Oddílová filmotéka: domácí násilí

V minulém vydání Oddílové filmotéky jsme se zabývali alkoholismem a dnes přichází na řadu další málo veselé téma, které s alkoholem bohužel často souvisí: domácí násilí. Prví obrázek, který vám patrně naskočí, jsou v mnoha filmech (pokud ne ve skutečnosti) viděné ženy s velkými slunečními brýlemi, které skrývají podlitiny od ran. Domácí násilí má ale mnoho podob: bití, ponižování, sexuální nátlak, hladovění, …

Že je toto téma důležité připomínat, ukazují výzkumy a statistiky, kterých sice není moc, ale shodují se v tom, že množství žen, které se během života staly terčem domácího násilí, jde do desítek procent – otázka je, kolik jich o tom nikdy nepromluví. A nezapomeňme, že oběťmi mohou být i muži. Úplně samostatnou kapitolou je pak týrání dětí.

Filmy, které najdete v nabídce níže, jsou pro silnější povahy, tak je pouštějte jen po pečlivém uvážení. Pokud byste chtěli téma přiblížit i dětem, určitě se najdou i pohádky, které s ním pracují – jen se podívejte třeba na Tři oříšky pro popelku.

Jako obvykle ještě dodáme, že cílem této rubriky není určit, které jsou ty jediné správné filmy na dané téma, ale nabídnout inspiraci a podnítit debatu. Použitelných snímků je pochopitelně více, než zde vybrané dva domácí a dva zahraniční.

Sebemilenec (2013, režie Filip Renč) – drama podle románu Simony Monyové, spisovatelky, která byla sama obětí domácího násilí a nakonec byla manželem zavražděna. Příběh osamělé podnikatelky, jejíž euforie z nového vztahu se rychle mění v utrpení.

CSFD.cz: 60 %, IMDB.com: 7/10

To všechno z lásky (2004, režie Tomáš Kudrna) – krátký (27 minut) dokumentární film je sestaven ze tří příběhů – zpovědí žen, které se staly oběťmi domácího násilí. Ty popisují postupný vývoj jejich „vztahu“ i snahu z něj utéct.

CSFD.cz: 89 %, IMDB.com: nehodnoceno

Dospívání po americku (1993, režie Michael Caton-Jones) – příběh svobodné matky dospívajícího syna, jež si začne s mužem, který je zpočátku slušný, ale postupně se začne projevovat jako alkoholik a tyran. Žena situaci relativně zvládá, ale její syn se s otčímem dostává do ostrých konfliktů.

CSFD.cz: 82 %, IMDB.com: 7,3/10

Purpurová Barva (1985, režie Steven Spielberg) – film podle stejnojmenného románu Alice Walkerové, oceněného Pulitzerovou cenou, zahrnuje několik desetiletí. Vypráví příběh nevzdělané venkovské ženy, která se po vynuceném sňatku s hrubým mužem uzavírá do sebe. Až přátelství se dvěma dalšími ženami ji dodá novou sílu.

CSFD.cz: 84 %, IMDB.com: 7,8/10

Další tipy: Au! (dokument), Precious, Noci s nepřítelem