Není zvěř jako zvěř

Zhruba před rokem zaplavila sociální sítě zábavná a vzdělávací kampaň Krkonošského národního parku (KRNAP) Není zvěř jako zvěř, zaměřená proti vyhazování odpadků v přírodě. A protože jste se s ní mohli setkat například i v Mozaice či na pionýrském Facebooku a Instagramu, zeptali jsme se jejích tvůrců, jak ji hodnotí a jaké z ní plyne poselství nejen pro pionýrské oddíly. Odpovídal nám mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Když se ohlédnete zpět, jaký vidíte největší přínos kampaně? Co se podařilo? Změnilo se viditelně chování návštěvníků národního parku?
Největším přínosem bylo to, že se o problému litteringu (všeobecné označení pro nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě, pozn. red.) začalo veřejně hovořit. Jedna věc je, že to lidem vadí, když to vidí, ale druhá věc je tzv. call-to-action – tedy aby něco udělali. Podařilo se probudit lidi chodící po horách k tomu, aby aktivně sbírali odpadky. Podařilo se dostat do povědomí lidí, že nejen že odpadky v přírodě vadí, to asi každý věděl, ale že to může být opravdu velký problém. Co si představit pod termínem viditelně? Ano, vnímáme, že lidé více uklízejí odpadky po horách i bez toho, že bychom je organizovali. Podle množství odpadků je ještě brzy soudit, jaký měla kampaň vliv. Vždyť běžela loni v létě a teď teprve začíná jaro.

Plánujete pokračování i v letošním roce? Nebo šlo spíše o jednorázovou záležitost? Kam směřujete?
Ano, letos by měli odpadkouši být vidět v celé ČR, nejenom v Krkonoších. Směřujeme k tomu, abychom lidem stále připomínali, že odhazovat odpadky (v přírodě) není normální.

Setkali jste se s nějakými kuriózními názvy odpadkoušů nebo reakcemi na vaši kampaň? Jaké obecně byly reakce veřejnosti na kampaň?
Základem byly čytři druhy, které jsme propagovali a pak veřejnost na sociálních sítích „objevovala“ další a dávala jim nová přírodovědná jména. Reakce veřejnosti byly snad ze 100 % pozitivní.

Co mohou lidé nebo dětské oddíly ještě udělat navíc, pokud chtějí přírodě v KRNAPU pomoci?
Není to přeci jenom o KRNAPu, každý si může hlídat své odpadky, aby po něm v přírodě nezůstaly, a zároveň může aktivně sbírat, co najde po jiných. Pak bude příroda čistější.

ptala se Tirís