Oddílová filmotéka: alkoholismus

V době novoročních předsevzetí si asi mnoho lidí po celém světě v duchu říká, že přestanou pít alkohol, nebo je alespoň omezí. Možná že některým z nich by v dodržení takového slibu mohlo pomoci zhlédnutí filmů, které tentokrát nabízí oddílová filmotéka.

Téma alkoholismu je bohužel dlouhodobě aktuální a je dost pravděpodobné, že v mnoha oddílech najdeme děti, které se s ním setkávají i v rodině. Po relativně nevinných filmech z minulého vydání je proto tentokrát nutná opatrnost a také opět připomínáme, že filmotéka je zamýšlena spíše pro podnícení debaty s instruktory. Pokud byste chtěli zapojit i děti, tak jen po pečlivé úvaze a výběru filmu, který „skousnou“.

Jako obvykle ještě dodáme, že cílem této rubriky není určit, které jsou ty jediné správné filmy na dané téma, ale nabídnout inspiraci. Použitelných snímků je pochopitelně více, než zde vybrané dva domácí a dva zahraniční.

České

Ikarův pád (1977, režie František Filip) – dramatický příběh rodiny ohrožené alkoholismem. Otec, hudebník v baru, propadá alkoholu. Jeho žena už nevěří jeho slibům a hledá východisko v novém vztahu. Jediný, kdo otci věří, je syn Ondřej, který ho přiměje, aby se dobrovolně léčil.

CSFD.cz: 91 %, IMDB.com: 8,3/10

 

Dobří holubi se vracejí (1988, režie Dušan Klein) – snímek zachycuje život v protialkoholní léčebně. Kromě boje se závislostí na alkoholu zápolí přítomní s ošetřovatelem, který udržuje hodně tvrdý režim a trestá jakékoliv projevy neposlušnosti.

CSFD.cz: 81 %, IMDB.com: 7,2/10


Zahraniční

Opustit Las Vegas (1995, režie Mike Figgis) – film podle autobiografické předlohy zachycuje pád osamělého scenáristy Bena, kterého opustila žena a jeho postavení v Hollywoodu je též na vážkách, na úplné dno. Ben uniká do Las Vegas s cílem upít se k smrti. Zde se sbližuje s prostitutkou, která prožívá jeho poslední dny s ním.

CSFD.cz: 84 %, IMDB.com: 7,6/10

Let (2012, režie Robert Zemeckis) – drama pilota, který vinou technické závady havaruje s dopravním letadlem. Sice díky svým zkušenostem zachrání většinu cestujících a je považován za hrdinu, během vyšetřování ale vyplyne, že byl během letu pod vlivem drog a alkoholu a celý příběh dostane úplně jiný směr.

CSFD.cz: 75 %, IMDB.com: 7,3/10

Další tipy: Tažní ptáci (volné pokračování Ikarova pádu), Deník zabijáka, Když láska nestačí: Příběh Lois Wilsonové, 28 dní, Čistý a střízlivý