Několik rad pro pohodový tábor

Vyplatí se o nich uvažovat už při přípravě i během tábora.

• Nebuďme při přípravě tábora pohodlní a vezměme si k ruce Program Pionýra a projděme si jeho části (Kdo jsme, O co usilujeme a Kam směřujeme) a touhle optikou se podívejme na náš tábor. Občas objevíme překvapivé náměty k využití!
  • Nechávejme v plánu určitý čas na to „být spolu“, užívat si přírodu – dívat se společně do oblak a v mráčcích hledat obrazy… Zkrátka odreagovat se a odpočívat. (Pozor: Není to totéž co poflakovat se.) Prima tábor přece nemusí být přeplněný programem pro každou minutu, pak je i více času, aby si tábor všichni užili.
  • Nezapomínejme na běžné táborové činnosti. Celotáborové etapové hry (CETEH) mají ohromný výchovný potenciál, ale neměly by úplně zastínit vše ostatní.
  • Předem promyšleně vytvářejme prostor pro hodnocení (průběhu) tábora a zjišťování spokojenosti či nespokojenosti – jak se dětem na táboře líbí. Dá se k tomu využít i obyčejné popovídání – například při společném jídle, na výletě nebo třeba ve vlaku.
  • Při přípravě programu nezapomínejme na pestrost a střídání fyzicky náročnějších aktivit s těmi klidnějšími.

Tip:
S hodnocením tábora i jiných aktivit vám může pomoct brožurka Zpětná vazba – jak a proč s ní v oddílech pracujeme, najdete ji na pionyr.cz (stačí být přihlášený a do vyhledávání zadat zpětná vazba).

• Nepřetěžujme vedoucí či instruktory, nevyplácí se to – přiměřený čas na odpočinek není projevem změkčilosti, ale odpovědnosti.
  • Vnímejme únavu (fyzickou i psychickou) lidí kolem sebe. Plán není dogma – není proto třeba obávat se ho změnit a přizpůsobit aktuálním potřebám či situaci.
  • Nezapomínejme po tzv. programových vrcholech vytvořit (časový) prostor na doznění emocí – vstřebání zážitku. Když hned navazuje další intenzivní aktivita, pocity se pouze přebíjejí. I zdánlivě nevyčerpatelné děti si potřebují oddechnout od strhujícího dobrodružství nebo soutěže – jinak by si to příští neužily.
  • Dodržujme denní režim, je to jeden z pilířů řádného běhu tábora. Přispívá k dobré pohodě, když je jasné, co se právě bude dít a co bude následovat. Čas od času je ovšem též na místě rutinu narušit – programem mimo tábořiště či jen rozhodnutím o prodloužení budíčku či večerky (v reakci na situaci či atmosféru). Změna rytmu musí být ovšem promyšlená a mít své opodstatnění.
  • Nepřehánějme to s honbou za výkonností a soutěžením. Zaměřme program spíš na spolupráci, umění se chovat týmově či překonávat sebe sama a ne vysbírat všechny vavříny ostatním.
  • Tábor nemusí být jen symbolickým završením celoroční činnosti. Stejně jako se tu může nějaký děj či proces uzavřít (složení slibu), může tu i začínat (pasování nových instruktorů).

Ideál Pionýra – Přátelství
Tábor je skvostnou příležitostí pro starší být průvodcem a vzorem mladším a podpořit je v možných nesnázích. Mladším nabízí ukázat, že i oni mají své místo v týmu a dovedou ve správnou chvíli přiložit ruku k dílu. To vše nabízí prožít pocity sounáležitosti tak silně, jako nikde jinde.