami v Berlíně roku 1936 jako dárek k narozeninám Adolfu Hitlerovi Ledni Reifenstahlovou…

Jako vždy připomínáme, že nejde o jediné možné filmy, ale o inspiraci. Rozvířit debatu lze jistě i jinými snímky, než jsou zde nabídnuté dva české a dva zahraniční.

České

Proč? (1987, režie Karel Smyczek) – film je inspirovaný skutečným případem skupiny většinou mladistvých fotbalových chuligánů, která cestou na zápas zdemolovala vlak a ohrožovala i cestující a průvodčí. Dobře je vylíčeno skupinové hecování k činům, jichž by se žádný z vlajkonošů sám nedopustil.

CSFD.cz: 76 %, IMDB.com: 7,2/10

Fair Play (2014, režie Andrea Sedláčková) – příběh mladé sprinterky Anny se odehrává v osmdesátých letech v Československu. Annin trenér jí bez jejího vědomí podává steroidy, aby se kvalifikovala na olympijské hry. Anna vše zjistí a steroidy odmítne, ale její matka, která chce, aby dcera emigrovala, jí je tajně podává dál…

CSFD.cz: 73 %, IMDB.com: 7,0/10

 Zahraniční

Hooligans (2005, režie Lexi Alexander) – snímek o neprávem vyhozeném studentovi Harvardu, který přijíždí do Londýna, kde je díky novým kamarádům vtažen do temného a násilnického světa fotbalových „hooligans“, ve kterém se učí orientovat a odolávat mu. Jde o příběh o loajalitě, důvěře, ale také o životě na hraně.

CSFD.cz: 79 %, IMDB.com: 7,5/10

Armstrongova lež (2013, režie Alex Gibney) – dokument začal jako portrét amerického sportovního hrdiny, ale skončil jako snímek rozplétající síť lží po jeho přiznání k dopingu. Vykreslena je jeho sportovní kariéra i Lance Armstrong jako člověk.

CSFD.cz: 83 %, IMDB.com: 7,2/10

 Další tipy: Non Plus Ultras, Trestná lavice, Coach Carter, Vítězové a poražení, Větší, silnější, rychlšejší