Odborky dnes

Odborky jsou nabídkou i pro současný stav „pozastavené činnosti“ – neboť zájemci o jejich plnění na řadě podmínek mohou pracovat samostatně, doma. Zde se tedy přímo nabízí udělat tak trochu „z nouze ctnost“? No, nemyslím to úplně doslova – odborky za nouzi nepovažuji. Ale skutečností je, že aktuálně se využít dají!
Stejně tak se nabízí příležitost pro nás: Pouvažovat, jak jich využít a zapojit do (další) činnosti – v oddíle, nebo třeba i na táboře (protože všichni doufáme, že letní činnost bude!).

Odborky a tábory

Forem může být více – plnění podmínek odborek může být klidně i jeden z cílů tábora… Ale zrovna tak si dílčí aktivity můžeme zahrnout do jednotlivých etap celotáborové hry. Máme-li na táboře pravidelně se opakující programové bloky, někde jim říkají „kluby“, a táborníci se do nich dle vlastního zájmu „zapisují“ na začátku tábora. A pak ho „navštěvují“ po dobu tábora několikrát. „Kluby“ mají různou náplň (kondiční, přírodní kuchyně, základy sebeobrany, ručprčky atd.), a tak mohou být naplněny i nabídkou vycházející z odborek.

Odborky a plán činnosti oddílu

Pokud už někdo začal uvažovat o příštím roce oddílové činnosti, vyzkoušejte: Tematicky zaměřené výpravy či schůzky. Témata mohou být opravdu velmi rozmanitá např. občanství, ochrana přírody, ale i nácvik divadla atd. V tom případě se využití některých aktivity z odborek nabízí zcela přirozeně. (I proto, že ve chvíli, kdy aktivita zaujme, je vhodné nabídnout i celou odborku.)

Martin